Obrovská láska, ktorej osud nedoprial šťastný koniec: Ostali len rozbité túžby a zlomené srdcia

10.05.2018ZaujímavostiExistuje veľa druhov lásky, no nie každá má ľahký priebeh. Páry musia často zdolávať prekážky, ktoré nie vždy prajú šťastnému koncu. Práve o tom sú tieto filmy. Či už im neprialo spoločenské ovzdušie, stereotypnosť alebo zdravie, aspoň na chvíľu prežili obrovskú vášeň. Napriek tomu im život nedoprial, aby si ju vychutnali až naveky.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Núdzový východ (2008)

Leonardo DiCaprio a Kate Winslet vytvorili v roku 1997 vo filme Titanic kultovú dvojicu Jacka a Rose, odvtedy sú najlepšími priateľmi a miláčikmi filmového sveta. Obaja majú na konte množstvo ocenení. Po desiatich rokoch od megaúspechu Cameronovho veľkofilmu sa opäť stretli na filmovom plátne. Snímka Núdzový východ odhaľuje zákutia maželského života. Bohužiaľ, ukazuje temnú stránku vzťahu, ktorý po rokoch ochladne, pretože manželia uviazli v stereotype a ich sny či ideály sú dávno len spomienkou.

Malý záblesk, napriek nevere, hádkam či iným vzplanutiam, príde v momente, kedy sa rozhodnú svoje sny splniť. To však nestačí. V momente, keď sa vrátia do vychodených koľají, vzťah krachuje a manželka umiera. Režisérom snímky je Sam Mendes, v tom čase manžel Kate Winslet. Kniha Richarda Yatesa z roku 1961 sa dostala na plátna v najlepšej možnej verzii. Živočíšnosť oboch hercov vo vás zanechá pocit nekončiacej ťiaže a pre oboch je to jednoznačne ich najsilnejšie stvárnenie.

Skrotená hora (2005)

Heath Ledger bol skvelým hercom dávno pred jeho kultovým Jokerom. Spolu s Jakeom Gyllenhaalom si zahrali v dráme Anga Leeho Skrotená hora. Príbeh o tajnej láske dvoch kovbojov ukazuje na krásu a komplexnosť vzťahu, ktorý nebol v tých časoch akceptovaný. Mladíci sa spoznali v roku 1963 a stali sa priateľmi na celý život, ich vzťah však čoskoro prerástol do obrovskej lásky. Ani jeden z nich to nečakal.

Po lete strávenom na ranči sa obaja vrátia do svojich životov, obaja sa oženia a majú deti. Po štyroch rokoch sa opäť stretnú a zistia, že sa na ich citoch nič nezmenilo. Bohužiaľ, jeden z nich sa stane obeťou útoku spoločnosti, ktorá lásku medzi rovnakým pohlavím neakceptuje. Film získal niekoľko ocenení a bol nominovaný na Oscara.

La La Land (2016)

Možno si poviete, že La La Land nepatrí k príbehom o tragickej láske. Možno nie doslova tragickej, ale veľká láska sa jednoznačne nenaplnila. Muzikál sa stal po premiére obrovským hitom, získal rekordný počet nominácií na Oscara a mnoho ďalších ocenení. Chémia medzi Ryanom Goslingom a Emmou Stone fungovala už v ich dvoch predošlých spoločných filmoch a tento nebol výnimkou. 

Damien Chazelle vytvoril príbeh lásky Sebastiana a Mie, ktorý vsadil do moderného prostredia klasického hollywoodskeho milostného románu. Sila muzikálu je v tom, že aj to najväčšie klišé tak vôbec nebude pôsobiť. La La Land je kúsok romantiky, ktorý v dnešnom svete mnohým chýba. Aj keď sa ich cesty rozídu, pretože každý z nich má iné sny a obrovské ambície, prežili lásku, na ktorú budú spomínať celý život.


Mohlo by vás zaujímať: Začína máj, čas zaľúbených: Pozrite si kultové filmy o láske a nekončiacej vášni


Zamilovaný Shakespeare (1998)

Klasický príbeh na motívy Rómea a Júlie od jedného z najväčších dramatikov Wiliama Shakespeara. Hlavné úlohy si zahrali Gwyneth Paltrow a Joseph Fiennes. Režisér John Madden však postavil príbeh trochu netradične. Fiennes stvárnil mladého Shakespeara, z ktorého sa ešte len stával úspešný dramatik. Na kráľovskom dvore sa doteraz hrali len samé komédie, aby potešili kráľovnú. Napriek tomu sa kvôli nešťastnej láske rozhodol prelomiť bariéry a napísať tragédiu, ktorá ho preslávila na večné časy.

Mladý Shakespeare sa zamiloval do Lady Violy. Ich láska v tajnosti rozkvitala, no Viola už mala vopred dohodnutý sobáš. Prezlečená za chlapa chodievala tajne za svojou vášňou, herectvom do divadla, aby si mohla zahrať. Počas ich vzťahu vznikal príbeh Rómea a Júlie a keď sa Shakespeare dozvedel, že spolu nemôžu byť, príbeh dokonal. Premiéra hry sa konala v deň Violinej svadby, tá sa napriek tomu rozhodla svoju rolu dohrať. Ich láska ostala nakoniec len v knihe.

Casablanca (1942)

Príbeh z prvej polovice 20. storočia sa odohráva v pobrežnom marockom meste Casablanca. Američan Rick Blaine (Humphry Bogart) rozbieha počas druhej svetovej vojny v meste nočný podnik. Chodí doň každý, kto potrebuje falošný pas alebo má chuť na trocha hazardu. Raz ho v jeho podniku navštívi bojovník proti fašizmu Viktor Laszlo spoločne so svojou ženou Ilsou (Ingrid Bergman). Chcú si vybaviť víza a čo najskôr uniknúť gestapákom do Ameriky.

Rick však v Ilse spoznáva svoju bývalú priateľku a opäť k nej zahorel láskou. Tajne sa stretávajú a ich cit silnie. Dokonca si naplánajú spoločný útek. Všetko si premyslia a dohodnú sa, že sa stretnú na letisku a odletia. Život je však nevyspytateľný a Rick nakoniec zmení kvôli okolnostiam názor a príde sa s Ilsou rozlúčiť. Romantický príbeh o nenaplnenej láske je dnes už kultovým filmom a klasikou. Pretože len Humphry Bogart vie, ako sa opúšťa žena.

P.S. Milujem ťa (2007)

Jeden z tých smutných príbehov, ktorý sa tragicky začína, no v priebehu deja sme svedkami obrovského prejavu lásky. Holly bola vydatá za Garryho, ktorý bohužiaľ, zomrel. Mladá vdova nesie stratu ťažko, no jej manžel jej pripravil niečo, s čím nerátala. Objaví 10 listov, ktoré jej Garry zanechal.

Majú jej pomôcť prekonať bolesť a začať nový život. Pre Holly začína rok plný neobyčajných dobrodružstiev, ktoré jej pred smrťou manžel stihol pripraviť a ktoré jej majú pômôcť uvedomiť si, kým naozaj je. Nakoniec jej pripomenú jednu vec: P.S.: Milujem ťa. V hlavných úlohách sa predstavili Hillary Swank a Gerard Butler.

Jeden deň (2011)

Zaujímavý príbeh z pera Davida Nichollsa sa na plátna dostal pred siedmimi rokmi. V hlavnej úlohe vystupuje dvojica Emma (Anne Hathaway) a Dexter (Jim Sturges). Zvláštnosťou je, že sa síce stretávajú už dvadsať rokov, no každý rok sú spolu len jeden deň. Netradičná láska však stále silnie. Stretli sa na večierku po spoločnej promócii 15. júla 1988 a napriek vzájomných sympatiám zostali len priateľmi.

Každý rok sa 15. júla stretnú a ukazuje sa, ako sa obaja menia. Navzájom odkrývajú svoje úspechy i prehry a vzájomne si rozprávajú zážitky, problémy i nepodarené lásky. Po rokoch strávených hľadaním šťastia a porozumia, ale aj vplyvom dospievania a dozrievania, si obaja začínajú uvedomovať, že kľúč k ozajstnej láske majú celý čas pred sebou. No ich vzťah prekazí tragická udalosť.

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: Koláž Telkáč, Video: YouTube

Tagy: Leonardo DiCaprio Heath Ledger Skrotená hora Kate Winslet Casablanca Núdzový východ La La Land Jake Gyllehaal Gerars Butler

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov