Pozrite sa na filmy od konca: VIDEO Posledné minúty, ktoré vám zoberú dych

19.07.2018ZaujímavostiExistuje len hŕstka kvalitných filmov, ktoré vás prekvapia. Väčšinou dokážete už po pár minútach aspoň odhadnúť, kto je vrah, či ako sa vyvinie dej. V tomto prípade vás koniec naozaj šokuje. Upozorňujeme, že v článku je prezradený dej filmov, ale každý správny fajnšmeker má tieto snímky aj tak dávno za sebou.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Requiem za sen (2000)

Requiem za sen sa vyskytuje v mnohých filmových rebríčkoch, o ktorých píšeme. Väčšinou nie vo veľmi pozitívnom duchu. Nie kvôli nekvalitnému obsahu, práve naopak. Jedinečný príbeh si za roky od svojho uvedenia právom vyslúžil miesto medzi najlepšími kúskami svetovej kinematografie. Nehovoriac o presvedčivých hereckých výkonoch vtedy mladučkých hercov Jareda Leta, Jennifer Connely, Marlona Wayansa a Ellen Burstyn.

No sú to práve posledné minúty, ktoré si naozaj zaslúžia zvláštnu pozornosť. Posledných zhruba desať minút tejto psychologickej drámy je dodnes považovaných za jeden z najlepších filmových koncov, aké boli kedy natočené. Koniec filmu zachytáva každú z hlavných postáv na úplnom dne ich závislosti. Na mieste kam ich doviedla závislosť na heroíne. Znepokojujúca scéna zanechá v divákoch ešte dlho priam démonický pocit.

Prelet nad kukučím hniezdom (1975)

Miloš Forman v celej svojej režisérskej kráse. Aj tak sa dá nazvať vyše štyridsaťročná snímka, ktorá je v mnohých aspektoch stále aktuálna. V hlavnej úlohe sa predstavil bezprostredný Jack Nicholson. Za trest sa dostal do psychiatrickej liečebne, ktorú má pod palcom hlavná sestra v podaní Louise Fletcher. Napriek jeho voľnej a rebelskej duši, vďaka ktorej pacienti opäť dostanú chuť žiť napriek svojím chorobám, nedokázal prežiť.

Aj keď robil všetko preto a vlastne si nerobil nič z ničoho, jedinci jeho druhu to mali vo vtedajšej spoločnosti ťažké. Kvôli invazívnemu chirurgickému zákroku z neho na konci ostala len prázdna schránka bez duše, bez vôle a bez života. Ostaným pacientom sa len potvrdilo, že pokiaľ nedodržiavaš pravidlá, skrotia ťa. Či sa ti to páči, alebo nie. Až na jedného, ktorý sa rozhodol odkaz slobody dodržať. Oscarová snímka československého režiséra sa zapísala do dejín filmu ako jedna z mála naozaj dychberúcich snímok. 


Mohlo by vás zaujímať: Nedostatok chémie, nechuť a zhnusenie: VIDEO Pri týchto sexuálnych scénach vás napne


Inception (2010)

V tomto prípade sa dostával do relatívne novodobej kinematografie. Christopher Nolan stavil vo svojom originálnom príbehu o snovej realite na istotu a do hlavnej úlohy obsadil Leonarda DiCapria. Viac-menej jasnú dejovú líniu zamotal až otvorený koniec. Každý mal vo filme svoj záchytný predmet, o ktorom vedel iba on. Jedno jediné prepojenie, ktoré ich spájalo s realitou.

Prechádzať rôznymi úrovňami snov a vnárať sa stále hlbšie a hlbšie pod povrch môže byť nebezpečné. Najmä ak plánujete zmeniť prvotnú ideu. Práve DiCapriov talizman sa v tomto prípade stal predmetom rôznych špekulácií. Ostal uviaznutý v sne alebo je to realita, ktorú sa mu podarilo zmeniť? To už bude zrejme na každom z nás. Hovorilo sa, že otvorený koniec nechal Nolan kvôli pokračovaniu, no niekedy je lepším rozhodnutím nechať to na divákovi. 

La La Land (2016)

Najväčšia senzácia roka 2016 La La Land sa stal medzi kritikmi absolútnym trhákom. Damien Chazelle stavil na muzikál zasadený do modernej doby a naozaj sa mu to podarilo. Diváci sa napriek tomu delia na dva tábory. Jedni ho milujú, iní ho považujú za prepadák. Jedno však muzikálu uprieť nemôžeme. Je v ňom kúsok nevinnej romantiky, ktorá dnes mnohým chýba. Vôbec však nejde o romantický príbeh so šťastným koncom. Práve naopak. 

La La Land rozpráva príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa do seba zaľúbili a takmer okamžite preskočila iskra. Láska však niekedy nestačí a tak to bolo aj v tomto prípade. Ambície muzikanta a nádejnej herečky sa líšili a ich cesty sa rozišli. Na konci režisér v pár minútach ponúkol pohľad na to, čo sa stane, ak zmeníte pár maličkých vecí. Ak sa párkrát rozhodnete inak. Život by sa možno uberal iným smerom. A možno nie, to sa už nedozvieme. Vďaka odľahčeným, no skvelým výkonom Ryana Goslinga a Emmy Stone sa divák ponorí do ľahkej spevavej romantiky, ktorá občas nezaškodí. 

Svet podľa Prota (2001)

Kevin Spacey je nepopierateľne jedným z najlepších hercov, akých mal Hollywood tú česť predstaviť. Jeho kariéra však v posledných mesiacoch kvôli škandálu okolo Harveyho Weinsteina viac-menej skončila. Nič to však nemení na tom, že za sebou zanechal kvalitné snímky. Jednou z nich je aj Svet podľa Prota, kde sa ako K-paxan snaží presvedčiť ostatných svojimi vedomosťami, že pochádza z inej planéty.

Skutočnosť však odhalí šokujúce pozadie. Ako pacient psychiatrickej liečebne v hypnóze odhalí psychiatrovi Jeffovi Bridgesovi desivé pozadie toho, čo spôsobilo jeho stav. Spacey totiž prežil obrovskú traumu, keď našiel svoju dcérku aj ženu mŕtve v ich dome. Šokujúci záver ponúkne aj druhú rovinu zmýšľania. Keď sa K-paxan vyparí, zo Spaceyho ostane len prázdna schránka bez života. Či to bol naozaj niekto z cudzej planéty, alebo mu šok spôsobil obrovské poškodenie, opäť ostáva na divákovej fantázii. 


Mohlo by vás zaujímať: Obeť či predátor? Z milovaného herca nenávidený násilník: Spacey ukrýval temné tajomstvá


Šiesty zmysel (1999)

Režisér M. Night Shyamalan zvládol držať diváka v napätí až do posledných minút filmu. Bruce Willis si zahral hlavnú úlohu psychológa, ktorý prežil traumatizujúci zážitok. Bývalý pacient sa mu vlúpal do domu, pretože mu odborník Malcolm Crow nedokázal pomôcť. O rok na jeseň sa po zážitku ponorí do práce a nevenuje sa svojej manželke, ale pacientom. Obzvlášť ho zaujme osemročný chlapec Cole Sear, ktorý vidí duchov. Tí mu odhaľujú príčinu ich smrti. 

Malcolma prípad zaujme a rozhodne sa chlapcovi pomôcť. Ako racionálny skeptik, no jeho vlastné skúsenosti ho varujú pred unáhlenými závermi. To, že chlapec vidí duchov nie je to najväčšie prekvapenie, ktoré na psychiatra čaká. Duchovia totiž nevedia o tom, že sú mŕtvi. Cole mu totiž pomaly naznačuje, že sám psychológ je dávno po smrti a jeho duša sa nevie vyrovnať s následkami tragického činu. Jeho pacient ho totiž pred rokom v dome postrelil a Malcolm na následky strelných zranení zomrel. 

Zvyčajní podozriví (1995)

Tento film je opäť dôkazom, že Kevin Spacey si vie vyberať kvalitné úlohy. Stalo sa to jednej noci v kalifornskom prístave. Posádka argentískej pašeráckej lode bola zmasakrovaná. Prežili len dvaja – krívajúci Roger "Verbal" Kint a jeden z posádky, ktorý umiera v nemocnici a blúzni niečo v maďarčine. Skorumpovaná newyorská polícia má skupinku podozrivých, z ktorých jeden spomenie tajomné meno Keyser Söze.

Kevin Spacey si za hlavnú úlohu Verbala odniesol Oscara. Snímka s najpremakanejším koncom novodobého filmu patrí ku klenotom svetovej kinematografie. Piati kriminálnici sa sprisahajú proti polícii potom, ako ich neprávom obviní zo zločinu, ktorý nespáchali. Po nepodarenej akcii, ktorú prežil iba Verbal ho polícia vypočúvala. Snažili sa prísť na to, čo sa stalo. Po tom, čo ho pustia, si uvedomia, že Verbal bol skutočným Keyserom Sözem. Polícia ostáva tápať vo svojej bezmocnosti.

Zdroj: telkáč 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: Koláž Telkáč; Video: Youtube

Tagy: Inception Zvyčajní podozriví Prelet nad kukučím hniezdom La La Land Svet podľa Prota Requiem za sen Šiesty zmysel

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov