Shakespeare vo filme: Neuveríte, ktoré snímky sa inšpirovali dielom britského velikána!

Koláž - Filmy podľa Shakespearea
16.05.2017ZaujímavostiVeľký britský autor William Shakespeare je zaslúžene populárny. Jeho drámy, komédie i tragédie sa hrajú v divadlách po celom svete. A nielen to. Známe Shakespeareove príbehy poznačili aj mnohé filmy, o ktorých ste možno ani nevedeli.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

10 vecí, ktoré na tebe nenávidím - Skrotenie zlej ženy

Starší, no stále zaujímavý film je v podstate úplne o tom istom ako Shakespeareova komédia Skrotenie zlej ženy. Dokonca aj dve sestry, o ktorých sa celý dej príbehu točí, sa v obidvoch verziách volajú rovnako - Kate a Bianka. O mladšiu Bianku má záujem viac nápadníkov, no podľa Shakespeara sa nesmie vydať skôr ako Katarína. Vo filmovej modernejšej verzii ide len o randenie, nie sobáš. Na tejto tínedžerskej komédii sa isto pobavia aj dospelí, pričom dámy si užijú aj pohľad na dokonalého Heatha Ledgera.


Mohlo by vás zaujímať: Herectvo hodili za hlavu, účty však zaplatiť musia: Dnes učia, podnikajú a obsluhujú!


Super náhradník – Trojkráľový večer

Hlavnými postavami diela literárneho velikána a tiež americkej komédie z roku 2006 je Viola a jej brat Sebastián. Keďže sa na seba výrazne podobajú, môže sa v oboch verziách vďaka ich zámene rozpútať poriadny zmätok. A to, čo v 16. storočí Shakespeare zamotal, sa usilovali zamotať aj tvorcovia tejto komédie. Bohužiaľ, film si nezískal toľko pozitívnych ohlasov ako pôvodné dielo.

Leví kráľ – Hamlet

Prevažná časť príbehu o Hamletovi a najmä niekoľko kľúčových scén zostalo v Levom kráľovi nedotknutých. Len Dánsko vymenili tvorcovia obľúbeného animáku za africkú savanu a ľudí za zvieratá, predovšetkým levy. Je ľahké prehliadnuť spojitosti medzi Hamletom a Levím kráľom. Veď Shakespeare určite nesiahol po námete s podlým strýkom ako prvý na svete. V Disneyho podaní sa tiež objavuje dvojica rýchlo sa rozprávajúcich priateľov Timon a Pumbaa, pričom v knižnej verzii je to Rosencrantz a Guildenstern. Keďže divákmi hudobného spracovania sú predovšetkým deti, záver je oproti originálu oveľa šťastnejší.


Mohlo by vás zaujímať: Keď animáky nestačia: Top Disney rozprávky prerobené do hraných verzií


West Side Story – Rómeo a Júlia

Vymeňte Taliansko za Upper West Side v New Yorku, bohaté rodiny Capuletovcov a Montecchiovcov za súperiace gangy Sharks a Jets, pridajte niekoľko hudobných čísel a populárny hit je hotový. Príbeh zakázanej lásky Rómea a Júlie patrí k často využívaným námetom vo filmárskom svete. Tento muzikál však k hlavnej zápletke pridal aj problematiku prisťahovalectva, ako aj rasové a triedne konflikty, vďaka čomu vznikla uznávaná filmová klasika. 

Dievča ako lusk – Sen noci svätojánskej

V tínedžerskej romantickej komédii študenti sa podieľajú na produkcii Shakespeareovej hry Sen noci svätojánskej. Postupne si však uvedomujú, že ich vlastné vzťahy sa začínajú komplikovať úplne rovnako ako tie z divadelnej hry. Nanešťastie, snímke v úspechu nepomohli ani mená ako Kirsten Dunst, Mila Kunis či Carmen Electra.


Mohlo by vás zaujímať: Talentovaná Kirsten Dunst: Vie stepovať a bozk s Bradom Pittom sa jej zdal nechutný!


Zakázaná planéta – Búrka

Zakázaná planéta je v súčasnosti známa ako jedna z prvých sci-fi snímok, no skrýva v sebe aj literárny význam. Bola totiž vytvorená na základe divadelnej hry Búrka. Namiesto ostrova sa dej odohráva na cudzej planéte a keď nerátame roboty a lasery, tak sa tento film pomerne dosť podobá na originálnu verziu.

Zdroj: telkac.sk/mb 

Foto: Koláž Telkáč, Video: YouTube

Tagy: Leví kráľ West Side Story Zakázaná planéta Dievča ako lusk Super náhradník 10 vecí ktoré na tebe nenávidím

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov