Preslávil ho profesor Snape či záporák Hans Gruber: Od smrti Alana Rickmana ubehlo päť rokov

Alan Rickman ako profesor Severus Snape
14.01.2021Herci a herečkyBritského herca Alana Rickmana, ktorý zomrel 14. januára 2016 vo veku 69 rokov na rakovinu, poznali diváci najmä ako profesora Snapa z filmových príbehov o čarodejníkovi Harry Potterovi. Prvú veľkú slávu ale zažil Rickman už v 80. rokoch vďaka akčnému hitu Smrtonosná pasca. Úloha zloducha Hansa Grubera mu priniesla nové príležitosti, ale zároveň ho vo filmoch odkázala, až na niekoľko vzácnych výnimiek, na vedľajšie a menej významné úlohy.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Rickman sa narodil 21. februára 1946 v Londýne do írsko-waleskej rodiny. Od detstva mal veľký výtvarný talent a po štúdiách sa živil ako grafik, až neskôr sa priklonil k herectvu. Až do svojich štyridsiatich dvoch rokov sa venoval iba divadlu a len občas sa objavil v televízii.

Slávna herečka z filmu Pozri, kto to hovorí: Zo sexsymbolu tučibombou, dnes ju nespoznáte

Zlom v jeho kariére prišiel v roku 1988 s ponukou, aby si zahral v snímke Smrtonosná pasca. Nasledoval celý rad filmových úloh, okrem iného aj v romanci Rozum a cit po boku Kate Winsletovej, Emmy Thompsonovej a Hugha Granta.

S dvoma posledne menovanými sa stretol aj v dnes už vianočnej klasike, komédii Láska nebeská z roku 2003. Medzi jeho výrazné úlohy patril šerif z Nottinghamu vo filme Robin Hood: Kráľ zbojníkov (1991). 

Táto jeho ďalšie úloha hlavného záporáka, tentoraz protivníka Kevina Costnera, mu vyniesla britskú filmovú cenu BAFTA. Rickman, ktorý prevzal aj českú cenu Kristián, si párkrát vyskúšal aj réžiu - a tiež sa objavil napríklad v klipe populárnej britskej kapely Texas. 

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/AP Photo/Warner Bros., Video: YouTube/WatchMojo.com

Tagy: Harry Potter Smrtonosná pasca Alan Rickman

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov