Hviezda 90. rokov, ktorá prerazila v romantických komédiách: Románik s NÍM jej zničil manželstvo

19.11.2021Herci a herečkyAmerická herečka Meg Ryanová, ktorá sa narodila 19. novembra 1961, patrila v 80. a 90. rokoch k najpôvabnejším hollywoodskym herečkám, uplatnila sa hlavne v komédiách a romantických filmoch. Prvýkrát na seba výraznejšie upozornila v sci-fi produkovanom Stevenom Spielbergom Vnútorný vesmír (1987), skutočnú hviezdu z nej urobil film Keď Harry stretol Sally (1989), po ktorom nasledoval úspešný Samotár v Seattli (1993) s Tomom Hanksom.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

V 90. rokoch sa jej typ blonďavého, modrookého a sympatického "dievčata od vedľa" dobre uplatnil vo filmoch Keď muž miluje ženu (1994), Francúzsky bozk (1995) aj ďalšom z množstva romantických komédií Láska cez internet (1998), v ktorej opäť vytvorila filmový pár s Hanksom. Divácky úspešný bol aj film Mesto anjelov (1998), v americkom remaku legendárneho nemeckého filmu Nebo nad Berlínom režiséra Wima Wendersa z roku 1987 si Meg Ryanová zahrala po boku Nicolasa Cagea.

Zlomom sa pre Ryanovú stalo natáčanie filmu Skúška života (2000), kedy stretla Russella Crowa. Ich románik nakoniec viedol k rozpadu desaťročného manželstva s Dennisom Quaidom, s ktorým má Ryanovho syna Jacka, na trvalý vzťah ale neprerástol. V roku 2015 debutovala ako režisérka snímky Listy z vojny (Ithaca), v ktorom hrala aj hlavnú úlohu. 

Ryanová počas svojej kariéry získala viacero ocenení a nominácií vrátane troch nominácií na Zlatý glóbus za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe vo filme – komédii alebo muzikáli za výkon v romantických komédiách Keď Harry stretol Sally..., Samotár v Seattli a Láska cez internet.

Od roku 2010 do roku 2014 bol Ryan vo vzťahu s americkým spevákom a skladateľom Johnom Mellencampom. Znovu sa dali dokopy v roku 2017 a o rok neskôr oznámili zasnúbenie. O jedenásť mesiac neskôr sa však objavila správa, že Ryanová sa so spevákom rozišla a zásnuby zrušila. 

Zdroj: ČTK  telkac 

Foto: TASR/AP Photo/Miguel Villagran

Tagy: Meg Ryan

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov