Filmové klasiky, ktoré zasiahli naše životy: Ak ste ich nevideli, robíte chybu

23.09.2015ZaujímavostiKaždý z nás rád zájde do kina pozrieť si najnovšie filmové umenie, ktoré hýbe svetom. Pozrieť si svojho obľúbeného herca v novom filme je pre vášnivého fanúšika takmer samozrejmosťou. V novinkách sa však orientujeme všetci. No k skutočnej filmovej vášni patria snímky, ktoré boli pre svetovú kinematografiu revolučné. Videli ste ich?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Občan Kane (1941)

Svieže, sofistikované a majstrovské veľdielo svojho času, ktoré obsahuje toľko pamätných scén a výrokov, ako máloktorý film. Občan Kane. Legendárna snímka Orsona Wellesa z roku 1941 sa stala míľnikom vo vývoji filmovej reči. Welles debutoval so svojou prvotinou ako 25-ročný a príbeh vystaval ako rekonštrukciu života fiktívneho magnáta Kanea, zostavenú novinárom. Snímka v tom čase vyvolala pobúrenie, pretože v tej dobe žijúci mediálny magnát William Randolph Hearst vzal príbeh na seba. Síce bol film nominovaný na deviatich oskarov, získal iba jednu sošku za scenár. 

Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1993)

Kto by nepoznal legendárnu snímku o historkách z podsvetia prikrášlenú originálnym sarkastickým humorom. Po všetkých stránkach sa snímka Pulp Fiction stala najkultovejšou v 90. rokoch a rovnako aj autorskou bibliou svojského režiséra Quentina Tarantina. Nezabudnuteľné hľašky a elektrizujúci soundtrack spôsobili revolúciu vo filmovom umení. Aj samotný Tarantino posunul rozprávanie a dialógy vo filme na nový level. Krátke príbehy, ktoré tvoria dokonalý celok, predstavujú kinematografickú lahôdku pre každého diváka. V hlavných úlohách sa predstavili Samuel L. Jackson, Bruce Willis John Travolta a Uma Thurman. 


Mohlo by vás zaujímať: Nežijú len z filmov: Takto si slávne hviezdy zarábajú popri herectve


Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)

Strhujúce a impozantné vykúpenie v podaní režiséra a scenáristu Franka Darabonta. Presne tieto slová charakterizujú útek z väznice Shawshank. Málokto vie, že tento celovečerný film je natočený na motívy hororového príbehu z roku 1982 od Stephena Kinga s názvom Rita Hayworth a Vykúpenie z väznice Shawshank. Tim Robbins a Morgan Freeman sa predstavili v hlavných úlohách ako dvaja priatelia, ktorí sa vo väzení snažia prežiť. Tim Robbins stvárnil mladého bankára odsúdeného za dve vraždy na dve doživotia. Napriek tomu nikdy nedopustil, aby väzenie zlomilo jeho vieru a ducha.

Trilógia Krstný otec (1972, 1974, 1990)

Trojdielna gangsterská sága od amerického režiséra Francisa Forda Coppolu bola prelomovým bodom tzv. Nového Hollywoodu. Prvý a druhý diel trilógie boli považované za jedny z komerčne najúspešnejších filmov. Napriek tomu sláve prvého dielu z roku 1972 sa ostatné nevyrovnali. Zožal úspech u mnohých kritikov aj kvôli návratu hereckého velikána Marlona Branda, ktorý vo filme stvárnil dona Vita Corleoneho. Po jeho boku sa objavili aj skvelý Al Pacino, Robert DeNiro či Diane Keaton. Príbeh taliansko-americkej mafiánskej rodiny Corleonovcov odhaľuje prepletené pozadie organizovaného zločinu po druhej svetovej vojne.

Schindlerov zoznam (1993)

Snímka Stevena Spielperga je nečakane úspešným filmom zobrazujcim nočnú moru s názvom holokaust. Natočený na základe skutočných faktov nám odkrýva hrôzy, akými si museli prejsť ľudia v koncentračným táboroch. Trojhodinová epická dráma zobrazuje mladého Oskara Schindlera, člena Nacistickej strany, ktorý obetoval všetok svoj majetok na záchranu 1100 životov. Zaujímavosťou je, že pôvodne sa mal Schindlerovho zoznamu ujať režisér Martin Scorsese, no tejto šance sa vzdal. Snímka získala sedem oskarov a stala sa kľúčovou snímkou svetovej kinematografie.


Mohlo by vás zaujímať: Tieto premiéry musíte vidieť: Famózny Depp, finále Hier o život či kultový Star Wars


Manhattan (1979)

Film Woodyho Allena z roku 1979 tematicky nadväzuje na jeho skoršiu snímku Annie Hall, v ktorej sa v hlavných úlohách takisto predstavili Diane Keaton a Woody Allen. Manhattan sa však napriek nadväznosti poberá vlastnou cestou. Ukazuje zložitosť vzťahov a majstrovstvo dialógov, ktoré sú Woodyho tematickou aj formálnou dominantou. Snímka z prostredia newyorských intelektuálov zožala úspech u mnohých kritikov a predstavuje jedno z najznámejších diel kontroverzného a talentovaného režiséra.

Pelíšky (1998)

Kto nevidel Pelíšky, ten si snáď nezaslúži nazývať sa filmovým fanúšikom. Legendárna česká čierna komédia o udalostiach a živote pred rokom 1968. O osudoch ľudí v časoch hlbokého komunizmu. Pelíšky zrežíroval Jan Hřebejk na motívy knihy Petra Šabacha. Svojský humor, nezabudnuteľné hlášky a herecké výkony v podaní Jiřího Kodeta, Michala Donutila či Simony Stašovej garantujú nezabudnuteľný filmový zážitok, ktorý vás nenechá chladnými.

Americká krása (1999)

Kevin Spacey ako Lester predstavuje muža prežívajúceho krízu stredného veku. Rozhodne sa ju riešiť radikálne: už nikdy nebude úbožiakom poníženým vlastnou ženou. Snímku môžeme považovať sčasti za komediálnu, pretože sa smejeme na absurdnosti života hlavného hrdinu, ale aj za tragédiu, pretože sa v mnohom dokážeme stotožniť s Lesterovými životnými neúspechmi. V provokatívnej snímke pod režisérskou taktovkou Sama Mendesa sa Spacey predstavil v jednom zo svojich najlepších hereckých výkonov. Zmietaný vlastným strachom zo starnutia sa dostáva do mnohých pokušení. Jedným z nich je mladučká a zvodná spolužiačka jeho dcéry Angela (Mena Suvari).


Mohlo by vás zaujímať: Páry, z ktorých jeden je slávnejší, než jeho polovička: V láske však hviezdia obaja


Sedem (1995)

Mysteriózna krimi snímka Davida Finchera nás vtiahne do sveta zločinu. Zločinu, aký nevidíte každý deň. Mladého ambiciózneho kriminalistu Davida Millsa (Brad Pitt) zaúča skúsený poručík pár dní pred dôchodkom William Somerset (Morgan Freeman). Stanú sa svedkami série vrážd páchaných podľa siedmich smrteľných hriechov. Obžerstvo, lakomstvo, pýcha, smilstvo, hnev závisť a lenivosť. Dvojica detektívou je na stope šialeného vraha Johna Doa (Kevin Spacey), ktorého psychologické hry a desíve vraždy vytvárajú fascinujúcu atmosféru. Film Sedem sa vďaka tomu stal jednou z najpozoruhodnejších snímok svojej doby.

Requiem za sen (2000)

Niet pochýb, že Requiem za sen patrí k najdepresívnejším filmom, aké boli kedy natočené. Režisér Darren Aronofsky zobrazil príbeh štyroch závislých ľudí točiacich sa v kruhu bezmocnosti a beznádeje zasadený do pesimistického tónu ulice. Harry (Jared Leto) sa spolu so svojím najlepších kamarátom Tyronom (Marlon Wayans) dostali do spárov drogového sveta. Kvôli dávke sú však ochotní riziko podstúpiť. Harryho priateľka Maryon (Jennifer Connelly) to tiež nemá ľahké, závislosť ju núti robiť aj to, čo nechce. Harryho matka Sara (Ellen Burstyn) podľahne mámeniu televíznej šou a diét. Posledné minúty filmu sú považované za jeden z najlepších filmových vyvrcholení vôbec. Emočne nabitý príbeh spolu so soundtrackom Clinta Mansella vám spôsobia zimomriavky, na aké nezabudnete.


Mohlo by vás zaujímať: Zavraždili Hitlera aj Marca Aurelia: Takto tvorcovia zmenili vo filmoch dejiny


Čínska štvrť (1974) a neodolateľný Nicholson

Film Romana Polanského sa postupom času stal významným míľnikom a pre priaznivcov detektívok kultovým. Mysteriózny noir thriller rozpráva príbeh mladého detektíva, ktorý sa zapletie do temného a nebezpečného škandálu v južnej Kalifornii. Po boku dovtedy nie veľmi známeho Jacka Nicholsona sa objavi aj krehká femme fatale Faye Dunaway. Jake Nicholson sa ako detektív Jake Gittese snaží hľadať pravdu, no nemôže zniesť odhalenia, ktoré so sebou prináša. Postupne sa zapletie do politických a osobných škandálov, ktoré vyvrcholia jednej noci v Čínskej štvrti. Príbeh inšpirovaný Kalifornskými vodnými vojnami sa stal Polanského veľdielom. Nicholson sa neskôr predstavil aj v ďalších kultových snímkach ako Osvietenie (1980) a Prelet nad kukučím hniezdom (1975).

Zdroj: AMaj 

Foto: internet, Video: Youtube

Tagy: Krstný otec Jack Nicholson Americká krása Manhattan

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov