Dračí život Brucea Leeho: Toto ste o ňom nevedeli

Bruce Lee
28.01.2015Herci a herečkyV novembri tohto roka by Bruce Lee, skvelý herec, filozof, filmár a najmä talentovaný inštruktor bojových umení, oslávil už 75 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Keby pred štyridsiatimi dvomi rokmi nedošlo k neuveriteľnej tragédii, dnes by sa jeho meno určite skloňovalo v podobných súvislostiach ako mená Steven Seagal, Jet Li, Jackie Chan, Jason Statham, či Jean-Claude Van Damme. Všetci títo skvelí predstavitelia akčných hrdinov, ktorí, rovnako dobre (a možno ešte oveľa viac) ako herecké umenie, ovládajú bojové umenia. Známy filmový webový portál IMDb označil Brucea Leeho za najväčšiu hviezdu akčných bojových umení uplynulého storočia. V rebríčku sa umiestnili aj všetci spomínaní herci a mnohí ďalší (Dolph Lundgren, Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger...). Hoci si v porovnaní s vyššie spomenutými hviezdami počas svojho krátkeho života (v čase úmrtia mal 32 rokov) stihol zahrať len v piatich filmoch (ďalšie dva filmy o jeho živote vyšli až po smrti), jeho neuveriteľný talent, inšpiratívna životná filozofia a neprehliadnuteľná charizma z neho právom spravila vzor pre nasledujúce generácie.

Majster nečakane zomiera

10. mája 1973 počas nakrúcania filmu Enter the Dragon v Hong Kongu Lee náhle skolaboval. Lekári mu diagnostikovali opuch mozgu, no podarilo sa im ho zmierniť. O viac ako mesiac neskôr, 20. júla, sa mu pri stretnutí s producentom Raymondom Chowom opäť prejavili bolesti hlavy. Chow mu dal tabletky proti bolesti, po ktorých Lee zaspal. Keď neskôr neprichádzal na večeru, Chow ho šiel prebudiť, no keďže sa mu to nedarilo, zavolal záchranku. Prevoz do nemocnice Lee však už neprežil.

Nasledujúce mesiace sa však vynárali rôzne články s kontroverznými názormi na Leeovu smrť. Pochopiteľne sa nikto nevedel zmieriť s tým, ako sa mladému človeku v tak dobrej kondícii môže niečo podobné stať. A tak postupne pripisovali zodpovednosť za jeho smrť inej osobe, drogám, alebo elektroliečbe, ktorú mal podľa Chucka Norrisa podstupovať kvôli prasknutej platničke.

Zaujímavosti zo života Brucea Leeho

1. Jeho otec bol operný spevák a filmový herec. S manželkou mali spolu päť detí. Do Ameriky sa dostali v rámci amerického operného turné. Preto sa Bruce narodil práve v Kalifornii.
 
2. Aj keď sa Lee narodil v San Franciscu, s rodičmi v detstve žil v Hong Kongu. Do Ameriky sa zasa vrátil, pretože v Číne to bolo preňho nebezpečné. V jednom zo súbojov totiž porazil súpera, ktorý bol zapletený do organizovaného zločinu. Tak ho rodičia so sto dolármi vo vrecku poslali späť do Ameriky.

3. Jeho študentmi boli aj známy basketbalista NBA Kareem Abdul-Jabbar a oscarový herec Steve McQueen. Druhý menovaný sa zúčastnil aj pohrebu, kde spolu s inými niesol Leeho rakvu.


Krvavá daň za nakrúcanie: Desať najtragickejších nehôd v dejinách filmu


4. Jeho rodičia sa rozhodli, že mladý Bruce by sa mal učiť bojové umenie po tom, čo sa zaplietol do pouličných bitiek. Problémy mal mať kvôli bitkám aj v škole.

5. Keď mal Lee len 16, začal trénoval s Yip Manom, jedným z najlegendárnejších veľmajstrov kung fu všetkých čias.

6. Lee neskôr sám vynašiel bojové umenie s názvom Jeet Kune Do. Vraj preto, že s existujúcimi umeniami sa nedalo porazil súpera dosť rýchlo a tradičné pravidlá kung fu považoval za staromódne.

7. Bruce Lee trénoval aj svoju manželku Lindu ešte v čase, keď nastúpila na univerzitu ako študentka. Bojovým umeniam sa venoval aj jeho (rovnako tragicky zosnulý) syn Brandon Lee a dcéra Shannon Lee.

8. Lee bol fenomenálny tanečník. V roku 1958 vybral hongkongský šampionát, kde sa tancovala cha-cha.

9. Väčšina bojových scén sa vo filme zrýchľuje, aby boli zaujímavejšie. Leeho scény museli filmári spomaľovať, pretože sa často stávalo, že údery, či chmaty divák nestihol zaregistrovať.

10. V súboji so šampiónom v karate Vicom Mooreom Lee súpera pred každým úderom varoval, napriek tomu Moore osemkrát nebol schopný zareagovať.

Zdroj: internet 

Tagy: Bruce Lee bojové umenia

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov