A zrodila sa hviezda: Rocky oslavuje 40 rokov, zistite o ňom viac!

14.09.2016ZaujímavostiFilmový Rocky oslávi už čoskoro štyridsať rokov od premiéry. Počas nej sa tiesnilo 1 600 divákov v sále pôvodne pre 1 100 ľudí. Zistite viac o tom, ako tento kultový film vznikol!
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Začiatkom decembra uplynie už štyridsať rokov od premiéry drámy z boxerského prostredia pod názvom Rocky. Film o málo známom boxerovi menom Rocky Balboa, ktorý získa šancu bojovať o titul šampióna, si získal srdcia divákov a právom sa stal kultom. Pri rozpočte len jeden milión dolárov zarobil úctyhodných 117 miliónov a môže sa tiež popýšiť tromi Oscarmi, za réžiu, kameru a strih. 

Rocky je populárny ako v zahraničí, tak aj u nás. Stránka IMDb ho označuje za 212. najlepší film všetkých čias, na CSFD mu patrí dokonca 114. priečka. Úspech prvého filmu zaistil ďalších šesť pokračovaní vrátane minuloročného Creeda, v ktorom Sylvester Stallone prvýkrát nestvárnil aktívneho boxera, ale trénera. Štyridsať rokov po prvej nominácii na Oscara sa dočkal ďalšej. Opäť však nevyhral. 

O Rockym sa v uplynulých desaťročiach popísali tisíce strán. Taliansky žrebec, ako sa mu hovorilo, sa dostal do kníh, časopisov, má vlastnú stránku na Wikipédii a stal sa vzorom pre množstvo mladých ľudí túžiacich a bažiacich po úspechu vo svojej profesii. Pri príležitosti štyridsiateho výročia od (americkej) premiéry Rockyho prichádza ten správny moment pripomenúť si, ako vlastne vznikol tento výnimočný film. 

Čítajte aj too - Najväčšia bolesť ich života: Slávni herci mali všetko, no stratili milované deti

15 kôl v ringu s Alim

24. marca 1975 sledoval Sylvester Stallone v bare boxerský zápas. Na jednej strane ringu stál slávny Muhammad Ali a na strane druhej Chuck Wepner, provinčný boxer, ktorý bol v súboji pasovaný do úlohy jasného outsidera. Duel sa ešte pred štartom stal terčom najrôznejších vtipov a narážok a ľudia medzi sebou uzatvárali stávky, či Wepner vydrží v ringu aspoň tri kolá. Čakal sa rýchly knockout a jasné víťazstvo. 

Diváci pred obrazovkami i v hale však napokon videli úchvatný duel, ktorý trval pätnásť kôl. Wepner dokázal držať so šampiónom krok a získal si srdcia miliónov fanúšikov, vrátane toho Stallonovho. Ten vo Wepnerovi našiel toho, koho azda celý život hľadal – hrdinu vlastného príbehu. Muža, ktorý bol ako on, ktorý sa nevzdával napriek tomu, že bol outsiderom. 24. marca sa zo Sylvester Stallona stal scenárista.

Posilnený kávou a pilulkami sa pustil do písania. Za osemdesiatšesť hodín mal hotový prvý náčrt. Ako sám neskôr priznal časopisu People, nápad na podobný príbeh nosil v hlave už dávno predtým. Len akosi nevedel, ako ho dať na papier, to mu ukázal až Chuck Wepner. Tomu zavolal dva týždne po jeho súboji s Alim a povedal mu, že urobí film. S podporou tehotnej manželky sa mu podarilo dokončiť scenár. Nasledovala tá ťažšia časť. Predať ho.

Čítajte ďalej - Sylvester Stallone prekonal všeličo: Skončil na ulici a takmer zomrel!

Hľadanie producenta

Keď bol s výsledným scenárom spokojný, začal oslovovať producentov a štúdiá. Od všetkých však počul rezolútne nie. Nikto nemal záujem financovať film skoro neznámeho herca, ktorý si ešte pár rokov predtým zahral v nanajvýš pochybnej snímke. Stallone bol v tom čase na tom natoľko zle, že bol dokonca nútený predať svojho psa za päťdesiat dolárov, aby mal vôbec nejaké peniaze. Nevzdal sa a naďalej svojho Rockyho ponúkal producentom.

Až jedného dňa sa na Stallona usmialo šťastie. Ozvali sa mu dvaja producenti s tým, že by mali záujem od neho odkúpiť scenár. Stallone chcel však natoľko hrať Rockyho, že odmietol ich prvú ponuku na 100 000$ ako aj všetky ďalšie, z ktorých tá posledná činila 400 000$. Peniaze potreboval, mal v tom čase na účte len okolo 100$, nemal auto, psa a žil v polorozpadajúcom sa dome s tehotnou manželkou. 

Stallone vytrval a oplatilo sa. O pár týždňov dostal ďalšiu ponuku. 25 000$ za scenár aj ako honorár za stvárnenie hlavnej postavy. Stallone súhlasil. Nevadilo mu ani to, že bude na filme ďalej pracovať ako scenárista bez honoráru. Mal svoj film, mal svojho Rockyho. Od muža odkúpil psa, ktorého mu predtým predal, lebo sa o neho nemohol starať. Stál ho 15 000 a úlohu v Rockym. 

Prečítajte si tiež - Viac než len zábava: Filmy, ktoré zmenia váš pohľad na život

Jack Nicholson ako Rocky, Susan Sarandonová ako Adrian?

Dvojica producentov, ktorí od Stallona odkúpili film ho ďalej ponúkli štúdiu United Artists. Tí navýšili pôvodný rozpočet, aby mohli do filmu dostať niektorú z veľkých hviezd, ktorí by hrali Rockyho Balbou. Horúcim favoritom bol James Caan, herec známy predovšetkým z Coppolovho Krstného otca. Ak by to nevyšlo s ním, malo štúdio v zálohe aj Al Pacina, Jacka Nicholsona, Paula Newmana či Roberta Redforda. 

Stallonovi reálne hrozilo, že si napokon vo svojom filme nezahrá a rolu, ktorú si napísal na telo a do ktorej vložil svoje srdce a dušu stvárni niekto iný. To nemohol dopustiť. Sám neskôr hovoril, že by si nikdy neodpustil, ak by tento súboj vzdal. Producenti napokon štúdio informovali, že bez obsadenia Stallona film jednoducho nevznikne. United Artists s obsadením Stallona napokon súhlasilo, no len pod podmienkou, že všetko nad plánovaný rozpočet milión dolárov zaplatia oni z vlastného, a tak sa aj napokon stalo.

Keď už bolo známe, kto bude hrať Rockyho, zostávalo nájsť vhodných hercov do ďalších úloh. Najväčší problém robilo štúdiu nájsť vhodnú predstaviteľku Adrian, Rockyho objektu záujmu. Stallonovou osobnou favoritkou bola Carrie Snodgressová (herečka známa z Bezstarostnej jazdy), no napnutý rozpočet napokon nedovolil jej obsadenie a to napriek tomu, že sa Stallone bol ochotný vzdať sa zvyšku svojho základného honoráru v jej prospech.

Neuspela ani Susan Sarandonová, ktorá sa štúdiu zdala byť príliš pekná a sofistikovaná na úlohou extrémne plachej ženy. Potom však prišla na kasting Talia Shirová, herečka s talianskymi koreňmi, ktorú väčšina poznala z Krstného otca, kde stvárnila postavu Connie Corleoneovej. Shirová bola v očiach produkcie vnímaná taktiež ako príliš krásna pre túto úlohu, no všetkých si získala jednoduchým trikom. Na kasting prišla oblečená ako obyčajná nevýrazná žena v jednoduchých šatách. Presne takúto ženu aj hľadali.

Mohlo by vás zaujať - Sylvester Stallone čelí žalobe: Fíha, toto ho môže stáť pekný balík peňazí!

Herci bez mena vypredávajú kinosály

Deviateho januára 1976 padla prvá klapka Rockyho. Po dvadsiatich ôsmich dňoch posledná. Bolo dotočené. O úspechu či neúspechu filmu mali rozhodnúť diváci. Štúdio vynaložilo 4,2 milióna dolárov na propagáciu filmu. Aj tak však išiel do kín ako s nálepkou filmu, v ktorom hrajú, slovami Peoplu, „herci bez mena“. Tým sa však podarilo to, čo Chuckovi Wepnerovi – prekvapiť, zaujať a šokovať. A to už na premiére.

Tá sa uskutočnila na Manhattane. V divadle pre 1 100 ľudí sa tiesnilo 1 600 mužov a žien. Inak to nebolo ani v ďalších týždňoch a United Artists urýchlili distribúciu kópií aj do ďalších kín a divadiel. Na účet Sylvestera Stallona začali pribúdať peniaze. Z každého doláru, ktorý film zarobil získal on desať centov. Z tridsaťročného Talianskeho žrebca sa stala zo dňa na deň hviezda. Už to nebol herec bez mena, už to bol Rocky. Bol to Sylvester Stallone. 

Zdroj: Boris 

Foto: internet

Tagy: Sylvester Stallone Al Pacino Jack Nicholson Rocky Robert Redford Susan Sarandonová Creed Rocky Balboa Talia Shireová James Caan

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov