Vášeň i veľký vekový rozdiel: Láska má mnoho podôb, súhlasíte?

30.03.2018ZaujímavostiDvojice s veľkým vekovým rozdielom sa vyskytujú v bežnom živote i medzi hercami dosť často. Inak tomu nie je ani vo filme. Poznáme mnohé lásky, ktoré vznikali medzi pármi aj napriek rozdielnemu veku. Pozrite sa na lásku z rôznych uhlov pohľadov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Tracy a Isaac (Manhattan)

Woody Allen je dobre známy netradičnými vzťahmi medzi svojimi filmovými postavami. Dokonca mu nevadí ani obrovský vekový rozdiel. V snímke z roku 1979 Manhattan si zahral hlavnú postavu Isaaca, ktorý mal vzťah so 17-ročnou Tracy (Mariel Hemingway).

Stredoškoláčka je na svoj vek vyspelá, no nevyhnú sa rozdielom, ktoré nakoniec povedú k ukončeniu vzťahu. Na konci si však Isaac uvedomí, ako veľmi ju miluje. Woody Allen má vzťah s výrazne mladšou Soon-Yi Previn aj v reálnom živote. Delí ich takmer 40 rokov. Kvôli tomu čelil obrovskej kritike a problémom zo strany jeho bývalej partnerky Mie Farrow. Soon-Yi bola totiž ich adoptívnou dcérou. 

Humbert a Lolita (Lolita)

Knižná verzia Lolita od Vladimira Nabokova vyvoláva od roku 1955 stále mierne kontroverzie. Učiteľ v strednom veku sa zamiluje do mladučkej 12-ročnej dievčiny. Vo filmovej verzii stvárnil profesora Humberta Jeremy Irons a mladú Lolitu Dominique Swain. Film aj kniha zaznamenávajú znepokojujúci vzťah. Ide totiž nielen o veľký vekový rozdiel, ale aj o to, že Lolita má k plnoletosti ešte naozaj ďaleko. Celá línia vzťahu sa však nesie v klasických romantických normách, čo u mnohých vyvolá naozaj nepríjemné pocity. 

Sheba and Steven (Zápisky o škandále)

Tento príbeh sa vzťah medzi staršou učiteľkou a jej stredoškolským študentom síce nesnaží ospravedlniť, no ponúka aj iný pohľad. Poukazuje totiž na morálne dilemy, ktoré takáto zakázaná láska obnáša. Na jednej strane je tu možný vzťah, ktorý vznikne medzi 15-ročným mladíkom a jeho učiteľkou.

Na druhej je tu fakt, že to nemôže napĺňať ani jednu stranu. Na tej ďalšej fakt, že po prevalení takéhoto vzťahu sa dostane učiteľka pod paľbu verejnosti a, bohužiaľ, trpí tým aj jej manžel. V očiach verejnosti je totiž zvrhlá a nevernica. Otázne je, či ju treba odsúdiť, alebo je možné, aby sa zrodila láska aj na takejto pôde. V hlavnej úlohe sa predstavila skvelá Cate Blanchett a mladého študenta si zahral Andrew Simpson.


Mohlo by vás zaujímať: Láska nepozná hranice: Tieto páry však delí takmer celá generácia!


Hanna a Michael (Predčítač)

Keď 15-ročnému študentovi Michaelovi príde zle, pomôže mu tridsiatnička Hanna. Po tejto udalosti medzi nimi vzplanie krátky vášnivý románik. V povojnovom Berlíne to držali v tajnosti. Hanna bola osamelá a Michael sa zaľúbil. Čítal jej knihy a robil jej spoločnosti. Po krátkej chvíli však tento vzťah skončí a obaja sa spolu opäť stretnú po ôsmich rokoch na súde pri procese s vojnovými zločincami. Iba Michael totiž vie o jej tajomstve z minulosti, ktoré napriek rozsudku Hanna nevyzradí. V hlavných úlohách sa predstavila Kate Winslet, David Kross a Ralph Fiennes.

Harry a Marin (Lepšie neskoro ako nikdy)

Diane Keaton, Amanda Peat a Jack Nicholson. Záruka dobrej komédie. Vzťahy medzi starým mládencom a mladou kráskou nie sú pod slnkom ničím novým. Aj tu sa Marin zaľúbi do milovníka žien v pokročilom veku Harryho. Ich láska sa však nečakane skončí, keď Harry dostane infarkt a musí ostať v dome na pláži s Marininou matkou Diane Keaton.

Tá si v tom čase takisto nabalila zajačika Keanu Reevesa. Napriek svojím presvedčeniam a vzťahu Keaton s mladým lekárom, vymení Nicholson Marin za "starší model". Naozaj brilantná komédia o vzťahových patáliách je príjemným oddychom po ťažkom dni. 

Finch a Stiflerova mama (Prci, prci, prcičky)

Kultový vzťah stredoškoláka Fincha s mamou svojho kamaráta je dnes dobre známy generácii, ktorá vyrastala s tínedžerskou komédiou Prci, prci, prcičky. Stiflerova mama je dnes takisto pojmom, ktorý mladí ľudia dobre poznajú. Finch a pani Stiflerová prežijú krátky románik a pre mladíka sa stane žena v rokoch doslova sexuálnou mantrou, s ktorou prežije pár vášnivých chvíľ. Síce nie je tento vzťah celkom v poriadku, nikto by sa nechcel ocitnúť v koži mladého Stiflera, no v medziach tínedžerskej komédie sa na tom človek dokáže dobre zasmiať. 


Mohlo by vás zaujímať: Introverti, šialenci, utiahnutí čudáci, no geniálni režiséri: Spoza kamery menia svet!


Will a Charlotte (Jeseň v New Yorku)

Smutná jesenná romanca chytila za srdce mnohých. Fešák Richard Gere sa zamiluje do umierajúcej Winony Ryder. Príbeh sa sústreďuje na lásku dvoch, keď jeden z nich čelí smrti. Navzájom ovplyvňujú svoje životy, ktoré sa dramaticky zmenia navždy.

Kedysi obrovský milovník mladších žien spočiatku mladučkú 22-ročnú Charlotte takisto berie ako najnovší úlovok, no postupne sa v ňom vzbudí dávno nepoznaný cit. V tomto prípade preto vekový rozdiel nehrá až takú významnú úlohu. Šok prichádza v momente, kedy 48-ročný Will zistí, že dievčina je dcérou jednej z jeho bývalých priateliek, ktorá zomrela. Ich šťastie však nepotrvá dlho. 

Mickey a Grace (Lovci gangstrov)

Lovci gangstrov sú jednou z najpodarenejších hollywoodskych gangsteriek, ktoré sa v poslednej dobe natočili. Príbeh sa odohráva v 50. rokoch v Los Angeles, kedy mestu neľútostne vládol gangster Mickey Cohen (Sean Penn). Pod palcom mal väčšinu nelegálnych aktivít vrátane obchodu s drogami či prostitúcie.

Po jeho boku sa objavovala mladučká spoločníčka Grace (Emma Stone). Tá sa však zaľúbila do člena tajnej policajnej jednotky, ktorá bojuje proti cohenovským manierom, Jerryho (Ryan Gosling). Vzťah medzi miestnym bossom podsvetia a kráskou preto rýchlo skončí.

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: YouTube, Video: Youtube

Tagy: Richard Gere Ryan Gosling Winona Ryder Woody Allen Emma Stone Kate Winslet Lolita Lovci gangstrov Sean Penn Manhattan

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov