Zmenil život miliónom detí na celom svete - legendárny génius Walt Disney

Walt Disney
17.05.2018Zaujímavosti103 nominácií, 22 Oscarov, 38 ďalších cien, desiatky nezabudnuteľných postáv, takmer stovka malých či veľkých projektov, ktorých väčšinu videl každý z vás. Vždy usmiaty génius vo svojom odbore, producent, režisér, scenárista, dabér, showman a tvorca jedného z najnavštevovanejších miest na svete. Predstavujeme vám život umelca, ktorý raz a navždy zmenil svet.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Talentovaný už od detstva

Walter Elias „Walt“ Disney sa narodil 5. decembra 1901 v prisťahovaleckej časti Chicaga. Jeho matka pochádzala z Nemecka a otec z Írska. Zaujímavosťou je, že jeho prababička bola potomkom Roberta d'Isignyho, ktorý cestoval spolu s Williamom Dobyvateľom v roku 1066 do Anglicka, kde došlo k „anglikácii“ jeho priezviska na Disney.

Svoje detstvo strávil na farme v Missouri a voľný čas trávil tým, že sa pustil do kreslenia koní a kresby začal predávať známym a susedom. Umeleckú kariéru začal štúdiom umenia a fotografovania na McKinleyho strednej škole v Chicagu. Tu prispieval do školských novín kresbami s vlasteneckou tematikou 1. svetovej vojny, ktorá ho ovplyvnila natoľko, že v 16-tich rokoch ukončil štúdium a chcel, ako každý správny Američan v tej dobe, vstúpiť do armády, no keďže nebol plnoletý, odmietli ho, ale neodbytný Walt si cestu na front našiel v podobe Červeného kríža.

Svet zábavy sa radikálne mení: Walt Disney spravil megainvestíciu!

Vojna a začiatky

Keď sa v roku 1919 vrátil z vojny, rozhodoval sa, či sa má stať hercom alebo karikaturistom v novinách. Jeho starší brat Roy mu zohnal prácu v umeleckom štúdiu Pesmen-Rubin, kde stretol animátora Ubbe Iwerksa. Neskôr rozbehol malú spoločnosť s názvom Laugh-O-Grams, ktorá ale nakoniec vyhlásila bankrot. Vo videu nižšie môžete vidieť jeden z prvých Disneyho krátkych animovaných filmov.

Mickey Mouse

Po bankrote odchádza Walt s 20 dolármi do Hollywoodu, kde chce začať odznova. V krátkom čase zakladá s bratom Royom a Iwerksom Disney Brothers Studio a začínajú produkovať sériu animovaných skečov Alice Comedies, ktorú začali tvoriť v novinách a udržala sa od roku 1923 do 1927. Po úpadku série začína Disney rozmýšľať nad náhradou, ktorá vznikla na základe myši, ktorú choval ešte v Laugh-O-Grams. Vzniká Mickey Mouse, predstavený v príbehu Parník Willie, Disneyho najkultovejšia postavička a jeho osobné alter-ego, ktorú pôvodne aj sám daboval.

Walt a jeho štúdio získalo prvú cenu Academy Awards v roku 1932 za prvú farebnú animáciu nazvanú Kvety a stromy. V roku 1937 prichádza Disney s veľkým projektom Snehulienka a 7 trpaslíkov, ktorá sa stala jedným z najväčších úspechov v dejinách filmu, s rozpočtom, na tú dobu neuveriteľného 1,5 milióna dolárov, a upevnila Disneyho nárok na označenie za najprestížnejšie animačné štúdio na svete.

Žijúca legenda

Po tomto obrovskom úspechu mali premiéru, dnes už legendárne animáky ako Pinocchio, Fantasia, Dumbo či Bambi. V 40-tych rokoch, počas celej vojny, vytváral Disney rôzne krátke animované filmy na podporu vojakov na fronte a proti fašistickej propagande. Po vojne prišiel Disney s ďalšími legendárnymi rozprávkami ako napríklad Popoluška, Alica v krajine zázrakov, Lady a Tramp či 101 dalmatínov a s viac ako 100 menšími projektami, na ktorých sa štúdio podieľalo.

Od Cesty na Mesiac až po impozantného Avatara: Neuveriteľná história 3D animácie

Takisto tvoril aj pre televíziu a seriál Walt Disney's Wonderful World of Color sa stal jedným z najobľúbenejších nedeľných programov a práve podľa neho vytvoril aj podklady pre zábavný park s názvom Disneyland, ktorý postavil za 17 miliónov dolárov a otvorený bol v roku 1955. Chcel, aby deti mali možnosť stretnúť sa s postavičkami, ktoré vytvoril a ktoré sledovali v televízii.

Po veľkom úspechu prvého Disneylandu začal tvoriť plány pre ďalší, väčší zábavný park na Floride. Jeho dokončenia sa už nedožil, zomrel 15. decembra 1966 na rakovinu pľúc. Jeho brat Roy ale projekt dokončil a otvorený bol v roku 1971 s názvom Walt Disney World. Walt Disney dokázal vyčariť úsmev na tvárach miliárd detí, jeho štúdiá pokračujú ďalej v tvorbe, zábavné parky sa nachádzajú na celom svete, má až 2 hviezdy na chodníku slávy, 4 posmrtných Oscarov a zanechal po sebe obrovské dielo, ktoré nikdy nezapadne prachom. Ďakujeme, Walt Disney.

Zdroj: telkáč 

Foto: TASR/AP, pixabay.com, Video: YouTube/TheClassicsDisney

Tagy: Walt Disney

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov