Rusi prichádzajú s vlastným Černobyľom: Konšpirácie! Veľký súboj KGB a CIA

Miniséria Chernobyl
09.06.2019TelevíziaDramatická päťdielna miniséria Černobyľ spoločnosti HBO má mať ruskú konkurenciu. Podľa agentúry RBK seriál o katastrofe v černobyľskej jadrovej elektrárni z roku 1986 točí televízia NTV s finančnou podporou ruského ministerstva kultúry. Podľa scenára, do ktorého údajne RBK nazrela, sa vo filme o černobyľskú elektráreň zaujíma americká tajná služba CIA, ktorej agenta hľadá dôstojník sovietskej kontrarozviedky.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Ruský seriál sa pripravuje od roku 2014, kedy dostal ministerský grant vo výške 30 miliónov rubľov (okolo 410-tisíc eur), uvádzajú ruské médiá. Pôvodný plán, že sa do kín dostane v decembri 2016, tvorcom nevyšiel, podľa RBK by sa tak snáď malo stať tento rok. Nakrúcalo sa v susednom Bielorusku.


VIDEO Najlepší seriál posledných rokov: Černobyľ je drsnou pripomienkou, ktorú treba vidieť


CIA chce sabotovať Černobyľ

Hlavným hrdinom snímky je podplukovník sovietskej rozviedky Andrej Nikolajev, ktorého KGB vyslala do mesta Pripjať neďaleko elektrárne na plnenie kontrašpionážnej úlohy. Predmetom jeho záujmu je agent americkej tajnej služby CIA Albert Lenc. Podľa RBK chce Lenc vyhodiť elektráreň do povetria a Nikolajev mu v tom má zabrániť. V ruskej verzii tak nebudú považovať za hlavný dôvod obrovskej katastrofy preťaženie bezpečnostného systému a zlyhanie ľudského faktora, ale sabotáž zo strany amerického agenta. 

Verzia HBO sa v Rusku stretla s nejednoznačným prijatím. Niektoré médiá i kritici majú voči filmu výhrady. Medzi kritikmi sa objavila aj v Rusku populárna Komsomolskaya Pravda. Podľa nej je pôvodný seriál z dielne HBO nepravdivý a prirovnávajú ho dokonca ku karikatúre, ktorá sa snaží poškodiť reputáciu Ruska vo svete. Aj to nakoniec viedlo k rozhodnutiu  predsa len natočiť vlastný seriál.

Minister kultúry Vladimir Medinskij však snímku vcelku pochválil. „Mysleli sme, že to bude horšie,“ povedal agentúre Interfax. „Tvorcovia preukázali úctu k prostým ľuďom, k ich hrdinstvu a obetavosti,“ povedal minister. Jeden z preživších likvidátorov havárie Lev Bočarov ale redakcii servera RG povedal, že "pravdy je vo filme málo".

Zdroj: ČTK 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: HBO/Helen Sloan

Tagy: HBO Černobyľ

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov