Tajomstvá Harryho Pottera: Robina Williamsa nechceli ani zadarmo

Rupert Grint, Daniel Radcliffe a Emma Watson ako nerozlučné rokfortské trio.
07.10.2014ZaujímavostiVedeli ste, že tento príbeh sa filmovej adaptácie ani nemal dočkať? Keď producent David Heyman v roku 1997 obdržal kópiu prvej knihy, odložil ju na poličku so štítkom: „nízka priorita“. Tam ju našla jeho sekretárka, ktorej sa príbeh čiernovlasého čarodejníka tak zapáčil, že osobne Heymanovi knihu odporučila. Na jej radu si ju prečítal a napriek pôvodnému nezáujmu ho majstrovské dielo spisovateľky J.K. Rowlingovej zaujalo. Takto vznikala jedna z najúspešnejších filmových franšíz v histórii kinematografie.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Príbeh, ktorý prežil

V roku 1999 Rowlingová za milión libier, čo v prepočte vychádza na približne 1 273 479 eur, predala spoločnosti Warner Bros práva na sfilmovanie prvých štyroch kníh o Harrym Potterovi. Ako podmienku v zmluve si určila, že herci stvárňujúci hlavné postavy musia byť Briti.

Napriek tomu sa v jednotlivých dieloch vyskytlo viacero hercov inej než britskej národnosti – profesora Dumbledora stvárnil írsky herec Richard Harris, zatiaľ čo v štvrtom dieli (Harry Potter a Ohnivá čaša) sa vyskytlo viacero hercov francúzskej a východoeurópskej národnosti.


Daniel Radcliffe opäť kúzelníkom: Harry Potter bude Podfukárom


Práv na jednotlivé postavy sa však autorka nevzdala, nakoľko by takáto transakcia Warnerom povolila tvorbu diel založených na vlastnej predlohe. Počas filmovania tvorila Rowlingová dôležitú súčasť štábu, nakoľko mohla podľa zmluvy so štúdiom kreatívne zasahovať do procesu nakrúcania.

Rokovania so Stevenom Spielbergom

Jednou z prvých alternatív pre zaplnenie režisérskej stoličky bol svetoznámy Steven Spielberg, ktorý má na konte trháky ako Jurský park (1993), Čeľuste (1975), ET. Mimozemšťan (1982) či Schindlerov zoznam (1993). Jeho víziou bol Harry Potter ako animovaný film, v ktorom by hlavnú postavu nadaboval Haley Joel Osment – detská hviezda, ktorú svetové publikum pozná zo snímok Forrest Gump, Šiesty zmysel a A.I. Umelá inteligencia.

Po vyškrtnutí Spielbergového mena zo zoznamu boli ďalšími horúcimi kandidátmi napr. režiséri Jonathan Demme (Mučenie jahniat), Terry Gilliam (12 opíc, Imaginárium doktora Parnassa), Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh, Air Force One, Poseidón), Tim Robbins (Vykúpenie z väznice Shawshank), Peter Weir (Truman Show) či Chris Columbus (Otec v sukni, Sám doma, Gremlini).

Harry, Ron a Hermiona

Zrejme najväčšia voľba čakala filmárov pri kastingu na trojicu hlavných postáv, menovite Harryho, Rona a Hermiony. Snahu získať vysnívané úlohy prejavili tisíce detí, no najmä Daniel Radcliffe ako budúci Harry Potter zaujal producenta Davida Heymana a scenáristu Stevea Klovesa takmer okamžite. Aj samotná Rowlingová bola z Daniela nadšená – podľa jej slov nebolo lepšej voľby pre rolu Harryho ako Radcliffe.

Miesta Harryho verných priateľov obsadili Rupert Grint ako Ron Weasley a Emma Watson čoby kučeravá Hermiona Grangerová. Práve výber trojice protagonistov stojí do veľkej miery za úspechom filmového spracovania. Mladí herci, čoskoro hviezdy, sa postupne preukázali nielen ako hodnoverné stvárnenia knižných študentov mágie, ale tiež aj ako zdatní umelci a vyspelé osoby, ktoré sa so slávou vysporiadali oveľa lepšie než ich mnohí kolegovia.

Harry Potter v číslach:

Séria Harry Potter autorom celosvetovo vyniesla vyše 7.7 miliárd dolárov.

Harry Potter a Kameň mudrcov – 974,755,371 dolárov
Harry Potter a Tajomná komnata – 878,979,634 dolárov
Harry Potter a väzeň z Azkabanu – 796,688,549 dolárov
Harry Potter a Ohnivá čaša – 896,911,078 dolárov
Harry Potter a Fénixov rád – 939,885,929
Harry Potter a Polovičný princ – 934,416,487
Harry Potter a Dary smrti I – 960,283,305 dolárov
Harry Potter a Dary smrti II – 1,341,511,219 dolárov

Zaujímavosti:

 • Alana Rickmana obsadila do úlohy profesora Severusa Snapea sama Rowlingová. Od nej obdržal špeciálne inštrukcie o svojej novej postave, ktoré obsahovali utajované detaily zo Snapeovej minulosti, ktoré sa čitatelia dozvedeli až v poslednom dieli série.
 • Prvým hereckým členom filmového štábu bol Robbie Coltrane, predstaviteľ hájnika Hagrida. Aj jeho si Rowlingová vybrala osobne.
 • J.K. Rowlingová bola medzi adeptmi pre stvárnenie Harryho matky Lily.

 • Zábery so študujúcimi deťmi, ktoré vypracovávajú svoje domáce úlohy, sú skutočné – mladí herci skutočne pracovali na domácich úlohách zo svojich reálnych škôl.
 • Robin Williams si chcel vo filme zahrať tak veľmi, že ponúkol filmárom svoj talent zadarmo. Žiaľ, rolu aj tak nedostal.
 • Daniel Radcliffe počas nakrúcania zmenil Robbiemu Coltraneovi jazyk v mobile na turečtinu. Chudák Coltrane musel zavolať tureckému otcovi jedného z členov štábu, aby vedel, ktorý výraz znamená: „zmeniť jazyk“.

 • Ducha Zloducha si zahral britský komik Rik Mayall, bohužiaľ, všetky scény s touto postavou boli vystrihnuté.
 • Za druhý diel (Harry Potter a Tajomná komnata) mal Daniel Radcliffe pôvodne zinkasovť len 125 tisíc libier. Po zásahu organizácie, ktorá bráni práva hercov, sa jeho výplata vyšplhala na 2 milióny libier.
 • Predstaviteľ Dumbledora (Richard Harris) sa premiéry druhého dielu nedožil.

 • Filmovanie druhého dielu začalo už tretí deň po premiére prvého filmu.
 • Ian McKellen odmietol rolu Dumbledora s tým, že mu jedna legenda stačí. Myslel tým Gandalfa z Pána prsteňov.
 • Michael Gambon, ktorý napokon stvárnil Dumbledora po Harrisovej smrti, priznal, že nikdy nečítal ani jednu knihu Harryho Pottera.

 • Chris Columbus režíroval len prvé dva diely Harryho Pottera. Ďalšie odmietol kvôli tomu, že chcel vidieť, ako jeho deti rastú.
 • Počas natáčania scény v štvrtom dieli série, kedy Hermiona prichádza na ples v ružových šatách ako Popoluška, herečka Emma Watson spadla zo schodov.
 • Knihy v Dumbledorovej knižnici sú v skutočnosti zamaskovanými telefónnymi zoznamami.

 • Robert Pattinson prezradil, že by si oveľa radšej znova zahral Cedrica Diggoryho než upíra Edwarda Cullena v Twilighte.
 • Alan Rickman (Severus Snape) zakázal Rupertovi Grintovi (Ron Weasley) priblížiť sa k jeho novému BMW. Počas natáčania Ohnivej čaše sa ryšavému hercovi podarilo vyliať Rickmanovi na auto milkshake.
 • Scéna s Gilderoyom Lockhartom, ktorý sa lieči v Nemocnici sv. Munga, nebola zahrnutá do plánov kvôli rozpočtu, nakoľko by filmári museli postaviť ďalšiu časť štúdia.

 • Filmári zvažovali možnosť, že by celú produkciu filmu presťahovali do Prahy.
 • Herec Robert Knox, ktorý v šiestej časti stvárnil postavu Marcusa Belbyho, tragicky zomrel 24. mája 2008, len niekoľko dní po dokončení nakrúcania.
 • Maggie Smith (Minerva McGonagallová) počas nakrúcania šiesteho dielu (Harry Potter a Polovičný princ) podstupovala chemoterapiu kvôli rakovine prsníka.
 • Voldemort sa narodil na Nový rok 1927.

 • Evanna Lynch (Luna Lovegoodová) sama vytvorila mnoho šperkov, ktoré Luna počas filmu nosí. Taktiež navrhla, aké oblečenie bude mať počas nakrúcania na sebe.
 • Jason Isaacs (Lucius Malfoy) pôvodne zvažoval, či bude účinkovať aj v poslednej časti série (Harry Potter a Dary smrti), rozdelenej na dva celky. Obával sa, že jeho postava bude mať vo finále málo priestoru, keďže vo filme Harry Potter a Fénixov rád Luciusa Malfoya uväznili v Azkabane. Isaacs navštívil preto Rowlingovú a prosil ju, aby jeho postavu prepustila z väzenia. Odpovedala mu: „Si voľný. Kapitola I.“ Isaacs okamžite ponuku na účinkovanie v poslednom filme prijal.

Radara zo seriálu M*A*S*H* diváci milovali, no štáb nenávidel


 • Billa Weasleyho stvárnil  Domhnall Gleeson, ktorý je v skutočnosti synom Brendana Gleesona, alias Alastora Moodyho.
 • Scéna, pri ktorej Bellatrix Lestrange (Helena Bonham Carter) mučí Hermionu (Emma Watson) bola pôvodna tak drastická, že väčšina z jej obsahu musela byť odstránená, aby si film stále zachoval hodnotenie vhodnosti do 15 rokov. Helena Bonham Carter dokonca po nakrúcaní zašla za Emmou Watson, aby sa uistila, že sú stále priateľkami.
   

Zdroj: telkac.sk  internet  IMDB 

Foto: wikimedia, SITA, pottermore

Tagy: J.K. Rowling Harry Potter Daniel Radcliffe Emma Watson Rupert Grint

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov