Vydala kuchárku, režírovala ju dcéra a hviezdi aj za hranicami: Anna Šišková oslavuje 60 rokov

Anna Šišková
30.06.2020Herci a herečkyDivadelná a filmová herečka Anna Šišková počas kariéry stvárnila množstvo charakterovo rozdielnych postáv, vždy s odlišným prístupom a vyznením. Uplatnila sa aj v českých divadlách a filmoch a v roku 2000 získala najvýznamnejšie české filmové ocenenie za herecký výkon - Českého leva. Všestranná herečka sa v utorok 30. júna dožíva 60 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Anna Šišková sa narodila 30. júna 1960 v Žiline. Spolu so svojimi štyrmi bratmi vyrastala vo Vrátnej doline, kde jej rodičia viedli v osade Štefanová neďaleko Terchovej hotel s reštauráciou. Jej otec z nej chcel mať právničku, ale ona ešte počas štúdia na gymnáziu v Púchove začala hrať v ochotníckom divadelnom krúžku.

Na Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave ju neprijali a tak budúca herečka vyštudovala Pedagogickú fakultu v Trnave. Už počas štúdia chodila do trnavského divadla. Poznala sa s hercami, túžila stáť na javisku avšak chýbali jej profesionálne skúsenosti. Tie chcela získať najskôr v divadle v Spišskej Novej Vsi, kde však neprešla cez kasting. Príležitosť jej dali v Divadle Jonáša Záborského v Prešove (1980-1981). Herecké základy získala od hosťujúceho filmového režiséra Ivana Balaďu a od starších kolegov.


Mohlo by vás zaujímať: Český animák Dcéra pozbieral už 50 cien aj nomináciu na Oscara: Pozrieť si ho môžete zadarmo


Filmovú premiéru zažila vo svojich 18 rokoch. Do svojho filmu Profesorova dcéra (1981) ju obsadil Stanislav Párnický. V 80. rokoch minulého storočia si zahrala aj napríklad v snímke Dušana Hanáka Tichá radosť (1985) a v roku 1990 vo filme Dávajte si pozor!, pod ktorý sa režisérsky podpísali Jozef Slovák a Jozef Heriban. Do povedomia českých divákov sa dostala po ponuke režiséra Jana Hřebejka zahrať si v jeho filme Musíme si pomáhat (2000). Za úlohu Márie Čížkovej v tomto filme získala Českého leva za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Film bol nominovaný aj na Oscara.

Jej filmografiu okrem iných tvoria aj snímky Krajinka (r. Martin Šulík, 2000), Kruté radosti (r. Juraj Nvota, 2002), Konečná stanica (r. Jiří Chlumský, 2004), alebo Špina (2017), ktorý režírovala jej dcéra Tereza Nvotová. Zahrala si aj v mnohých seriáloch ako napríklad Letiště (2006), Místo v životě (2006), Horúca krv (2012), Tajné životy (2014) alebo Sestričky (2018). V roku 2017 získala za postavu Márie Horváthovej v seriáli Tajné životy II. tvorivú prémiu poroty pri udeľovaní národných cien za najlepšie audiovizuálne diela Igric.

V rodine Anny Šiškovej sa z pokolenia na pokolenie dedí kuchárske umenie. Jej babka varila v Terchovej pre farára i učiteľa a bola vychýrená kuchárka. Herečka tieto zručnosti i vedomosti pretavila do knihy o varení. Anna Šišková bola dvakrát vydatá a má dve dcéry. Hudobníčku a  herečku Dorotu Nvotovú a filmovou režisérku a tiež herečku Terezu Nvotovú.

Zdroj: TASR 

Foto: SITA//Ľudovít Vaniher

Tagy: Anna Šišková

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov