Neviete, čo pozerať? Ponúkame skvelý TIP: Mestečko Twin Peaks zmenilo seriálový svet!

07.04.2020TelevíziaNeviete už, čo pozerať v karanténe? Skúste tento netradičný americký seriál, ktorý zbúral všetky konvencie žánru. Seriál Mestečko Twin Peaks sa začal vysielať pred 30 rokmi. Vyšetrovanie brutálnej vraždy študentky Laury Palmer v pokojnom mestečku uprostred lesov sa postupne mení v tajomný psychologický thriller prestúpený bizarným humorom. Úspech seriálu bol nevídaný. Spočiatku mal 30 dielov, neskôr v roku 2017 pribudlo ďalších 18.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Realistický kriminálny príbeh pretkali jeho tvorcovia - režisér David Lynch a scenárista Mark Frost - surreálnými víziami, aké šokovaní diváci na televíznych obrazovkách dovtedy nikdy nevideli. Vyšetrovanie vraždy vykonáva zvláštny agent FBI Dale Cooper (v podaní Kyla MacLachlana) metódami v štýle „woodoo“ a pomáhajú mu aj podivné postavy seriálu, napríklad v podobe slávnej vety „sovy nie sú tým, čím sa zdajú byť“.

Každé malomesto má svoje tajomstvá...

Všetko ešte komplikuje rozkrývánie temných duší navonok veľmi usporiadaných obyvateľov Twin Peaks. Samotný príbeh seriálu vychádza podľa Lyncha z reality, zachytáva malomestských Američanov, ktorí sú mnohokrát excentrickými individualistami, ktorých ovláda túžba, drogy či peniaze. „Každé malomesto má svoju vonkajšiu tvár, pod ktorou sa skrývajú tisíce veľmi rozdielnych a tajomných vecí. A my sme s potešením vyťahovali na denné svetlo práve tie utajované skutočnosti, ktoré človeka napĺňajú vnútorným desom,“ vysvetlil Lynch.

Seriál začína ako klasická detektívka. Pete Martell z miestnej píly si zájde na ryby. Namiesto nich mu ale studená voda pripláva v igelite zabalenú mŕtvolu stredoškoláčky Laury Palmer, miestnej krásavice so slabosťou pre mužov a kokaín. Šerif Harry Truman dostáva pomoc priamo od FBI v podobe osobitného agenta Coopera, lebo stále zvláštnejší prípad sa podobá vraždám mladých dievčat v iných častiach krajiny. A záhadné úmrtia sa začínajú množiť.

Diváci stratili záujem

Po pilotnom 90-minútovom filme, odvysielanom na stanici ABC v apríli 1990, nasledovalo sedem zhruba 50-minutových dielov. Druhá séria, takisto uvedená pilotným filmom, sa začala vysielať 30. septembra 1990. Upadajúcu sledovanosť chcela televízia ABC zachrániť nátlakom na autorov, aby konečne odhalili meno vraha Laury Palmer. No po tomto zásadnom odhalení sledovanosť prudko klesla, pretože diváci stratili tajomstvo, ktoré ich držalo pri obrazovkách. Posledný diel prvej série sa vysielal 10. júna 1991.

Úspech seriálu bol nevídaný, stal sa z neho kult so skalnými fanúšikmi po celom svete. V USA sa začali organizovať festivaly, na ktorých sa hľadala Miss Twin Peaks, teda najvernejšia dvojníčka Laury Palmer. Začali sa organizovať súťaže, kto zhltne najviac čerešňových koláčov, ktoré tak zbožňoval zvláštny agent FBI Dale Cooper.

Po páde prišiel znova obrovský úspech

V októbri roku 2014 sa na verejnosť dostali prvé informácie o chystanom pokračovaní seriálu. Namiesto pôvodne plánovaných deviatich dielov sa ich počet nakoniec zdvojnásobil a réžiou všetkých 18-ich dielov bol poverený David Lynch. Prvý diel nového seriálu bol odvysielaný v máji 2017. Atmosféru novej série znovu umocnila hypnoticky snová syntezátorová hudba skladateľa Angela Badalamentiho.

Takmer 40 pôvodných hercov doplnilo niekoľko desiatok ďalších, vrátane Naomi Watts či Laury Dern, známej z troch Lynchových filmov Modrý zamat, Divokosť v srdci a Inland Empire. Seriál si vyslúžil niekoľko cien i nominácií, vrátane nominácie na cenu Grammy pre Angela Badalamentiho za hudbu či nominácií na televíznu cenu Emmy. Jeden z troch udelených Zlatých glóbusov pripadol herci Kyleovi MacLachlanovi, z ktorého seriál urobil hviezdu. Z úspechu seriálu vyťažil aj celovečerný film Twin Peaks (1992), v ktorom Lynch vrátil dej pred začiatok celého rozprávania - k posledným dňom Laury Palmer.

Zdroj: ČTK 

Foto: Youtube, Video: YouTube

Tagy: Twin Peaks koronavírus

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov