Slávna herečka z filmu Votrelec: V živote mala veľké šťastie... To vážne má už toľko rokov?

Sigourney Weaverová
12.10.2019Herci a herečkyAmerická herečka Sigourney Weaverová, ktorá sa narodila 8. októbra 1949, sa preslávila najmä rolou astronautky Ellen Ripleyovej vo filme Votrelec a jeho pokračovaniach. Do povedomia filmových divákov sa zapísala aj vďaka presvedčivému stelesneniu biologičky Dian Fosseyovej v snímke Gorily v hmle.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Celkom trikrát bola Weaverová nominovaná na Oscara, zlatú sošku ale nikdy nezískala. Má však okrem iného aj dva Zlaté glóbusy. Dá sa povedať, že Susan Alexandra Weaverová, ako znie jej pôvodné meno, bola k svojmu povolaniu predurčená už od kolísky. Jej matka i strýko boli herci a otec bol významným televíznym funkcionárom. 

Meno Sigourney si dala už v puberte, a to podľa jednej z vedľajších postáv románu Veľký Gatsby. Pred kamerou Weaverová dostala prvú väčšiu úlohu v roku 1977, kedy sa mihla v komédii Woodyho Allena Annie Hall, preslávila ju o dva roky neskôr rola Ellen Ripleyovej v sci-fi Votrelec.

Medzi ďalšie známe filmy, v ktorých si Weaverová zahrala, patrili napríklad dva diely komédie Krotitelia duchov (1984 a 1989) alebo Gorily v hmle (1988) o žene, ktorá zasvätila život boju za záchranu goríl. 

V roku 1988 prišla do kín aj komédia Podnikavé dievča a Weaverová za oba zábery dostala Zlaté glóbusy - za Gorily pre výkon v hlavnej úlohe, za Podnikavé dievča vo vedľajšej. Neskôr hrala v slávnej sci-fi Avatar a mala by sa objaviť aj v jeho chystaných pokračovaniach.

Okrem pracovných úspechov sa herecká hviezda môže tešiť aj tým osobným. Weaverová je totiž od roku 1984 vydatá za režiséra Jima Simpsona a majú dcéru Charlotte Simpsonovú.

Zdroj: ČTK  telkac 

Foto: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino

Tagy: Sigourney Weaverová

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov