Predurčená pre úlohy tajomných žien: Neuveríte, aký vek oslávila Zuzana Kocúriková

Zuzana Kocúriková
23.12.2018Herci a herečkyDivadelná a filmová herečka Zuzana Kocúriková, dlhoročná členka Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave sa v stredu 19. decembra dožila životného jubilea 70 rokov. Medzi kolegyňami vyniká dlhými havraními vlasmi a hlbokými očami, ktoré ju predurčili pre úlohy tajomných osudových dievčat a žien, exotických a tajomných krások.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Zuzana Kocúriková sa narodila 19. decembra 1948 v Bratislave. V mladosti sa venovala výtvarnému umeniu a pôvodne chcela byť kostýmovou návrhárkou. Túto svoju záľubu realizovala neskôr vo svojom butiku, skôr galérii, ako obchod sama nazvala, kde krátko predávala autorskú módu - modely od známych výtvarníčok.

Skôr ako začala študovať herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, debutovala v roku 1967 ako nádejný objav bratislavského filmového štúdia vo filme režiséra Jozefa Zachara Zmluva s diablom (1967). Film potom dlho ťažil predovšetkým z nevšedných pôvabov Zuzany Kocúrikovej. Okrem iných filmov hrala v slovensko-francúzskej koprodukcii Muž, ktorý luže (1968), jej prvým hereckým partnerom bol Francúz Jean-Louis Trintignant. Ďalšou filmovou úlohou Kocúrikovej bola hlavná postava Ester v českom filme režiséra Jana Schmidta Kolonie Lanfieri (1969).

V roku 1971 absolvovala štúdium na bratislavskej VŠMU. Po ukončení štúdia sa stala členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, kde účinkuje dodnes. Hrala v tituloch Aj kone sa strieľajú, August: Stratení v Oklahome, Pamäť vody a iných predstaveniach. V divadelnej sezóne 2018/2019 ju môžu diváci vidieť v SND v predstaveniach Pohreb v zime, Hedda Gablerová, Antigona, Rivers of Babylon, Spievajúci dom, Ilúzie, Veselé paničky windsorské, Fanny a Alexander, Štvorec. Na pôde Štúdia L+S účinkovala v predstavení Barmanky a v bratislavskom divadle Malá scéna v Krajčírkach. Svoje herecké umenie predviedla aj na ďalších doskách, ktoré znamenajú svet a cestovala so zájazdovým divadlom.

Počas svojej kariéry hrala v mnohých televíznych inscenáciách, seriáloch a celovečerných filmoch. Objavila sa aj v mnohých slovenských, či československých filmoch. Na striebornom plátne ju bolo vidieť aj v rozprávkach, napríklad Panna a netvor (1978), Sůl nad zlato (1982). Z dievčenských úloh postupne prerástla do postáv zrelých žien.

Výraznú príležitosť dostala vo filme režiséra Ladislava Rychmana Hvězda padá vzhůru (1974), kde zvádzala speváka Švandu, ktorého si zahral Karel Gott. V životopisnom filme o maliarovi Josefovi Mánesovi režiséra Josefa Macha Paleta lásky (1976) stvárnila postavu bulharskej maliarky Ekky Goranovej. Objavila sa aj vo filmoch Divoká srdce (1989), Pevnost (1994), Sametoví vrazi (2005), Nebo, peklo... zem (2009) či Spiknutie (2012).

Televíznym divákom sa predstavila v množstve televíznych filmov a aj v slovenských televíznych seriáloch napríklad Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Panelák (2008), Expozitúra (2009), Horúca krv (2012) či Semafor (2018). Zo skoršieho obdobia môžeme spomenúť televízne seriály Miesto v dome (1976), Povstalecká história (1984), Safari (1986), Štúrovci (1991).

S manželom divadelným režisérom Petrom Mikulíkom má dcéru Katarínu, ktorá sa po vzore svojej matky venuje výtvarnému umeniu. Spolu s Hanou Lasicovou sú autorkami knihy Oteckovia, ktorá zachytáva televízny fenomén rovnomenného seriálu.

Zdroj: TASR 

Foto: TASR - Pavel Neubauer

Tagy: Zuzana Kocúriková

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov