Majster filmovej hrôzy: Viete, aké bolo poznávacie znamenie autora legendárneho filmu Psycho?

02.05.2020Herci a herečkyKlasik filmového hororu alebo majster filmovej hrôzy - to sú niektoré z mnohých prezývok slávneho britsko-amerického režiséra Alfreda Hitchcocka. Hitchcockovi, od ktorého úmrtia uplynulo 29. apríla 40 rokov, sa podarilo prelomiť tradičný múr medzi vysokým a pokleslým umením. Jeho filmy predstavujú majstrovsky natočenú zábavu s presne odmeranými dávkami napätia.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Rodák z londýnskeho predmestia Leytonstone (narodený 13. augusta 1899) vyštudoval elektrotechnickú školu a nastúpil do telegrafickej spoločnosti. Pri zamestnaní absolvoval ešte na univerzite umenie. V roku 1925 nakrútil svoj prvý samostatný film Záhrada rozkoše.

V Hollywoode, kam presídlil po roku 1940, začala filmom Cudzinci vo vlaku režisérova zlatá éra. Na začiatku šesťdesiatych rokov tu nakrútil dnes legendárne filmy Psycho a Vtáci. K ďalším slávnym kusom patrí Mŕtva a živá, Rozdvojená duša a Vertigo. 

Hitchcock spolupracoval s najslávnejšími hercami svojej doby: Anny Ondrákovou, Ingrid Bergmanovou, s neskoršou monackou kňažnou Grace Kellyovou i s Cary Grant.

Dnes už klasickou "výrobnou značkou" Hitchcockových filmov je režisérova "gulatá" postava, ktorá sa vždy na niekoľko sekúnd objaví na plátne v epizódnej úlohe. Toto poznávacie znamenie vzniklo pri natáčaní filmu Príšerný hosť (1927): Hitchcock vtedy nemal dostatok komparzistov. Neskôr z toho vznikol svojrázny žart a diváci jeho figúru začali sami vyhľadávať.

Hoci jeho filmy boli väčšinou divácky úspešné, americká kritika ich nemilovala, tiež Oscary ho napriek niekoľkých nomináciách míňali. V roku 1980 bol Hitchcock povýšený do šľachtického stavu a o niekoľko mesiacov neskôr, 29. apríla, zomrel. Jeho detektívky, horory a špionážne filmy vstúpili do kinematografickej siene slávy a sú obľúbené dodnes.

Zdroj: ČTK 

Foto: Photo © Columbia Broadcasting System (CBS)

Tagy: Alfred Hitchcock

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov