Najlepší filmoví záporáci: Týchto je na druhej strane škoda!

Zoznámte sa, najlepší „zlí chlapci“.
16.09.2014ZaujímavostiBoj dobra so zlom patrí k najpopulárnejším motívom vôbec. Prinajmenšom koncept dobrých a zlých postáv – s výrazným jedincom na oboch stranách – nájdeme vo väčšine filmov. Hoci s antagonistami málokedy súcitíme, ba naopak, celý čas čakáme, kým sa im všetka zloba vypomstí, v niektorých prípadoch v nás dokážu filmári vyburcovať zmiešané pocity. Nasledujúce postavy by sme mali neznášať, ale vďaka ich jedinečnosti a hereckému výkonu nemôžeme inak, než im potajme držať palce.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Upozorňujeme, že článok môže obsahovať filmové spoilery.

Princ Nuada (Luke Gross, Hellboy 2 – Zlatá armáda)

Sympatický, ale chladnokrvný bojovník Nuada v podaní herca Lukea Grossa predstavil rasu elfov z mierne netradičného uhla. Biely ako vápno, s temnými očami a tajomnými jazvami; Nuadov výzor spolu s presvedčivým stvárnením dovedna vytvorili úžasnú kombináciu, na ktorú sa nezabúda. Obrovská škoda záveru filmu Hellboy 2, kde bola táto postava predstavená. Hoci sa princ nebál kráčať cez mŕtvoly a jeho ultimátnym cieľom bolo vyhubenie ľudskej rasy, vďaka silnej charizme si zaslúži náš obdiv – a rešpekt.


Najväčšie trapasy hercov: Tieto momenty si hviezdy za klobúk nedajú!


Magneto (Ian McKellen a Michael Fassbender, séria X-Men)

Sir Gandalf je zaručeným receptom na úspech postavy, ktorú hrá. Presvedčivý a jedinečný dedko srší energiou a v ságe o zmutovaných X-Menoch jej mal dokonca toľko, že ani vojna proti celej ľudskej rase preňho nebola priveľkým sústom. Hanbu mu nespravilo ani jeho mladšie „ja“ v podaní Michaela Fassbendera. Magneto je v našom zozname pomerne kontroverznou postavou, keďže neskôr takpovediac obrátil plášť a pridal sa k X-Menom. Naprieč celou sériou však McKellen figuruje zväčša ako pravý záporák, a aj keď tomuto prívetivému, 75-ročnému hercovi väčšmi sedia úlohy kladných charakterov, tejto výnimky sa zhostil viac než bravúrne.


NAJ filmové prešľapy: Tieto chyby ste si zaručene (ne)všimli!


Plk. Hans Landa (Christoph Waltz, Nehanební bastardi)

Rakúskeho herca Christophera Waltza preslávila predovšetkým postava inteligentného, jazykovo nadaného nacistického pohlavára. V Nehanebných bastardoch svojím výkonom prekonal aj hlavnú hviezdu, Brada Pitta. Samozrejme, koniec filmu sa pre plukovníka Landu nevyvinul práve najlepšie, no počas celého príbehu divákov odzbrojoval prenikavým intelektom a dedukciou hodnou Sherlocka. Tiež vedel, že vždy sa oplatí počkať na šľahačku.

Joker (Heath Ledger, Temný rytier)

Kritici aj fanúšikovia majú jednotný názor na to, ktorá verzia zloducha Jokera je historicky najlepšia. Výkon, aký v Nolanovom Temnom rytierovi podal Heath Ledger, je zrejme neprekonateľný – je až takmer neuveriteľné si predstaviť, že pod nánosom make-upu sa skrýva herec a nie naozajstný šialenec. Vlastnou interpretáciou sa dnes už zosnulej hviezde podarilo nielen zachovať tradičný Jokerov imidž, ale súčasne aj divákom ukázať niečo úplne nové. Klobúk dole a česť Ledgerovej pamiatke. Ďakujeme za najštýlovejšieho zločinca všetkých čias.


Drogy, lieky a alkohol: Týchto slávnych hercov zabila chémia!


Loki (Tom Hiddleston, Thor, Thor 2: Temný svet a Avengers)

Miláčik žien a pravdepodobne aj mnohých mužov. Tom Hiddleston mal vytvoriť Thorovho nemesisa, podarilo sa mu ale oveľa viac. Vždy o krok vpred, vždy nad vecou; Loki pôsobí na prvý pohľad neškodne, no jeho najväčšou zbraňou je hadí jazyk, ktorým prispôsobuje okolnosti vlastným potrebám. Thor má síce impozantné bicepsy a poriadne veľké kladivo, jeho nevlastný brat však v tieni prvorodeného dospel v nepriateľa, ktorý sa v cieli bude ešte dlho smiať, kým ostatní dobehnú.


10 najdrahších filmov všetkých čias a čo ste o nich nevedeli


Terminátor (Arnold Schwarzenegger, Terminátor)

Akčná klasika, ktorú netreba predstavovať, netreba popisovať a ktorá sa vždy vráti. Bývalý kulturista a politik, rakúsky herec Arnold Schwarzenegger, si vďaka Terminátorovi v kinematografii vytesal pomník v nadživotnej veľkosti. Podobne ako Indiana Jones či Lara Croft, aj Terminátor je len jeden, a vždy bude mať korene len kúsok od nás. Takmer nezničiteľný android, ktorý v prvom dieli predstavuje pre Sáru Connorovú smrteľné nebezpečenstvo, sa síce v ďalších dieloch vracia ako osobný strážca z budúcnosti, no nálepku antagonistu ešte z výroby nedá dole nikdy.


Stallone našiel vinníka: Za jeho katastrofami je Schwarzenegger


Darth Vader (David Prowse, Sebastian Shaw, Jake Lloyd a Hayden Christensen, sága Hviezdne vojny)

Anakin Skywalker je postavou, okolo ktorej sa v podstate točí celý príbeh Hviezdnych vojen. Kedysi otrok, neskôr učeň Rádu Jedi a napokon aj sithský majster – Vaderov osud je stredobodom novej trilógie a podstatnú časť hrá aj v tej starej. Krutý, neúprosný a mocný bývalý Jedi v službách Imperátora v poslednom filme (Epizóda VI – Návrat Jediho) premôže temnotu v srdci a zvíťazí v ňom láska k synovi Lukeovi. Na záchranu života je už neskoro, no svojím posledným skutkom spasí svoju dušu. Znie to síce dojemne, ale pri predstave, že v Epizóde III zavraždil desiatky, ak nie stovky ľudí, medzi nimi aj deti... na strane druhej treba uznať, že zápornejšieho záporáka by ste našli len ťažko. Robotické protézy namiesto končatín, popáleniny na 80 percentách tela a oblek, ktorý Skywalkerovi aj napriek týmto zraneniam umožňuje život. Darth Vader je skrátka čiernym rytierom popkultúry.


Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia filmová séria všetkých čias


Guvernér (David Morrissey, The Walking Dead)

Aj keď táto postava, ktorú stvárnil relatívne neznámy herec David Morrissey, účinkovala v seriáli a nie filme, jeden z najvýraznejších antagonistov apokalyptickej šou The Walking Dead si zaslúži členstvo v našom zozname. Podobne ako väčšinu preživších, aj takzvaného „Guvernéra“ zombie apokalypsa zmenila. Pred vypuknutím konca sveta mal rodinu, bol starostlivým otcom a milujúcim manželom. Príčetnosť ale vystriedalo šialenstvo a na prvý pohľad obyčajnému charakteru dodal Morrissey takú dávku charizmy, že všetky Guvernérove zverstvá ľahko zatieni jeho hypnotizujúca osobnosť prirodzeného vodcu.

Zdroj: telkac.sk 

Foto: internet, Telkáč.sk

Tagy: film telkáč.sk hellboy Ian McKellen Luke Gross Magneto

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov