Improvizované umenie: Toto sú najlepšie scény, ktoré vznikli náhodou

Jack Nicholson vo filme Osvietenie
08.10.2014ZaujímavostiVo filmoch je nesmierne dôležitým prvkom scenár. Akokoľvek môže byť snímka vizuálne strhujúca či hudobne úchvatná, bez poriadneho scenára sa väčšinou nezaobíde, ak teda chce pomýšľať na úspech. To však neplatí pri všetkých pamätných scénach strieborného plátna, ktoré sa v pamätiach divákov uchovali dodnes aj napriek tomu, že neboli plánované.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Hollywood totiž za viac ako stovku rokov tvorby "pohyblivých obrázkov" vyprodukoval obrovské množstvo hercov disponujúcich priehrštím kreativity. Takto talentovaní umelci vedeli do filmov pridať čosi zo seba, čo v mnohých prípadoch skončilo práve svojvoľnými zásahmi do scenára alias improvizáciou. Pozrite si s nami prehľad scén, ktoré tvorcovia neplánovali, no vďaka pohotovosti či inému dôvodu sa nakoniec stali zdrojom zábavy či obdivu divákov.

Apocalypse Now (1979)

V snímke Apocalypse Now si Marlon Brando zahral amerického plukovníka Kurtza, ktorý dezertoval a partizánsky bojoval vo vietnamskej džungli so skupinkou miestnych domorodcov. Brando prišiel na nakrúcanie v trochu inej forme, ako si režisér Coppola predstavoval - od úlohy Krstného otca ešte viac pribral a navyše si neprečítal scenár. Jeho výkon bol preto z veľkej časti improvizácia, ktorá sa naplno prejavila na konci. Namiesto veľkého záverečného súboja s Willardom (Martin Sheen) ho tak jeho rival iba jednoducho zabil a monológ bol čisto Brandov nápad.


Legenda Marlon Brando: Krstný otec, motorkár Johny či šerif Calder


Mafiáni (1990)

Gangsterka uznávaného režiséra Martina Scorseseho ponúkla aj jeden nesmierne zaujímavý moment. Scéna, v ktorej Tommy (Joe Pesci) povie vtipnú historku a všetci sa smejú, nabrala vďaka Pescimu a Scorsesemu trochu iné obrátky. Herec totiž na poznámku "Vtipné, naozaj vtipné," reagoval protiotázkou a naoko vážne. To však zvyšok ansámblu nevedel, pretože to bol nápad práve Pesciho, ktorý následne improvizoval a priviedol ich do znateľných rozpakov.


Pozrite si film Mafiáni už o týždeň v utorok!


Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder (1980)

Okrem toho, že Harrison Ford postavu mierne arogantného, no sympatického pilota Hana Sola v slávnej sci-fi sérii pôvodne neznášal, sa fanúšikovia z jeho strany dočkali aj kultového momentu. V jednej z finálnych scén snímky mu princezná Leia povedala, že ho ľúbi. Ford mal odpovedať v podobnom duchu, no namiesto toho zvolil legendárne "Ja viem" a zdroj zábavy pre fanúšikov, aby si skrátili čakanie do vydania posledného dielu, bol razom na svete.


Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia filmová séria všetkých čias


Osvietenie (1980)

A opäť Stanley Kubrick. Legendárny režisér mal, zdá sa, naozaj skvelú ruku pri výbere hercov. V horore Osvietenie hviezdil Jack Nicholson, ktorého hlavná postava sa vplyvom samoty uprostred hôr pomiatla a začala vraždiť. Pri prenasledovaní svojej manželky v odľahlom hoteli vyseká dieru do dverí kúpelne, kde sa zúfalá žena skrýva, a povie "Tu je Johnny". Táto veta bola prinajmenšom zvláštna, pretože ako herec, tak aj postava sa volali Jack.


Čo stojí za náhlym rozhodnutím Jacka Nicholsona skončiť s herectvom?


Taxikár (1976)

Martin Scorsese sa do nášho výberu dostal opäť. Tentokrát ide o film Taxikár, v ktorom si hlavnú rolu strihol Robert de Niro. V jednej zo scén mal iba čosi povedať sám sebe do zrkadla. De Niro to však zobral tak, ako sa na pravého umelca patrí. Poriadne sa do toho oprel a z jednoduchej otázky "To sa rozprávaš so mnou?" tak vznikol jeden z najpamätnejších momentov jeho kariéry, ale aj hollywoodskej histórie.


Mafiánsky príbeh Scorseseho plný legiend: Hrdinami Al Pacino či Robert De Niro


Olovená vesta (1987)

Drsná vojnová dráma Stanleyho Kubricka sa do pamätí tých, ktorí ju videli, zapísala aj niekoľkými vynikajúcimi scénami. Za to, že sa jedna z nich podarila naozaj výborne, však môže aj herecký faktor v podobe R. Lee Erneyho. Vo filme stvárnil seržanta vo výcvikovom tábore a špecificky si vychutnával predovšetkým uvítanie rekrútov - všetky štipľavé nadávky, ktoré zazneli, si totiž herec vymyslel sám a za pochodu.


Pozrite si Mechanický pomaranč Stanleyho Kubricka už v sobotu v noci!


Pretty Woman (1990)

Populárna romantická snímka so sladkou dvojicou Richard Gere a Julia Roberts, medzi ktorými charizma priamo sálala, divákov obdarila aj jedným z najslávnejších smiechov hollywoodskej histórie. V scéne, kde Gere dáva svojej partnerke nádherný náhrdelník, totiž škatuľku s ním zo žartu pribuchne presne v momente, keď si ho Roberts berie. Jej reakcia v podobe úprimného smiechu vychádza z faktu, že pribuchnutie si na poslednú chvíľu vymyslel šibal Gere.


Richard Gere z Pretty Woman: Získal si aj srdce Cindy Crawford


Krstný otec (1972)

Opäť Marlon Brando, aj keď teraz to nie je kvôli lenivosti. Sivobiela mačka, ktorá okázalo tróni v jeho lone počas pamätného preslovu vo filme podľa obľúbenej knihy Maria Puza, v scenári nebola. Brando ju vraj našiel potulovať sa po ateliéroch a rozhodol sa jej trochu venovať. Slovo dalo slovo a zviera jednoducho dostalo ponuku, ktorá sa neodmieta - účinkovať v najslávnejšom mafiánskom filme všetkých čias. Čo by sme my dali za takú náhodu...


Prečítajte si viac o autorovi knižnej predlohy, spisovateľovi Mariovi Puzovi


Čeľuste (1975)

Čeľuste boli v roku 1975 veľkou udalosťou. Kultový horor / triller Stevena Spielberga ponúkol okrem strhujúceho zážitku a kopy zimomriavok vďaka krvilačným žralokom aj scénu, ktorej hlášku citovali diváci dlho po predstavení. Postava herca Roya Scheidera totiž pri prvom stretnutí zoči-voči s obludou z mora povedala svojmu kolegovi na lodi nasledujúce: "Budeš potrebovať väčšiu loď". Hláška však v scenári pôvodne nefigurovala, išlo o čistú improvizáciu.


Kedy sa dočkáme nových filmov Stevena Spielberga?


Zdroj: telkac.sk  geektyrant.com  xfinity.com 

Foto: internet

Tagy: Marlon Brando Martin Scorsese Jack Nicholson

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov