Z úplného dna až na výslnie: Ako sa streamovací gigant Netflix dostal na vrchol?

Streamovací gigant Netflix
13.02.2018ZaujímavostiSpoločnosť Netflix tento rok v auguste oslávi už svoje 21. narodeniny. Aj vy máte pocit, že ste o tomto gigantovi počuli len pred pár rokmi? V súčasnosti určuje trendy, plní svoju zbierku kvalitnými seriálmi či filmami a získava množstvo ocenení. Pozrite sa na zaujímavú históriu streamovacej spoločnosti.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Za vznik môže pokuta 40 dolárov

Meno Reed Hastings vám pravdepodobne nič hovoriť nebude. Ide o zakladateľa softvérovej firmy Pure Software, ktorý v nej pôsobil na pozícii riaditeľa (CEO). Reed bol veľkým milovníkom filmov a rozhodol sa požičať si snímku Apollo 13. Pracovné nasadenie a povinnosti mu však nedovolili vrátiť požičaný film v danej lehote, čo znamenalo, že bol nútený zaplatiť pokutu 40 dolárov. Práve to spustilo kolotoč udalostí, ktorý v podstate zmenil svet streamovacích spoločností 

Netflix a jeho skvosty: Toto sú najdrahšie seriály súčasnosti

Hastings o sebe tvrdil, že nie je dobrý CEO Pure Computers. Nakoniec sa rozhodol svoju firmu predať za 700 miliónov dolárov. Práve z jej predaja investoval 2,5 milióna do založenia spoločnosti Netflix. Jej spoluzakladateľom bol Marc Randolph, ktorý predtým pôsobil ako viceprezident v softvérovej firme Borland International. Slovo dalo slovo, veci sa pohli smerom vpred a 29. augusta 1997 bola spustená stránka Netflix, ktorá mala na začiatku k dispozícii iba 925 filmov.

Túžba odlíšiť sa už na začiatku 

Základnou myšlienkou Netflixu bolo to, že nechceli pokutovať ľudí za oneskorené vrátenie DVD nosiča. V podstate ste si film objednali a čoskoro vám prišiel domov poštou. Nosič ste si mohli ponechať tak dlho, ako ste chceli a ak ste si chceli náhodou požičať ďalšie, podmienkou bolo tie predošlé vrátiť. 

Obľúbený seriál pokračuje aj napriek obvineniam: Pribudnú nové postavy

V roku 1999 spoločnosť predstavila mesačné predplatné a začiatkom roku 2000 upustili od bežného poplatku za vypožičiavanie si jednotlivých DVD. Zákazníci sa čoraz častejšie začali sťažovať na dlhú čakaciu dobu, kým im objednaný nosič dorazí domov. Práve preto Netflix začal s okamžitým doručovaním zásielok cez spoločnosť DHL, takže zákazník mal objednaný produkt v schránke už na druhý deň. To znamenalo obrovský zvrat vo fungovaní spoločnosti. 

Tŕnistá cesta na vrchol

Prvých pár rokov bola spoločnosť v obrovskej strate, keďže investovala kde sa dalo a zisky boli v nedohľadne. Až v roku 2003 konečne vykazovala zisk 6,5 milióna dolárov. V roku 2005 mali v ponuke už úctyhodných 35 000 titulov a denne doručili viac ako milión nosičov. Veľký zlom prišiel v roku 2011, kedy si spoločnosť poriadne polepšila. Jej zisk titiž činil 226 miliónov dolárov z celkového príjmu vo výške približne 3,2 miliardy.

Sexi Alexandra Daddario v novom filme: VIDEO Noah ju chce v posteli, použije stroj času

V roku 2012 sa situácia od základov zmenila. Odrazu sa zisky prepadli. Z príjmov 3,6 miliardy dolárov mali čistý zisk len 17 miliónov amerických dolárov. Spoločnosť je ochotná vlievať peniaze do nového obsahu, aby mali v ponuke čoraz čerstvejšie novinky. Ročne na to minú približne 2 miliardy dolárov, čo je poriadna čiastka. Rozhodne nešetria ani na vývoji svojich aplikácií a služieb, do tých sú ochotní investovať až 350 miliónov ročne. Obrovské množstvo peňazí ide taktiež do expanzie.

Gigant v súčasnosti

V USA ešte stále funguje aj požičovňa DVD či Blu-ray diskov cez poštu. Predplatitelia si môžu požičať filmy a nechať si ich tak dlho, ako sa im zachce. Naraz však môžu mať doma iba určitý počet filmov. Ak majú chuť požičať si ďalší, jeden z predošlých musia vrátiť. Zvyšok sveta si musí vystačiť s online streamovaním. Momentálne sa dá pripojiť do služby aj s Facebook účtom, a tak viete svoje playlisty, odporúčania či históriu pozerania zdieľať aj s priateľmi. 

Svet zábavy sa radikálne mení: Walt Disney spravil megainvestíciu!

Nejaký čas už Netflix funguje aj na Slovensku. Ako mnoho iných, aj on ponúka mesačné predplatné zadarmo. Predplatiť si môžete tri ponuky, konkrétne Basic (7,99€), Standard (9,99€) s HD obrazom, či Premium (11,99€) s možnosťou Ultra HD obrazu a až štyrmi osobami, ktoré môžu naraz pozerať jeho obsah na rôznych zariadeniach. 

Aké máte skúsenosti s Netflixom? Máte zaplatené predplatné a sledujete seriály, ako Stranger Things, House of Cards, Daredevila či Black Mirror? Podeľte sa o svoj názor v komentároch nižšie.

Zdroj: telkáč 

Foto: TASR/AP, Pixabay

Tagy: Netflix

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov