Herečka s obrovským srdcom: Kate Winslet je dnes hviezdou... V mladosti trpela pre kilá navyše!

28.08.2019Herci a herečkyKrásna Angličanka, ktorá sa nemusí na nič hrať. Kate Winslet patrí bezpochyby k jedným z najlepších herečiek vôbec. Svedčí o tom nielen jej množstvo úspešných filmov a ocenení, ale aj milióny fanúšikov. Vedeli ste však o nej všetko?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Herečka Kate Elizabeth Winslet sa narodila 5. októbra 1975 v meste Reading v grófstve Berkshire v Anglicku. Hraniu sa začala venovať už ako malé dievčatko, v siedmich rokoch sa objavila v reklame na cereálie. Popísala sa ako dieťa s nadváhou, kvôli čomu ju spolužiaci šikanovali. Od 11 rokov navštevovala Redroofs Theatre School, kde študovala herectvo. Už počas dospievania sa objavila v 20 rôznych predstaveniach vrátane muzikálu Annie alebo Kniha džunglí.

V roku 1991, do dvoch týždňov od ukončenia skúšok GCSE (Všeobecné osvedčenie o stredoškolskom vzdelaní, pozn. Telkáč), Winslet debutovala v televíznom seriáli BBC Sci-fi Dark Season. V práci si však veľmi nezarobila a v 16 rokoch ju nedostatok finančných prostriedkov prinútil opustiť Redroofs. Aby si privyrobila, pracovala aj v lahôdkach. 

V roku 1992 mala malú rolu v televíznom filme Anglosaské vzťahy. Winslet, ktorá v tom čase vážila 84 kilogramov, v ňom hrala dcéru obéznej ženy. Pri natáčaní poznámka režiséra Diarmuida Lawrence o podobnosti medzi ňou a herečkou, ktorá hrala jej matku, prinútila Winslet, aby schudla. Neskôr si zahrala mladú dcéru skrachovaného muža stredného veku v televíznej komédii Get Back (1992 - 1993).

Zlom v kariére a herecké úspechy

V roku 1994 na seba upútala pozornosť filmom Nebeské stvorenia. Po tomto úspechu sa o rok neskôr objavila vo filme Rozum a cit, kde si zahrala po boku hviezd ako Emma Thompson, Hugh Grant a Alana Rickmana. Za svoj herecký výkon dokonca získala svoju prvú nomináciu na Oscara v kategórii vedľajšia herečka a získala svoju prvú sošku na odovzdávaní cien BAFTA. 

Najväčší zlom v kariére prišiel v trháku Titanic, kde si zahrala Rose DeWitovú a získala ďalšiu nomináciu na Oscara. Práve pri tomto filme sa prvýkrát stretla s Leonardom DiCapriom, s ktorým sú veľkí priatelia dodnes. S týmto charizmatickým hercom sa stretla aj v roku 2008 vo filme Núdzový východ.

Po úspechu v Titanicu sa jej ponuky na filmy začali len tak hrnúť. Hrala v snímkach ako Quills - Perom markíza de Sade (2000), Ako Dym (1999), Iris (2001), Enigma (2001), Život Davida Galea (2003), Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004), Hľadanie Krajiny - Nekrajiny (2004), Všetci kráľovi ľudia (2006), Prázdniny (2006), Predčítač (2008), Nákaza (2011), Carnage (2011), Predĺžený víkend (2013), V kráľových záhradách (2014), Divergencia (2014), Krajčírka (2015), Steve Jobs (2015), Rezistencia (2015) či Hora medzi nami (2017).

Je držiteľkou Oscara v hlavnej úlohe vo filme Predčítač, získala tri ceny BAFTA (Steve Jobs, Predčítať, Rozum a cit), BIFA Award, štyri Zlaté glóbusy (za seriál Mildred Pierceová, filmy Steve Jobs, Predčítač a Núdzový východ), Ceny Grammy, Primetime Emmy Award, AACTA Award a troch Screen Actors Guild Awards. V roku 2012 jej bola udelená francouzská filmová cena Čestný César.

Leonardo DiCaprio považuje Kate Winslet za „najpripravenejšiu a najskúsenejšiu herečku na scéne“ a Jude Law, ktorý si s nou zahral vo filme Prázdniny, tvrdí, že napriek jej vážnosti je “veľmi pokojná a dobromyseľná“.

Osobný život

Kate Winslet bola trikrát vydatá. Počas natáčania seriál Dark season začala v 15 rokoch romantický vzťah s vtedy 28-ročným hercom-spisovateľom Stephenom Tredrom, s ktorým žila v Londýne. Pár sa v roku 1995 rozišiel, no zostali si nablízku, kým o dva roky neskôr Stephen nezomrel na rakovinu kostí. Winslet dokonca zmeškala premiéru Titanicu, aby sa zúčastnila na jeho pohrebe.

Rok po Tredrovej smrti sa Winslet stretla s Jimom Threapletonom na scéne filmu Hideous Kinky, v ktorej bol asistentom režiséra. Vzali sa v novembri 1998 a o dva roky neskôr porodila dcéru Miu. Manželstvo sa však v roku 2001 rozpadlo. Herečka ho neskôr opísala ako „neporiadok“ a že počas tohto obdobia stratila kontrolu nad svojimi inštinktmi. 

Čoskoro sa stretla s režisérom Samom Mendesom, keď jej ponúkol úlohu v hre. Ponuku odmietla, no začala s ním chodiť. Winslet, rozčarovaná tým, ako britský bulvár riešil jej osobný život, sa presťahovala do New Yorku. S Mendesom sa vzala v máji 2003 na ostrove Anguilla. Ešte v tom isto roku sa im narodil ich syn Joe. Po intenzívnych mediálnych špekuláciách o afére medzi jej mužom Mendesom a herečkou Rebeccou Hall pár oznámil rozchod v roku 2010 a o rok neskôr sa rozviedli.

Počas dovolenky na statku Richarda Bransona na ostrove Necker v roku 2011 sa Winslet stretla so svojím tretím manželom Edwardom Abelom Smithom počas požiaru v dome. Pár sa vzal v New Yorku v decembri 2012 a ich syn Bear sa narodil nasledujúci rok. Po návrate späť do Anglicka kúpila Winslet nehnuteľnosť pri mori v Sussexe, kde od roku 2015 žije so Smithom a celou rodinou. 

Winslet má svoju rodinu na prvom mieste. Odmieta ponuky, ktoré by ju na dlhé roky vzdialili od detí, a rada si naplánuje svoje filmové záväzky tak, aby sa kryli s ich školskými prázdninami. V roku 2012 jej britská kráľovná Alžbeta II. udelila titul Rádu britského impéria.

Herečka so srdcom na prvom mieste

O tom, že má Kate Winslet veľké srdce, svedčí jej humanitárna angažovanosť. Podporuje niekoľko charitatívnych organizácií a nadácií. Napríklad v roku 2004 vydražila svoje šaty z filmu Večný svit nepoškvrnenej mysle, aby získala finančné prostriedky pri hospic Helen & Douglas House. V roku 2009 prispela k zbierke motýľov, ktorú zostavilo niekoľko osobností, aby získala peniaze na výskum leukémie.

V roku 2010 vytvorila mimovládnu organizáciu s názvom Nadácia Golden Hat Foundation, ktorej cieľom je vytvoriť povedomie o autizme. V roku 2015 poskytla podporu kampani UNICEF. Winslet, ktorú ako dieťa šikanovalli pre jej váhu, sa postavila proti hanbeniu tela a šikanovaniu. Nemá problém predviesť svoje nahé telo vo filmoch, pretože verí, že tieto scény podporujú pozitívny obraz tela u žien. Neskôr DiCaprio a Winslet vydražili súkromnú večeru s nimi, aby získali peniaze na liečbu rakoviny u jednej britskej ženy.

Zdroj: telkáč 

Autor: © Zoznam/mCul

Foto: SITA/Photo by Charles Sykes/Invision/AP

Tagy: Kate Winslet

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov