Obľúbený český herec a komik: FOTO Zaujal už ako malý chlapček... Miluje šport a doma je úplne iný

29.07.2020Herci a herečkyHerec Michal Suchánek, ktorý sa narodil 29. júla 1965, tvorí v posledných rokoch nerozlučnú dvojicu s Richardom Genzerom, kedysi tanečníkom, teraz ale často skôr terčom vtipov drobnejšieho partnera. Štýl ich humoru nevyhovuje každému, napriek tomu ale majú Suchánek s Genzerom verné publikum, ktoré sa baví pri reprízach televízneho Tele Tele, talkshow Mr. GS alebo improvizačnej Partičke na českej Prime.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Suchánek už ako študent dostal šancu rovno v Národnom divadle. "Babička zo Sobotky bola šťastná, že Míšánek je v Národnom. Okrem toho som mal za predstavenie 400 korún a keď som ich za mesiac odohral desať, tak som bral 4000 korún," spomínal pred rokmi v českom denníku Právo na začiatky kariéry herec, ktorý zaujal publikum už ako roztomilý chlapček z detského domova v televíznom filme Antonína Moskalyka Pozdní léto (1974). Mal vtedy deväť rokov. 

O osem rokov neskôr ako študent konzervatória skvele stvárnil Káju vo filme Sněženky a machři. Podobné typy - teda okuliarnatých nesmelých mladíkov - hral Michal Suchánek pred kamerou veľmi často, objavil sa napríklad v seriáli Tretie poschodie (1985) a mihol sa aj v slávnom Smyczkovom filme Prečo? (1987). Koncom 80. rokov dostal niekoľko drobných rolí na javisku Národného divadla, režiséri ho obsadili do Tylovej Fidlovačky alebo Shakespearových hier Kráľ Henrich IV. a Márna lásky snaha. Na prvej scéne však strávil Suchánek len necelé tri roky, posledné predstavenie odohral v apríli 1990.

Najväčšiu slávu mu priniesli improvizačné show

Potom začal hrať u Františka Ringo Čecha, ktorý mu ponúkol "väčšiu rolu a väčší plat", a tiež v pražskom Činohernom klube. Na javisku v ulici Ve Směčkách sa Michal Suchánek stretával okrem iného s Ondrejom Sokolom. S hercom a hlavne uznávaným divadelným režisérom spojil od konca 90. rokov Suchánek kariéru, a to nielen tú divadelnú. Sokol režíroval mnoho dielov relácie Tele Tele, ktorá bežala na Nove v rokoch 2000 až 2007. Zostava Suchánek, Genzer a Sokol, doplnená o Igora Chmelu, sa stretávala aj v Partičke. Od roku 1997 Sokola nahradil Michal Novotný.

Improvizačné show podľa zahraničného vzoru, ktoré sa z obrazovky rozrástli aj na zájazdové predstavenia, priniesli Michalovi Suchánkovi asi najväčšiu slávu. Suchánek pritom nemá príliš rád výrazné prejavy priazne, ktorých sa mu dostáva v civilnom živote. "Ľudia si jednoducho myslia, že keď robíš srandu v televízii, že od teba môžu chcieť akýkoľvek nezmysel," posťažoval sa. Syn známeho športového novinára a komentátora Jaroslava Suchánka je vôbec známy tým, že kontakty s ľuďmi sú mu skôr nepríjemné.

Doma je tichý a oddaný otec, miluje motorizmus a šport

"Doma je Michal tichý a málovravný tatko, ktorý trávi každú voľnú chvíľu so svojimi deťmi," povedal o ňom Suchánek senior. Okrem dvoch detí má Michal Suchánek ešte dve vášne - motorizmus a šport. Trabanta si kúpil už na konzervatóriu, potom áut vystriedal celý rad - a "po dvadsiatom piatom už to prestal počítať". 

Šport, to je v Suchánkovom poňatí hlavne hokej. "Odmalička fandím Slavii, s niekoľkými hráčmi som kamarát," zveril sa Suchánek, ktorý sa v posledných rokoch znovu objavil aj v niekoľkých filmoch a hviezdil aj v seriáloch Krejzovi či Ohnivé kura, kde stvárnil Jardu Slepičku, majiteľa krčmy so snom robiť vlastné pivo.

Zdroj: ČTK 

Foto: Photo © Archiv TV Prima

Tagy: Michal Suchánek

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov