Oscarový Španiel Javier Bardem: Miluje metal, nemá vodičák a pracoval ako striptér

27.02.2019Herci a herečkyHovoria o ňom ako o jednom z najpríťažlivejších mužov planéty. Urastený Španiel Javier Bardem vie zahrať latinských milovníkov i chladných psychopatov. Oscara získal ako prvý španielsky herec za rolu v thrilleri bratov Coenovcov Táto krajina nie je pre starých - sychopatický Anton Chigurh je jedným z najmrazivejších darebákov filmových dejín. Jeho životnou láskou je ďalšia herecká hviezda Penélope Cruz, s ktorou je ženatý. V piatok 1. marca oslávi 50 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Javier Ángel Encinas Bardem pochádza z Las Palmas na Kanárskych ostrovoch, jeho rodina sa filmárčine, väčšinou priamo herectvu, venuje od úsvitu celuloidových dejín. On sám odohral prvú miniúlohu už ako šesťročný.

Vyhadzovač, striptér a maliar

Mihol sa aj v niekoľkých seriáloch, potom koketoval s maliarstvom a športom. Študoval na madridskej Škole umenia a remesiel, pretože sa chcel stať maliarom, ale štúdium nedokončil. Vystriedal rôzne zamestnania, od vyhadzovača po striptéra. Bol členom juniorského národného rugby tímu a vystupoval s kočovným divadelným súborom po celom Španielsku.

V roku 1992 sa v bizarnej, horko sexuálnej komédii J. J. Bigasa Luny Šunka, šunka objavil Bardem v úlohe sexi svalovca Raúla. Vo filme sa stretol s vtedy tiež začínajúcou Penélope Cruzovou. Obaja tvorili častý herecký pár, najnovšie napríklad v romantickej snímke Woodyho Allena s názvom Vicky Cristina Barcelona (2008). Od tohto filmu sa zblížili aj v osobnom živote, o dva roky neskôr sa vzali.

Vyhnúť sa škatuľke

V snahe nespadnúť do škatuľky pohľadných svalovcov Bardem odmietol niekoľko podobných rolí. Z dvadsiatky jeho španielskych snímok vyniká policajt David, ktorý po ťažkom zranení zostane pripútaný na invalidnom vozíku, v psychologickej dráme Pedra Almodóvara Na dno vášne (1997). V tomto filme si zahrala aj jeho matka Pilar.

Ďalej je to snímka z roku 2004 Volanie mora v réžii Alejandra Amenábara - skutočný príbeh Ramóna Sampedra, muža, ktorý ochrnul po nešťastnom skoku do vody a ktorý viac ako štvrť storočia žiada úrady o eutanáziu. V roku 2000 vyniesla Bardema medzi svetovú hereckú elitu dráma Kým sa zotmie o homosexuálnym kubánskom básnikovi Reinaldo Airenasovi. Vďaka nemu sa stal prvým španielskym hercom s oscarovou nomináciou. O dva roky neskôr si zahral v režisérskom debute Johna Malkovicha Tanečník zhora. A objavil sa aj v Goyových prízrakoch (2006) Miloša Formana.

Oscar pre mamu a pre hercov v Španielsku

Oscara za rolu zabijaka vo filmovej adaptácii knihy Táto krajina nie je pre starých (2007) bratov Coenovcov venoval svojej matke, Pilar, ktorú priviedol so sebou na ceremoniál. Na konci svojej ďakovnej reči jej povedal v španielčine. „Mami, toto je pre teba, pre tvoje vnúčatá, pre tvoje rodičov, Rafaela a Matildu, je to pre hercov v Španielsku, ktorí podobne ako ty vniesli do nášho povolania dôstojnosť a hrdosť. Je to pre Španielsko a pre vás všetkých.“

V tom istom roku si Javier zahral aj vo filmovom spracovaní knihy Gabriela Garcíu Márqueza Láska v časoch cholery režiséra Mikea Newella. Tretiu nomináciu na Oscara mu vyniesla rola v snímke Biutiful v roku 2011, ktorú režíroval Mexičan Alejandro González Iñárritu. Bardem sa vyjadril, že úloha Uxbala, bývalého narkomana, ktorý bilancuje vlastný život, pre neho bola najprospešnejšia a najnáročnejšia zo všetkých, ktoré doteraz stvárnil.

Najnovšie aj v slovenských kinách Bardem s Cruzovou excelujú v hlavných úlohách dávnych milencov, medzi ktorými to nikdy neprestalo iskriť, v psychologickom thrilleri Všetci to vedia režiséra Asghara Farhadiho z minulého roka. Snímka sa stala otváracým filmom festivalu v Cannes. Bardem je fanúšikom metalu, obzvlášť skupiny AC/DC. Nevlastní vodičský preukaz a za volant sadá len vo filmoch. V ankete britského časopisu pre mužov GQ ho v roku 2011 vyhodnotili ako najlepšie obliekaného muža planéty.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/AP/Francisco Seco, Video: YouTube/Movieclips

Tagy: Penelope Cruz Javier Bardem

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov