Démoni nevšedného herca: Talentovaný Kaiser baví svet! Alkohol ho pripravil o veľa

Oldřich Kaiser
16.05.2020Herci a herečkyŽivot herca Oldřicha Kaisera, ktorý sa narodil 16. mája 1955 v Liberci, sprevádzajú skvelé výkony pred kamerou, s mikrofónom, aj na javisku. Striedajú sa však s obdobiami, kedy umelec bojoval s alkoholom.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Dlhoročný člen pražskej Ypsilonky tak má na konte nielen mnoho nezabudnuteľných rolí, ale aj niekoľko pobytov v liečebni. Keď však svojho démona skrotil, čo nie je podľa svedectva režisérov vzácne, je „pánom hercom".

Komik i vážny herec

Kaiser, ktorý sa preslávil hlavne vďaka komediálnemu talentu, dokáže presvedčivo podať i vážne úlohy. Pilota v Tmavomodrom svete (2001), čudáka vo filme Žralok v hlave (2005) či tajomníka vo filmovej verzii Havlovho Odchádzania (2011). Rovnako svoje nominácie na Českého leva získal za nekomické úlohy - napríklad vo filmoch Obsluhoval som anglického kráľa alebo Putá. Krištáľovú sošku potom Kaiserovi vyniesli výkony vo filmoch Masaryk (2016) a Po strnisku bos (2017).

Divoké alkoholické kúsky ho stáli časť kariéry

Okrem filmových rolí, zatiaľ naposledy sa objavil na plátne vlani v komédii Úhory majú nabité režiséra Vladimíra Michálka, priťahuje Oldřich Kaiser pozornosť aj eskapádami. Pod vplyvom alkoholu predvádzal svoje slávne kliešte na policajtovi, pri natáčaní filmu Non plus ultras v opitosti ukázal kolegom aj komparzu nahý zadok. Nezvládnuté pitie stálo aj za Kaiserovým odchodom z Národného divadla v roku 1998 alebo za koncom jeho angažmá v komornom Divadle Ungelt na jeseň 2010.

Nová láska, nový svet

V poslednej dobe sa Kaiser aj vďaka novej životnej partnerke Dáši Vokatej dal trochu prekvapivo na hudobnú dráhu. Hrá na husle a gitaru a spolu s Vokatou obchádzajú kluby v ČR i na Slovensku. Niekdajšia partnerka Ivana "Magora" Jirousa mu pritom ukazuje aj svet disentu, tento rok spolu nechýbali pri pomenovaní jednej z pražských ulíc po Jirousovi. Kaiser, ktorý vyštudoval herectvo na brnenskom konzervatóriu a v roku 1977 absolvoval DAMU, pritom s undergroundom nikdy príliš do styku neprišiel.

Neoficiálnej kultúry sa počas kariéry dotkol vlastne len v epizóde Mimikry seriálu o majorovi Zemanovi, ktorý si vybavoval účty s "vlasáčmi". Už po štúdiách totiž nastúpil do vinohradského divadla, kde hral až do roku 1985, neskôr pôsobil sedem rokov v Divadle Ypsilon a od roku 1993 bol päť sezón v Národnom divadle. Pred kamerou debutoval vo filme Láska Karla Kachyňu (1973), výraznejšie na seba upozornil o päť rokov neskôr v Stretnutí v júli.

Nezabudnuteľná dvojica s Lábusom

Najväčšie úspechy slávil v televízii, v 80. rokoch bol hviezdou relácie Možno príde aj kúzelník, kde vystupoval spolu s dlhoročným hereckým partnerom Jiřím Lábusom. Spolu vytvorili nerozlučnú dvojicu, a to nielen na javisku Ypsilonky. „Ich partnerstvo vzniklo prirodzene ako dialóg nápadov. Začali s tým v súkromí, až potom si ich kvalít všimli režiséri,“ povedala Kaiserova bývalá manželka, herečka Naďa Konvalinková, s ktorou má dcéru Karolínu.

Už od roku 1991 napríklad Kaiser s Lábusom natáčajú nekonečný rozhlasový seriál o rodine Tlučhořových, ktorý už má cez 1100 dielov a ktorý dnes vysiela Český rozhlas. Kaiser, ktorý vlani prekonal infarkt, je tiež na rozdiel od svojho hereckého partnera nadšený cestovateľ. Jeho kolegom na cestách tak býva známy neurochirurg Vladimír Beneš, s ktorým vyrážajú na lov chrobákov a pred rokmi sa im dokonca podarilo objaviť neznámy druh bystruška, ktorý dostal meno Cychrus kaiseri.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič, Marko Erd

Tagy: Jiří Lábus Oldřich Kaiser

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov