Slovenské klenoty Vianoc: Toto sú naše najlepšie sviatočné filmy

To najlepšie, čo počas týchto Vianoc ponúkne „domáca kuchyňa“.
24.12.2014TelevíziaRozprávok zo slovenskej produkcie je pomenej, ale o to vzácnejšie a kvalitnejšie sú jednotlivé filmy. Bohužiaľ, nemôžeme sa pýšiť takými vianočnými hitmi ako Česi, no napriek tomu môžeme byť hrdí na to, aké plody sa urodili na strome tuzemskej kinematografie.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Perinbaba

Perinbaba je pravdepodobne najžiarivejšou hviezdou slovenských televíznych Vianoc. Tento príbeh z pera bratov Grimmovcov o Pani Zime a Jakubovi, ktorého zachráni spod kosy samotnej Zubatej, neprestáva byť čarovný ani po takmer 30 rokoch. Ako v každej správnej rozprávke, ani tu nechýbajú motívy lásky, priateľstva a boja dobra so zlom. O réžiu sa postaral vychýrený filmár Juraj Jakubisko, zatiaľ čo hudbu pre film skomponoval nedávno zosnulý Petr Hapka.

Zaujímavosti:

 • Zodpovednosť za „letecké scény“ niesol sám Juraj Jakubisko. Ak by sa niekomu niečo vážne stalo, išiel by do väzenia.
 • Hlas herečky Giulietty Masiny, ktorá stvárnila Perinbabu, doladili tak perfektne, že v Taliansku si fanúšikovia myslel, že sa naučila po slovensky.
 • O Perinbabu malo záujem aj jedno z veľkých broadwayských štúdií – od Jakubiska chceli práva a scenár.
 • Perinbaba bola v Československu najprv zakázaná, o to väčší úspech však mala v Nemecku. Bohužiaľ, režisérovi sa tento triumf finančne veľmi nevyplatil, pretože všetko odmeňovanie išlo cez banku a tá nevyplácala marky, ale bony, ktoré sa dali utratiť len v tuzexoch.

Perinbaba mala prekliaty život. Prečítajte si o životných osudoch postáv z tejto rozprávky.


 • Finále Perinbaby malo byť veľkolepejšie, ako nakoniec bolo. Pyrotechnici pripravili veľký finálny ohňostroj, no zatiaľ čo štáb večeral, zrejme opitý muž začal kričať: „Ohňostroj, ohňostroj!“, a pomýlení technici ohňostroj spustili bez toho, že by sa nakrúcalo. To, čo sme napokon videli vo filme, bol len „slabý odvar“ z toho, čo zvýšilo.
 • Biele pávy, použité pri nakrúcaní, počas pasenia ušli a ešte rok po premiére filmu ich nachádzali na Orave náhodní turisti. Samozrejme, tieto exotické stvorenia vyvolali záujem vedcov, ktorí prišli skúmať, ako sa im na chladnej Orave darí. Nikdy sa nedozvedeli, že pochádzajú z nakrúcania Perinbaby.
 • Perinbabu pozitívne ohodnotil aj Vatikán, konkrétne cenou Gondola za humánne myšlienky.
 • Veža Perinbaby sa v skutočnosti nachádza na Lomnickom štíte.

Nebojsa

Kto by nepoznal nebojácneho drevorubca Ondreja v podaní mladého Jana Kronera? Ten sa jedného dňa vyberie do sveta, aby sa naučil báť, a spoločnosť mu robí ustrašený zlodejíček Ferko. Ondrej si počas putovania poradí s mnohými nástrahami, no zďaleka najväčšie dobrodružstvo ho čaká pri oslobodzovaní krásnej princeznej.


Drsné aj nechutné: Na tieto filmy treba naozaj pevné nervy


Zaujímavosti:

 • Scéna, v ktorej po Ondrejovi hádžu nože, nebola žiadnym trikom. Ján Kroner, pri nakrúcaní zrejme poriadne tŕpol, no pravdou je, že nože po ňom hádzal skúsený cirkusant, ktorý takto počas svojej kariéry ohrozoval aj vlastnú manželku.
 • Veterný film, v ktorom sa odohráva časť filmu, bol použitý aj pri nakrúcaní rozprávky O statočnom kovárovi, v ktorej zahviezdil nielen Ladislav Kříž ako hlavná postava, ale aj samotný Kroner.

Soľ nad zlato

Slovensko-nemecký príbeh z roku 1982 hovorí o troch princeznách, ktoré dostanú od svojho otca – kráľa – za úlohu vyjadriť mu slovami svoju lásku. Šperky, drahokamy, diamanty... len úprimná a múdra Maruška prirovná svoj cit k soli. To sa, prirodzene, rozmarnému kráľovi nepáči a princeznú v podaní Libuše Šafránkovej vyženie z kráľovstva. Týmto ale urazí kráľa Podzemného kráľovstva, ktorý ríšu vladára Pravoslava prekľaje – všetka soľ sa zmení na zlato. Panovníkova radosť netrvá dlho a Pravoslav si čoskoro uvedomí, ako veľmi Maruške, zaľúbenej do Soľného princa, ublížil.


Návrat na dno oceánu: Rozprávka o Nemovi bude mať pokračovanie


Zaujímavosti:

 • Rozprávka sa nakrúcala na mnohých miestach u nás aj v zahraničí: v Prahe, Brne, Rožňave, Súľove, Vývrati, Ledniciach, Domici, Křivoklate, Pernštejne, Lakšárskej Novej Vsi a na Červenom Kameni.
 • V nemeckej verzii sa tento film nazýva Der Salzprinz, teda Soľný princ.

Sokoliar Tomáš

Film z roku 2000 na motívy diela od Jozefa Cígera-Hronského nakrútil výborný český režisér Václav Vorlíček. Osud mladého Tomáša je strastiplný: jeho otec tragicky zahynie a vychováva ho dedo, s ktorým sa horský chovanec presúva do panského prostredia, v ktorom platia svojské pravidlá a intrigy. Film Sokoliar Tomáš síce nie je rozprávkou, napriek tomu však patrí do repertoára sviatočných filmov slovenských televízií.


Krásne, vznešené... a smrteľne nebezpečné: TOP televízne draky


Zaujímavosti:

 • Film sa nakrúcal na Oravskom hrade a v obci Oravský Podzámok, ako exteriéry poslúžili lokality Krásna Hôrka, Orava, Súľov, Turiec a Vysoké Tatry.
 • Sokoliar Tomáš sa premietal aj v ďalekej Kolumbii, kde zožal obrovský úspech.
 • Povesť o sokoliarovi Tomášovi pochádza už zo 14. storočia.

Zdroj: telkac.sk  ČSFD 

Foto: telkáč

Tagy: Soľ nad zlato Perinbaba Nebojsa Sokoliar Tomáš

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov