Boj s démonmi a kruté následky závislosti: VIDEO V hlavnej úlohe drogy!

21.06.2018ZaujímavostiKaždý z nás má svoje závislosti. No len niektoré z nich dokážu byť smrteľné. V týchto prípadoch sa museli hlavné postavy vysporiadať so závislosťou na drogách. Tieto snímky sa pozreli na psychológiu postáv, ktoré museli ťažko bojovať, aby dokázali nad svojimi démonmi zvíťaziť. Niektorým sa to podarilo a niektorým nie.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Candy (2006)

Za svoju krátku hereckú kariéru má Heath Ledger za sebou kvalitné kúsky, ktoré vyvrcholili úlohou Jokera v Nolanovej snímke Temný rytier (2008). Dnes už nie je tajomstvom, že sa do svojich úloh vžíval do takej miery, až ho to začalo po čase pohlcovať. Výnimkou nie je ani austrálsky film Candy v réžii Neila Armfielda.

Spolu s Abbie Cornish si zahrali pár závislý na drogách, ktorý sa musel popasovať s následkami ich užívania. "Keď prestať môžeš, tak nechceš. Keď prestať chceš, tak už nemôžeš," povedal vo filme ich patrón Geoffrey Rush. Film rozdelený na tri časti - nebo, zem a peklo zachytáva cestu a podáva hlboký náhľad do psychológie závislosti. 

Requiem za sen (2000)

Darren Aronofsky dokázal sfilmovať nesfilmovateľné. Príbeh o skupine priateľov žijúcich na predmestí relatívne normálnym životom má jeden háčik. Hlavní protagonisti postupne padajú stále hlbšie a hlbšie do útrob drogovej závislosti. Točia sa v kruhu bezmocnosti a beznádeje zasadený do pesimistického tónu ulice. Z nej sa však tak ľahko dostať nedá. Requiem za sen má jednoznačne svoje miesto medzi kultovými filmami svetovej kinematografie. 

Snímka sa inšpirovala knihou Requiem za sen Huberta Selby Jr. z roku 1978 o drogovo závislých ľudoch žijúcich v Bostone. Ústredné postavy vo filme stvárnili Jared Leto, Jennifer Connelly, Ellen Busrtyn a Marlon Wayans. Posledné minúty filmu sú považované za jeden z najlepších filmových vyvrcholení vôbec. Emočne nabitý príbeh spolu so soundtrackom Clinta Mansella vám spôsobia zimomriavky, na aké nezabudnete.

Trainspotting (1996)

Film podľa knižnej predlohy Irwina Welsha sa dnes radí ku kultovým dielam zahraničnej kinematografie. Príbehom sprevádza divákov asociál Renton, ktorý sa snaží prostredníctvom svojej vlastnej malej revolúcie bojovať proti materiálnemu svetu. Napriek tomu je sám polapený v konzume, pretože sa oddáva drogám a svoju závislosť nekontroluje. Po tom, čo takmer umrel, chce svoj život zmeniť. Od radikálnej zmeny ho delí už len posledný kšeft, na ktorom majú všetci štyria poriadne zarobiť.

Renton však zmení život nielen sebe, ale aj ostatným. Epizodické rozprávanie vytvára zvláštnu mozaiku "stratenej" generácie. Trainspotting je sčasti dokument so sociálnou tematikou, ktorý radikálne inovuje čierny humor, dynamické scény a miestami naozaj absurdné situácie. Do kontrastu sa tu dostali tradičné hodnoty a obrátená morálka zanedbanej mládeže. Kultová provokácia má nadčasový charakter. Síce rokmi naberá iný nádych, no hodnota stále stúpa.

T2 Trainspotting (2017)

Keďže sa nedávno do kín po dvadsiatich rokoch dostalo pokračovanie kultovej snímky Dannyho Boylea, diváci si opäť zaspomínali na začiatky štyroch svojských mladíkov. Ich životy sa za ten čas ubrali iným smerom.

Renton sa vrátil a musí čeliť emóciám svojich bývalých kamarátov, ktorým sa roky vyhýbal. Zrazu sa stane terčom ich hnevu. Druhý diel kultovej snímky sa nemá za čo hanbiť. Dynamickému príbehu nechýba nádych mladých čias, ale ani nadobudnutých šedín. Všetci štyria herci sa vrátili do svojich pôvodných úloh - Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle aj Ewen Bremner.

Basketbalistov denník (1995)

Herecký status Leonarda DiCapria je dnes dobre známy. Svoju prvú nomináciu na Oscara si vyslúžil v devätnástich rokoch za úlohu postihnutého brata Johnnyho Deppa vo filme Čo žerie Gilberta Grapea (1993). O dva roky neskôr bodoval v ďalšej snímke.

Basketbalistov denník opisuje príbeh priateľov z jedného tímu, ktorí prepadli drogám. Ich sľubné kariéry skončili v drogových skrýšach. Pre svoju závislosť boli schopní spraviť všetko. DiCaprio len potvrdil status skvelého herca. Snímka podľa knihy Jima Carrolla sa prostredníctvom denníka nazerá na psychiku človeka, ktorý sa zmieta medzi svojimi chorobnými potrebami a túžbami.

Vedľajšie účinky (2013)

Dokonalý manželský pár s dokonalou kariérou i životom. Emily (Rooney Mara) Martin (Channing Tatum) majú všetko, na čo si spomenú. Idylku však narušia Martinove klamstvá a zneužívanie informácii v obchodnom styku, ktoré ho pošlú na štyri roky do basy. Ich životy sa zmenia na peklo. Emily sa ocitne sama v prepychu ich bytu na Manhattane a celý čas sa utápa v depresiách.

Keď sa pokúsi o samovraždu, na scénu nastúpi psychiater Jonathan (Jude Law). Emily sa hospitalizácii bráni a tak sa dohodnú na stretnutiach. Bohužiaľ, antidepresíva neúčinkujú tak, ako by lekár chcel. Emily svoju závislosť neovláda a začne ničiť nielen seba, ale aj životy ostatných. Zničený psychiater sa preto rozhodne hľadať odpovede na to, prečo tabletky spôsobujú takúto reakciu. 

Kokaín (2001)

Medzinárodný obchod s drogami zaznamenal obrovský vzostup v 70. rokoch. V jeho strede sa ocitol nenápadný, úplne obyčajný Američan George Jung. Hviezda školského futbalového mužstva z malého mesta sa počas niekoľkých rokov stala hlavným dovozcom kokaínu z kolumbijského Medellínu. Šéfom tohto kartelu bol Pablo Escobar.

Práve vďaka tomuto kartelu sa premenil na profesionálneho pašeráka. Jung pašoval biely prášok z Latinskej Ameriky k americkým zákazníkom. Film zachytáva príbeh syna chudobného, ale poctivého robotníka, ktorý sa cez noc vyšvihol na bohatého človeka. Sústredí sa aj na jeho lásku Penelope Cruz a ich dcéru. 

Half Nelson (2006)

Život na jednej typickej americkej štátnej strednej škole plynie svojim klasickým, depresívnym tempom. Učiteľ telocviku Ryan Gosling vníma svoju prácu len ako povinnosť a istý spôsob prežitia. Všetko sa však zmení, keď ho jedna zo študentiek nachytá, ako berie drogy priamo v škole. Od tej chvíle nájde učiteľ nový zmysel svojej existencie. So študentkou, ktorá ho načapala, sa zblíži a snaží sa ju chrániť pred nástrahami jej okolia. Sám sa pokúša nájsť svoju dávno stratenú sebaúctu, skoncovať so závislosťou a dať do poriadku vlastný život. 

Gia (1998)

Úloha mladučkej modelky v rovnomennom televíznom filme podľa skutočných udalostí Gia sa považuje viac-menej za prelomové dielo Angeliny Jolie. Síce sa predtým objavila v niekoľkých snímkach, no touto svoju popularitu potvrdila. Film z dielne HBO zachytáva kratučký, ale intenzívny život modelky známej ako Gia Maria Carangi. Svoju kariéru začala koncom 70. rokov ako 17-ročná. Krátko na to začalo aj jej drogové obdobie, ktoré ju stálo život.

V preslávenom klube Studio 54 začala brávať kokaín a neskôr sa k tomu pridala závislosť na heroíne. Mnohí popisovali, že sa z nej postupne vytrácala krása a mala prázdne oči. Napriek niekoľkým pokusom sa jej nepodarilo prestať s drogami. Rok pred smrťou jej diagnostikovali AIDS, ktorý ju stál život. Zomrela vo veku 26 rokov a stala jednou z prvých osôb, ktorá podľahla tomuto ochoreniu. 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: YouTube, Video: YouTube/Madman Films, Movieclips Classic Trailers, Sony Pictures Releasing UK, Jamie Patricof

Tagy: Trainspotting Requiem za sen Candy Gia Kokaín Half Nelson

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov