Lámač ženských sŕdc, no človek s veľkým Č: Leonardo DiCaprio... Naozaj viete o ňom všetko?

Leonardo DiCaprio
23.05.2019Herci a herečkyJack Dawson, Hugh Glass, Jordan Belfort, či Teddy Daniels... Ak ste za týmito menami hneď objavili jedného človeka, patríte k jeho veľkým fanúšikom. Reč je o hercovi Leonardovi DiCapriovi, ktorého pozná azda každý človek na svete. Oscarová hviezda, ktorá má na konte desiatky filmov, množstvo ocenení a úspechov, je určite dieťa šťasteny. Veď na čo siahol, to mu vyšlo...
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Americký herec a producent Leonardo DiCaprio sa narodil 11. novembra 1974 v Los Angeles v štáte Kalifornia, no môže sa pýšiť rozmanitými koreňmi. Jeho matka je rodená Nemka a otec polovičným Talianom a polovičným Nemcom. Jeho babka z matkinej strany bola nemecká občianka narodená v Rusku. DiCaprio dokonca v jednom rozhovore sám seba prehlásil za polovičného Rusa, pretože dvaja z jeho prarodičov boli Rusi. 

Čo málokto vie, jeho rodičia mu nedali meno Leonardo len tak listovaním v kalendári. K tomuto menu prišli počas návštevy múzea v Taliansku. Keď sa jeho tehotná matka pozerala na obraz Leonarda da Vinciho, DiCaprio ju v prvýkrát kopol. A tak dostal meno po slávnom umelcovi... a tým sa aj sám stal. 

Leonardovi rodičia sa rozviedli, keď mal jeden rok. DiCaprio žil prevažne u svojej matky, ktorá musela pracovať v niekoľkých zamestnaniach, aby uživila rodinu. Časť svojho detstva prežil u prarodičov z matkinej strany v Nemecku. 

Začiatok kariéry

Nechýbalo veľa a Leonarda DiCapria by sme nepoznali pod jeho týmto menom, ale ako Lennyho Williamsa. Jeho agent si totiž bol istý, že Leonardo s jeho rodným menom nebude mať v Hollywoode šancu, pretože znie príliš zahranične. To bol dôvod, prečo mu ho chcel ako desaťročnému zmeniť. Leonardo sa však nevzdal a namiesto mena zmenil agenta.

DiCapriova kariéra sa začala v reklamách a vzdelávacích filmoch. Po tom, čo bol vystrihnutý z detského televízneho seriálu, nasledoval svojho staršieho nevlastného brata Adama Farrara a prenikol do televíznych reklám. V roku 1990 sa objavil v televízii, kde bol obsadený do krátkej série založenej na filme Parenthood. Neskôr získal menšie role v niekoľkých programoch, vrátane The New Lassie a Roseanne. Dokonca sa objavil v telenovele Santa Barbara, kde si zahral mladého Masona Capwella, za čo si spolu s pôsobením v Parenthood vyslúžil nomináciu na Young Artist Award pre najlepšieho mladého herca.

DiCaprio debutoval v roku 1991 v komediálnom sci-fi horore Kriteri 3. Následne sa začal pravidelne objavovať v sitkome Growing Pains, kde si zahral bezdomovca Luka Browera. Prieniku na strieborné plátno sa dočkal v roku 1992, kedy si ho do filmu Zo života chlapca zo 400 mladých hercov vybral osobne Robert De Niro.

O rok neskôr stvárnil mentálne postihnutého brata Johnnyho Deppa vo filme Čo žerie Gilberta Grapea. Režisér Lasse Hallström priznal, že spočiatku hľadal škaredšieho herca, ale nakoniec obsadil DiCapria, keďže sa ukázal ako "najbystrejší herec" spomedzi všetkých kandidátov. Za tento film bol DiCaprio ocenený National Board of Review Award a bol tiež nominovaný na Oscara a Zlatý glóbus. A tento film mu otvoril dvere do Hollywoodu. 

Sláva a miláčik publika

Najväčší zlom prišiel v roku 1996, keď mu mladý režisér Baz Luhrmann ponúkol rolu Rómea v jeho modernej verzii Rómia a Júlie. Film sa stal celosvetovým hitom aj s veľmi kladnými ohlasmi u kritikov. O rok neskôr vznikla snímka, vďaka ktorej DiCapria pozná azda každý. James Cameron ho v roku 1997 obsadil spolu s Kate Winsletovou do svojho životného projektu Titanic.

Film sa stal okamžité trhákom, je držiteľom jedenástich Oscarov a tiež komerčne najúspešnejším filmom v histórii. Film premenil DiCapria na filmovú megastar a vyvolal „Leo-mániu“. Viac ako 200 fanúšikov  dokonca kontaktovalo Akadémiu filmového umenia a vied na protest, pretože nebol nominovaný na Oscara.

V ďalšom roku si zahral dvojrolu darebného kráľa Ľudovíta XIV. a jeho utajované a sympatické dvojča Philippeho vo filme Muž so železnou maskou. Napriek tomu, že snímka získala zmiešané reakcie, stala sa kasovým trhákom a celosvetovo zarobila 180 miliónov amerických dolárov.  Následne sa v roku 2000 objavil v dráme Pláž, v ktorom stvárnil amerického turistu hľadajúceho dokonalý spôsob života v tajnom ostrovnom mestečku v zálive Thajska. Opäť aj napriek kritike bol film finančne úspešný a zarobil 144 miliónov dolárov.

Množstvo nominácií a ocenení

Okrem spomínaných snímok ste ho mohli vidieť v životopisnej kriminálnej dráme Chyť ma, ak to dokážeš (2002), za ktorú získal nomináciu na Zlatý Glóbus. Ďalej sa blysol vo filme Letec (2004), kde za rolu Howarda Hughesa dostal Zlatý glóbus pre najlepšieho herca a vyslúžil si ďalšiu nomináciu na Oscara. V roku 2006 hral vo filmoch Skrytá identita (nominácia na Zlatý Glóbus) a Krvavý diamant. Za posledný zmienený thriller získal DiCaprio ocenenie Satellite Award za najlepšiu vedľajšiu rolu a tretiu nomináciu na Oscara.

Ďalšie nominácie na Zlatý Glóbus získal za drámu Núdzový východ (2009), v ktorom sa opäť stretol s Kate Winsletovou, a tiež za snímky J. Edgar (2012) a Nespútaný Django (2013). V roku 2014 získal Zlatý Glóbus v kategórií najlepší herec za film Vlk z Wall Street a dve nominácie na Oscara.

O dva roky neskôr to však prišlo. Za dokonalé stvárnenie skúseného lovca Hugha Glassa v dobrodružnom thrilleri Revenant Zmŕtvychvstanie získal vytúženého Oscara, Zlatý Glóbus, ocenenie BAFTA, AACTA International Awards a bol nominovaný aj na Florida Film Critics Circle Awards v kategórii najlepší herec. K tomuto nie je čo dodať...

Ďalšie výborné filmy, kde ste mohli Leonarda DiCapria vidieť, sú Labyrint lží (2008), Prekliaty ostrov (2010), Počiatok (2010) alebo Veľký Gatsby (2013). Okrem herectva tiež pôsobí ako producent. Medzi najznámejšie snímky, na ktorých sa podieľal, patria Orphan (2009), mysteriózny horor Červená čiapočka (2011), Robin Hood (2018) a Delirium (2018).

O ženy núdzu nemá

DiCapriove vzťahy nemožno utajiť, keďže je pod drobnohľadom médií. A že ich bolo naozaj dosť, o tom niet pochýb. Koncom 90. rokov začal randiť s herečkou Bijou Phillips, ktorú môžete poznať z filmu Hostel II. Po jeho boku sa však objavovali najmä krásne modelky. DiCaprio tvoril pár s modelkou Kristen Zang aj britskou modelkou Emmou Miller. V roku 2000 sa stretol s brazílskou modelkou Gisele Bündchen, s ktorou bol do roku 2005. Dlho sám ale nevydržal, keďže ešte v tom isto roku začal chodiť s izraelskou modelkou Bar Refaeli. 

V roku 2011 randil s krásnou herečkou Blake Lively, známou z filmov ako napríklad Večne mladá (2015) či Nebezpečná láskavosť (2018). Neskôr si začal s modelkou Erin Heatherton. Od roku 2013 až do konca roka 2014 chodil s nemeckou modelkou Toni Garrn a v  roku 2015 sa stretával s modelkou Kelly Rohrbach. V súčasnosti randí s 21-ročnou modelkou a herečkou Camilou Morrone.

Modelky spoznal aj v inom svetle. V roku 2005 utrpel ťažké zranenie na tvári po tom, čo ho modelka Aretha Wilson na hollywoodskej párty udrela rozbitou fľašou po hlave, za čo jej súd vymeral dva roky.

Planéta a osudy ľudí mu nie sú ľahostajné

DiCaprio už ako 24-ročný založil v roku 1998 Nadáciu Leonarda DiCapria, neziskovú organizáciu venovanú podpore povedomia o životnom prostredí, ktorá sa týka jeho všetkých oblastí. Zameriava sa však najmä na globálne otepľovanie, zachovanie zemskej biodiverzity a podporu obnoviteľných zdrojov energie. Vďaka jeho aktivitám v tejto oblasti získal chválu od ekologických skupín a ocenenia ako Martin Litton Environmental Award v roku 2001 od Environment Now a Environmental Leadership Award v roku 2003 z Global Green USA.

O tom, že nejde len o prázdne slová, svedčí aj fakt, že jazdí na vozidlách šetrných k životnému prostrediu a jeho dom je vybavený solárnymi panelmi. V roku 2010 získal za jeho environmentálne dielo nomináciu na VH1 Do Something Award a o štyri roky neskôr bol menovaný za zástupcu na summite OSN o zmene klímy.

Okrem ochrany životného prostredia mu nie sú ľahostajné aj nešťastné osudy ľudí či neprávosti na nich páchané. Počas natáčania filmu Krvavý diamant pracoval s 24 osirelými deťmi z SOS Children's Village v Mapute v Mozambiku. V roku 2010 daroval 1 milión amerických dolárov na pomoc Haiti po zemetrasení. V tom istom roku daroval ďalší milión dolárov Wildlife Conservation Society v Rusku. Vtedajší premiér Vladimír Putin ho opísal ako "pravého muža". O rok neskôr sa pripojil ku kampani Animal Legal Defense Fund, ktorá sa snažila oslobodiť Tonyho, tigra, ktorý strávil posledných desať rokov na Tiger Truck Stop v Grosse Tete v Louisiane. A vo svojich dobročinnostiach naďalej pokračuje.

Autor: © Zoznam/mCul

Foto: SITA/Photo by Joel C Ryan/Invision/AP

Tagy: Leonardo DiCaprio

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov