Pomáda, Moulin Rouge, Vlasy: Poznáte najlepšie filmové muzikály?

Rita Moreno v muzikále West Side Story
13.08.2014ZaujímavostiTanec, spev a láska - trojlístok vecí, ktoré odjakživa bavili ľudstvo. Kde ich môžete nájsť v tej najčistejšej podobe, ak nie v muzikáloch? A aj keď už majú zlaté časy dávno za sebou, sú tu stále s nami. Pripomeňme si ich a pozrite sa s nami na prehľad tých najlepších filmových muzikálov, ktoré sa nezmazateľne zapísali do kinematografie, v divákoch zanechali nezabudnuteľné zážitky a v niektorých prípadoch ovplyvnili aj vtedajšiu generáciu mladých.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Spievanie v daždi (1952)

Absolútna klasika, legenda, pravý muzikál. Takýmito superlatívmi označujú kritici aj milovníci filmov radostné a veselé dielo z produkcie spoločnosti MGM. Príbeh, ktorý sa odohráva v roku 1927 a točí sa okolo zrodu filmov so zvukom, lásky, žiarlivosti a komických situácií, je obľúbený aj vďaka množstvu ikonických piesní, flashbackom, tancom a podarenému kastingu. Dievčatá omámil fešák Gene Kelly a mužské osadenstvo zas potešila Debbie Reynolds okúzľújucim spevom.

Zaujímavosti:

 • Muzikálu sa dostalo v roku 2006 veľkej pocty. Americký filmový inštitút ho zvolil za najlepší muzikál všetkých čias.
 • Pod blúzkou Debbie Reynolds bol ukrytý mikrofón, aby ju bolo lepšie počuť. Preto však počas tanečných scén možno počuť aj tlkot jej srdca.
 • Premiéra filmu v televízii musela byť kvôli zavraždeniu Johna F. Kennedyho odložená.

 

West Side Story (1961)

Newyorský West Side je svedkom neustálych konfliktov dvoch znepriatelených pouličných gangov. Tryskáči a Žraloky sa nenávidia a niet sily, ktorá by zmenila ich nepriateľstvo. Čo však taká láska? Moderná variácia klasického príbehu Rómea a Júlie prišla, uvidela a zvíťazila – muzikál si odniesol v roku 1961 neuveriteľných desať sošiek Oscarov, z toho aj v tých známejších kategóriách za réžiu, herca vo vedľajšej úlohe, kde hviezdil George Charikis, a herečku vo vedľajšej úlohe, kde sa zas presadila Rita Moreno.

Zaujímavosti:

 • Jednu z postáv, Tonyho, mal pôvodne hrať Elvis Presley. Rolu odmietla Audrey Hepburn, ktorá bola v tom období tehotná.
 • Počas celého nakrúcania spotrebovali herci takmer 200 párov topánok.
 • Prvýkrát v histórii získali Oscara dvaja režiséri - Jerome Robbins a Robert Wise.

 

My Fair Lady (1964)

Muzikál My Fair Lady, nakrútený na motívy hry G.B. Shawa s názvom Pygmalion a rovnomenného broadwayského diela, sa do kín dostal v roku 1964. O ambíciách diela svedčí aj fakt, že bol najdrahším projektom štúdia Warner Bros – stál na tú dobu neuveriteľných 17 miliónov dolárov! Nuž, to sa vzhľadom na hviezdne obsadenie v podobe nezabudnuteľnej Audrey Hepburn ako kvetinárky Lízy a profesora lingvistiky Henryho v podaní Rexa Harrisona, ktorý prežívajú osudový príbeh lásky, dalo čakať.

Zaujímavosti:

 • Audrey Hepburn dostala za svoju rolu 1 milión dolárov, čo bola vtedy astronomická čiastka. Podobnú dostali iba Marlon Brando, Sophia Loren a Elizabeth Taylor.
 • Audrey Hepburn hrala postavu, ktorá mala 19 rokov, hoci samotná herečka mala 35.
 • O hlavnú úlohu mala obrovský záujem Elizabeth Taylor.

 

Jesus Christ Superstar (1973)

Rocková opera o posledných siedmich dňoch Ježiša Krista sa síce mohla pôvodne zdať ako bláznivý nápad, avšak ambiciózny britský projekt, ktorý sa natáčal v Izraeli, nakoniec slávil úspech a uznávaný je aj po desiatkach rokov. Muzikál sa však nezaobišiel bez očakávanej kontroverzie, keď bol kritizovaný viacerými náboženskými skupinami. Okrem toho, že ho Židia označili za antisemitský, sa katolíkom a protestantom nepáčilo zobrazenie Ježiša ako mladého muža, ktorý by mal záujem o sex.

Zaujímavosti:

 • Predstaviteľ Ježisa Ted Neeley ho predstavoval aj štyridsať rokov na divadelných doskách.
 • Ted Neeley spoznal na "pľaci" svoju ženu. Pôsobila ako tanečníčka v scéne so Šimonom Zelotským.
 • O rolu Ježiša sa uchádzal aj vtedy 17-ročný John Travolta. Hoci ju nezískal, producent Robert Stigwood si ho zapamätal a o pár rokov obsadil v Horúčke sobotňajšej noci.

 

Pomáda (1978)

John Travolta sa preslávil rôznorodými rolami, avšak prvou zapamätateľnou bola tá v Pomáde. Ako stredoškolák Danny prežil krásny letný románik so Sandy, ktorá sa však po prázdninách objavuje na rovnakej škole ako on. A tak sa začína kolotoč spevu a tanca, ktorý sa nemôže skončiť inak, ako vyznaním láska z oboch strán. Pomáda sa stala najúspešnejším muzikálom všetkých dôb, k čomu určite dopomohol fakt,  že propagácia filmu stála o jeden milión dolárov (5 miliónov) viac ako samotné nakrúcanie.

Zaujímavosti:

 • Režiséri uvažovali nad obsadením Carrie Fischer (Princezná Leia z Hviezdnych vojen) do role Rozzi.
 • Slávnu pieseň "You're the One That I Want" mal pôvodne spievať Jeff Conaway, avšak na pokyn režiséra ju nakoniec musel prepustiť Travoltovi.
 • Názov filmu musel byť v Španielsku a Latinskej Amerike zmenený, pretože preklad "Grasa" znamená v španielčine "tučný".

 

Vlasy (1979)

Miloš Forman je známy vďaka množstvu filmov a jedným z kultových sa stal aj muzikál s príznačným názvom Vlasy. Kritika vtedajšej spoločnosti, protest proti konvenciám a predsudkom a generačný konflikt, to všetko Forman znázornil prostredníctvom Clauda, mladiká z Oklahomy, ktorý po príchode do New Yorku zapadá do partie detí kvetín a stretáva svoju lásku Sheilu. Šťastie však netrvá dlho, pretože Claude musí narukovať do Vietnamu.

Zaujímavosti:

 • Aj keď bol film natočený v roku 1979, do kín sa v Česku dostal až o desať rokov neskôr.
 • O úlohy sa uchádzali aj Madonna či Bruce Springsteen.
 • Pôvodne mal film režírovať George Lucas (Hviezdne vojny), avšak práve nakrúcal iný projekt, a tak odmietol.

 

Moulin Rouge (2001)

Keď sa nejakému muzikálu podarí po desiatich rokoch suchôt byť nominovaným na Cenu akadémie za najlepšiu snímku, určite v tom niečo bude. A veruže bolo – divákov očaril príbeh o pravde, kráse, láske, ale hlavne slobode, ktorému na uveriteľnosti pridávala chémia hlavného páru, Ewana McGregora a Nicol Kidman. A do toho všetkého tanec, spev a zábava vo vychýrenom podniku Moulin Rouge v Paríži na úplnom konci 19. storočia. Niet preto divu, že si na seba v konečnom dôsledku zarobil až trojnásobne.

Zaujímavosti:

 • Nicole Kidman si počas nakrúcania zlomila dve rebrá a zranila koleno. Niektoré scény, keď ju vidno iba od pása hore, absolvovala v invalidnom vozíku.
 • Vo filme sa použilo viac ako 300 kostýmov, ktoré vyberali 8 ľudia.
 • Do hlavných úloh mohli byť dosadení napríklad Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Heath Ledger, Catherine Zeta-Jones či Renée Zellweger.

Zdroj: telkac.sk  imdb.com  filmsite.org 

Foto: SITA

Tagy: pomáda my fair lady moulin rouge najlepšie muzikály

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov