Zaujímavá novinka Českej televízie: Chystá historickú reality šou

Dovolená ve starých časech
18.09.2014TelevíziaČeská televízia začala v lete nakrúcať novú historickú reality šou s názvom Dovolená ve starých časech. Účinkujú v nej siedmi členovia trojgeneračnej rodiny, ktorí už druhý mesiac žijú v beskydskej chalupe v Starých Hámroch a v ich najbližšom okolí.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Tvorcovia programu im prichystali také životné podmienky, aké v tých miestach panovali v období Protektorátu Čechy a Morava. V priebehu dvoch mesiacov sa v dejovej skratke odohráva celé obdobie od vyhlásenia Protektorátu až po oslobodenie. Zlomové okamihy sa rodina dozvedá z rozhlasového vysielania a rozprávania susedov, ktorí ich navštevujú. Babka, dedko, rodičia, dvaja synovia a bratranec jedného z rodičov pochádzajú z Prahy a s takýmto životom nemali dosiaľ skúsenosti. Starajú sa o hospodárstvo s domácim zvieratami a zároveň na nich dopadajú ťažkosti protektorátnej doby.


Česká televízia chystá aj nový krimiseriál Četnícke trampoty!


Stretávajú sa s prídelovým systémom potravín a základných potrieb, život im strpčujú vyhlášky a najrôznejšie nariadenia. Za porušovanie pravidiel ich čakajú sankcie. Do kontaktu prichádzajú aj s dobovými postavami, akými sú nemecký starosta, učiteľ, gestapáci, zvedavá susedka, partizán a ďalší, ktorí posúvajú dejovú líniu príbehu, rozvíjajú zápletky a prinášajú protagonistom potrebné informácie.

"Scenár, ktorý vychádza z dobových kroník, miestnych reálií a historických faktov, vystavuje rodinu vypätým okamihom a overuje, či by súčasní ľudia obstáli v situáciách, ktoré zažívali naši prarodičia," povedala kreatívna producentka Lenka Poláková. "Ukazuje sa, že naši aktéri ich zvládajú vďaka neobyčajnej súdržnosti, ktorá v rodine panuje, aj schopnosti adaptovať sa na vidiecky režim. Zvládli dobre prácu s hospodárskymi zvieratami, z mlieka, ktoré si musia sami podojiť, si vyrábajú maslo a tvaroh," dodala.


Čoho ďalšieho sa dočkáme od českých televízií túto jeseň?


Projekt Dovolená ve starých časech je inšpirovaný podobnými zahraničnými formátmi. Vzniká v spolupráci s historikmi a architektom, ktorí dbajú na dejinnú vierohodnosť. S tvorivým tímom spolupracuje aj psychológ. Na obrazovky Českej televízie by sa mal program dostať na jar 2015 pri príležitosti osláv 70. výročia konca druhej svetovej vojny.

Zdroj: SITA 

Foto: ceskatelevize.cz

Tagy: reality šou Česká televízia

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov