Muži za ňou slintajú, ženy závidia: Kto nevie, ten neuverí, že Naomi Campbell oslavuje 50-tku

Naomi Campbell
22.05.2020Herci a herečkyTopmodelka, ale aj herečka, speváčka či spisovateľka Naomi Campbellová patrila v rokoch 1990 - 2000 k najžiadanejším modelkám na svete. Legenda svetového modelingu, ktorá si pre čiernu farbu pleti a ladný pohyb na predvádzacom móle vyslúžila prezývku "Čierna gazela", oslavuje dnes, 22. mája, 50 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Exotická krásavica patrila v časoch svojej najväčšej slávy k najžiadanejším supermodelkám, ku ktorým v tom čase patrili Linda Evangelista, Cindy Crawfordová, Christy Turlingtonová, Tatjana Patitzová a Claudia Schifferová. Spolu s Turlingtonovou, Patitzovou, Crawfordovou a Evangelistou sa objavila aj v legendárnom klipe k piesni Georgea Michaela Freedom.

Detstvo bez otca

Naomi Elaine Campbellová sa narodila 22. mája 1970 v Londýne. Jej matka Valeria bola profesionálna tanečnica a modelka s afro-jamajskými predkami. V krvi Naomi kolujú aj čínske gény, ktoré zdedila po babičke, ktorá mala čínsko-jamajské korene. S oboma ženami, bez otca, prežila svoje detstvo v Ríme a Londýne. Matka si veľmi priala, aby sa jej dcéra venovala scénickému umeniu a všemožne ju v tom podporovala. A tak od troch rokov navštevovala budúca topmodelka divadelnú školu Barbara Speake Stage School v Londýne.

Slávna kráska, ktorú vzhľad predurčil k hraniu krehkých dievčat: Jej mužom bola slovenská legenda

Prvý raz sa pred kameru Campbellová postavila v roku 1978 pri nakrúcaní videoklipu Boba Marleyho "Is this love". Objavila sa aj v dvoch epizódach televízneho filmu pre deti Snehulienka. V desiatich rokoch ju prijali na umeleckú školu Italia Conti Academy of Theatre Arts v Londýne, kde študovala balet. Svoje pohybové danosti zúročila pred kamerou v roku 1982 vo videoklipe k piesni britskej skupiny Culture Club I'll Tumble 4 Ya.

Kariéra najúspešnejšej černošskej topmodelky

Ešte pred šestnástimi narodeninami sa objavila na obálke časopisu Elle a jej kariéra modelky sa začala rýchlo rozbiehať. Od jesene 1987 bola modelkou spoločnosti Elite Model Management. Campbellovú v 80. a 90. rokoch uplynulého storočia do svojich modelov obliekali módni návrhári Gianni Versace, Azzedine Alaia či Isaac Mizrahi. Stala sa múzou módnych fotografov Petra Lindbergha, Herba Rittsa a Brucea Webera.

Britská herecká sexbomba Naomi Campbell: Za ikonu sa rozhodne nepovažuje

V roku 1987 sa objavila na obálke britského vydania časopisu Vogue. O rok neskôr sa stala prvou černošskou modelkou, ktorej patrila obálka francúzskeho vydania časopisu Vogue. V roku 1989 zaznamenala dovtedy najväčší úspech svojej kariéry, keď sa objavila na titulke amerického vydania časopisu Vogue, ktorý je vo svete módy považovaný za najprestížnejší.

Spisovateľka, speváčka aj herečka

Campbellová sa v roku 1991 zahrala aj vo videoklipe speváka Michaela Jacksona a v tom istom roku sa ako prvá černošská modelka dostala na obálku časopisu Time. V roku 1992 sa jej fotky objavili v kontroverznej knihe "Sex" speváčky Madonny. V roku 1994 publikovala novelu Labuť, v ktorej vykreslila život supermodeliek, ktoré sa často stretávali s vydieraním. Kniha však u kritikov prepadla. Naspievala aj album Baby Woman, ale úspech dosiahol iba v Japonsku.

Channing Tatum oslavoval s kamarátmi: Tvrdý postoj exmanželky ohľadom dcéry... Test na Covid-19!

Od začiatku 90. rokov sa objavovala aj pred televíznou a filmovou kamerou. Zahrala si v televíznych seriáloch ako Absolutely Fabulous (1996), American Horror Story (2016), Star (2017), alebo vo filmoch Cool as Ice (Studený ako ľad, 1991), Pret-A-Porter (1994), Burn Hollywood Burn (Ako dobyť Hollywood, 1997), The Call (2006), Zoolander No. 2 (2016).

Drogy, charita a zvodní muži

Medzi rokmi 1998 a 2008 bola však aj desaťkrát obvinená zo spáchania násilných činov. V roku 2007 pre americký pánsky magazín GQ hovorila o svojom boji s drogami. Päť rokov bola závislá od kokaínu a v roku 2001 podstúpila odvykacie liečenie. V roku 2005 založila charitatívnu organizáciu My Love Brazilia, ktorá zhromažďuje finančné prostriedky na boj proti chudobe v Brazílii. Dlhé roky podporuje Detský fond Nelsona Mandelu. Angažuje sa v charitatívnych organizáciách, ktoré podporujú výskum rakoviny prsníka.

Od roku 2007 je čestnou predsedníčkou talianskej organizácie Athla Onlus, ktorá pomáha s integráciou mentálne postihnutých mladých ľudí. Ako najznámejšia čierna modelka vystupovala počas celej svojej kariéry proti rasizmu v módnom priemysle.  Po jej boku sa objavili viacerí známi muži ako napríklad Mike Tyson, Flavio Briatore, Robert De Niro, či Louis C. Camilleri.

Zdroj: TASR 

Foto: SITA/Photo by Vianney Le Caer/Invision/AP, Video: YouTube/Naomi Campbell Walk

Tagy: modelka herečka narodeniny Naomi Campbell

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov