Zločiny, vraždy, lúpeže: Toto sú tie najúspešnejšie česko-slovenské kriminálky

21.10.2016ZaujímavostiV ľuďoch vzbudzujú strach a napätie. Televízie stavili na populárne detektívne seriály a mrazivé príbehy preniesli aj na obrazovky. Diváci s napätím sledujú zložité zápletky, ktoré ponúkajú tie najťažšie kriminálne prípady.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Kriminálka Staré Mesto

Populárny detektívny seriál si veľmi rýchlo našiel sympatie u divákov. Vysielala ho Slovenská televízia a v hlavných úlohách zahviezdili viaceré slovenské herecké esá. Nechýbali medzi nimi Zuzana Fialová, Milan Lasica, Tatiana Pauhofová, Emília Vášáryová, Ján Koleník, Marián Slovák či Alexander Bárta. Seriál vznikol podľa námetu známeho detektívneho spisovateľa Dominika Dána a bol ocenený na Medzinárodnom festivale filmárskych diel s detektívnou tematikou DetectiveFEST.

Expozitura

Český televízny krimiseriál vznikol vo vlastnej produkcii TV Nova. Bol natočený v roku 2008 a stal sa najdrahším seriálom v českej televíznej histórii. Všetky jeho časti boli nakrútené na motívy skutočných kriminálnych činov. V hlavných úlohách si zahrali Hana Vagnerová ako Tereza Hodačová a Robert Jašków ako Dan Chládek. V seriáli sa predstavilo celkovo 338 hercov. V roku 2013 sa začala pripravovať druhá séria pod názvom Atentát. Počas natáčania bola jedna luxusná vila zasiahnutá protitankovou strelou a jeden rodinný dom bol vypálený.Kriminálka Anděl

Ďalší úspešný kriminálny seriál z dielne televízie Nova. Prvá séria sa dokonca vysielala aj v spolupráci s TV Markíza. Seriál sa začal vysielať v roku 2008, námetom bol slovenský seriál Mesto tieňov. V hlavnej úlohe sa objavil súčasný minister obrany Českej republiky Martin Stropnický. Po jeho boku si okrem iného zahrali David Švehlík, Marek Taclík, Helena Dvořáková a Michal Novotný. Policajný tím z Kriminálky Anděl riešil prípady inšpirované skutočnými udalosťami z hlavného mesta Prahy.

Mesto tieňov

Pôvodný slovenský kriminálny seriál vznikol z produkcie TV Markíza a vysielal sa v rokoch 2008 až 2012. Každá časť bola inšpirovaná skutočným príbehom, ktorý sa odohral na Slovensku. Herecké obsadenie pozostávalo zo známych slovenských hercov. Pavol Višňovský pôsobil ako veliteľ tímu vyšetrovateľov mjr. Ivan Tomeček a Marián Mitaš bol jeho pravou rukou ako npor. Tomáš Benkovský. Okrem toho tu účinkovali Soňa Norisová, Róbert Jakab, Ivan Romančík alebo Ivan Vojtek. Seriál získal ocenenie Televízna udalosť roka od filmových kritikov.

Policajti z centra 

Česko-slovenský detektívny seriál sa na obrazovky dostal v roku 2013. Režisér Tibor Szilvási pripravil pre divákov iba jednu sériu, z ktorej sa odvysielalo dokopy 14 častí. V hlavnej úlohe sa predstavil Filip Blažek, okrem neho tu účinkujú aj Danica Jurčová, Marek Vašut, Roman Zach či Richard Stanke. V každej časti krimiseriálu sa rieši a nakoniec uzavrie jeden prípad. Okrem toho sa postupne rozvíjajú aj osudy hlavných hrdinov.

Případy 1. oddělení

Kriminálny seriál inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré riešili po roku 1989 policajti z oddelenia vrážd na území Prahy. Jednotlivé epizódy sú inšpirované aj mediálne známymi prípadmi, ako napríklad dolapenie sexuálneho maniaka alebo vražda pracovníka televízie. Hlavné úlohy patria veľkým hereckým osobnostiam Česka. Nechýba Ondřej Vetchý, Bolek Polívka, Filip Blažek, Miroslav Vladyka či Igor Bareš. Spoluautorom scenára je súčasný šéf oddelenia vrážd. Seriálu to dodáva mimoriadnu dávku autenticity. 

Zdroj: mz 

Foto: ceskatelevize.cz, mediamania.cz, topvip.cz, videoarchiv.markiza.sk

Tagy: Kriminálka Staré Mesto Expozitura Kriminálka Anděl Mesto tieňov Policajti z centra Případy 1. oddělení

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov