Legendárny herec a komik provokuje svojimi alter egami: Nebojí sa zosmiešňovať ani slávne osobnosti

14.10.2021Herci a herečkyBritský komik a herec Sacha Baron Cohen, ktorý sa narodil 13. októbra 1971, spôsobil rozruch najmä svojimi komediálnymi alter egami, ktorými vťahoval nič netušiacich respondentov do svojich skečov a odhaľoval ich povahy.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Asi najznámejšou z postáv Barona Cohena je zrejme kazašský televízny reportér Borat Sagdijev, ktorý sa objavil v dvoch celovečerných filmoch.

Londýnčan so židovskými koreňmi, ktorého vzorom je slávny britský komik a herec Peter Sellers, študoval na Cambridgeskej univerzite, pred kamerou začínal ako moderátor detských relácií, živil sa aj ako model. Preslávil sa koncom 90. rokov svojou reláciou Da Ali G Show, v ktorej zosmiešňoval slávne osobnosti i anonymných ľudí na ulici.

V roku 2006 exceloval vo filme Borat

V roku 2006 exceloval vo filme Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa v úlohe nepravého, neotesaného kazašského novinára Borata Sagdijeva, ktorý v USA nakrúca film o Američanoch. Bol za ňu ocenený Zlatým glóbusom a film bol za scenár nominovaný aj na Oscara. Vo svete zarobil vyše 250 miliónov dolárov. Snímka ale rozhnevala kazašských predstaviteľov, považujúcich Boratovu mystifikáciu za hanlivú. Okrem Kazachov nešetril komik ani Američanov, Rómov či Židov.

Celosvetový úspech dosiahol aj ako predstaviteľ rakúskeho homosexuálneho módneho reportéra Brüna (2009) či ako Aladin, vládca fiktívnej krajinky Wadiya, v snímke Diktátor (2012). Pred piatimi rokmi predstavil svoje ďalšie alter ego, fanúšika futbalu a piva Nobbyho v snímke Grimsby.

Druhý diel Borata vstúpil do kín vlani na jeseň

Druhý diel Borata vstúpil do kín vlani na jeseň a reagoval na šírenie antisemitskej a xenofóbnej rétoriky po nástupe prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu. Americkému rozhlasu NPR Cohen však tento rok vo februári povedal, že o ďalší film v duchu tých o kazašskom novinári Boratovi sa už nemôže a nebude pokúšať.

Baron Cohen sa vlani neobjavil len v úlohe sexistického a antisemitského novinára z Kazachstanu. Za stvárnenie jedného z protivojnových aktivistov Abbieho Hoffmana vo filme Chicagský tribunál si vyslúžil nomináciu na Zlatý glóbus pre herca vo vedľajšej úlohe. Zároveň sa sám venoval aktivizmu a ďalej vystupoval za reguláciu veľkých technologických firiem, ktoré predvlani označil za „najväčšiu propagandistickú mašinériu v dejinách“.

Je ženatý s austrálskou herečkou Islou Fisherovou a spoločne majú tri deti.

Zdroj: ČTK 

Foto: TASR/AP/Twentieth Century Fox; Video: YouTube/ ONE Media, TRAILER FACTORY

Tagy: Sacha Baron Cohen

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov