Máme "nového" najstaršieho astronauta: Kapitán zo Star Treku bol na hranici vesmíru! Bolo to neuveriteľné

(Zľava) Chris Boshuizen, William Shatner, Audrey Powers a Glen de Vries
14.10.2021Herci a herečkyKapitán Jim Kirk zo sci-fi seriálu Star Trek, respektíve herec, ktorý ho stvárnil, William Shatner sa dnes konečne pozrel do skutočného vesmíru, hoci len na jeho okraj. S ďalšími tromi turistami astronautami ho vyniesla raketa New Shepard spoločnosti Blue Origin miliardára Jeffa Bezosa.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Raketa aj modul RSS First Step s posádkou bezpečne pristáli a Shatner, ktorý má 90 rokov, sa stal najstarším človekom vo vesmíre. "Tento zážitok je niečo neuveriteľné," vyhlásil Shatner potom, čo ako druhý v poradí vystúpil z modulu po pristátí.

Nemôžem sa z toho dostať!

"Nemôžem sa z toho dostať, nechcem ten pocit stratiť," povedal herec viditeľne dojatý z letu. Raketa s modulom opustila štartovaciu rampu spoločnosti Blue Origin pri meste Van Horn na západe Texasu o 9:50 miestneho času (16:50 SELČ). Let trval niečo vyše desať minút a všetky jeho fázy prebehli podľa plánu.

Modul sa tri minúty po štarte oddelil od rakety a vystúpal do výšky 106 kilometrov. Medzitým New Shepard pristál kolmo na stanovenom mieste a onedlho potom sa na zem asi tri kilometre od miesta štartu bezpečne vrátil aj modul s ľuďmi.

Štart odsunuli

Vypustenie bolo pôvodne plánované na utorok, ale kvôli počasiu sa odložilo na stredu. Aj v stredu sa štart niekoľkokrát posunul, dôvod však spoločnosť nespresnila. Išlo o druhú výpravu spoločnosti Blue Origin na hranici vesmíru s turistami.

V posádke nebol ani tentoraz žiadny profesionálny astronaut. Modul First Step je totiž úplne automatizovaný a pre let nahor, zostup a ani pre pristátie nie je na palube potrebný žiadny odborný personál.

Okrem Shatnera tvorili posádku modulu ďalší traja ľudia. Rovnako ako Shatner, hosť v nej bola aj viceprezidentka spoločnosti Blue Origin Audrey Powersová a dvaja platiaci zákazníci - pracovník francúzskej softvérovej spoločnosti Dassault Systemes Glen de Vries a bývalý inžinier americkej vesmírnej agentúry NASA Austrálčan Chris Boshuizen.

"Nový" najstarší kozmonaut

Prvý let Blue Origin s vesmírnymi turistami sa uskutočnil 20. júla a zúčastnil sa ho aj Jeff Bezos s bratom Markom. Zaujímavý bol okrem iného aj tým, že zrazu prekonal rekordy najstaršieho aj najmladšieho človeka vo vesmíre. Výpravy sa totiž zúčastnila 82-ročná priekopníčka letectvo Wally Funková a 18-ročný Oliver Daemen.

Do tej doby bol najstarším astronautom John Glenn, ktorý v roku 1962 ako prvý Američan obletel zemeguľu a do vesmíru sa opäť pozrel v roku 1998, keď mal 77 rokov. Najmladším bol pred Daemenom ruský kozmonaut German Titov, ktorý v roku 1961 letel v 25 rokoch.

Prvým letom s turistami predstihla Blue Origin o deväť dní firma Virgin Galactic iného miliardára Richarda Bransona. Prvej, ešte testovacej, cesty s kompletnou šesťčlennú posádkou sa medzi štyrmi turistami zúčastnil sám Branson.

Jeho loď VSS Unity vystúpila k hranici vesmíru, ale rovnako ako u oboch misií Blue Origin išlo len o suborbitálny let, teda bez dosiahnutia obežnej dráhy. Medzi súkromnými spoločnosťami schopnými dopravovať do vesmíru astronautov je zatiaľ najúspešnejšia firma SpaceX podnikateľa Elona Muska. Jej lode Dragon a Crew Dragon dopravujú na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) náklad i posádky.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/AP/Blue Origin, LM Otero, Video: YouTube/Sky News, NBC News

Tagy: Star Trek William Shatner

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj