Vládli srdcom aj mečom: Užite si vynikajúce filmy o mocných kráľovnách

koláž - kráľovné
21.08.2018ZaujímavostiV európskych dejinách sa na trónoch skôr objavovali mužskí panovníci. Tých pár kráľovien sa im však dokázalo hravo vyrovnať odvahou, humorom, silou aj schopnosťou viesť svoj ľud. Okrem večnej slávy si tak vyslúžili aj mnoho filmových spracovaní ich osudov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Kráľovná Alžbeta (1998)

Stvárnenie kráľovnej Alžbety I., dcéry Henricha VIII. a jeho druhej ženy Anny Boleynovej, rozbehlo hereckú kariéru talentovanej Cate Blanchett. Filmu o nástupe mladej protestantky na anglický trón sa ujal pakistanský režisér Shekhar Kapur a spravil to zjavne naozaj dobre. Snímka získala sedem nominácií na Oscara a z toho si jednu aj odniesla - za masky.


Mohlo by vás zaujímať: Vášeň i veľký vekový rozdiel: Láska má mnoho podôb, súhlasíte?


Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek (2007)

Shekar Kaphur sa chopil aj pokračovania filmu Kráľovná Alžbeta. Táto časť sa bližšie zaoberá jej vládou v druhej polovici šestnásteho storočia. Hlavnú úlohu si opäť strihla Cate Blanchett. Okrem hrozieb z okolitých krajín sa Alžbeta I. musí popasovať aj s výberom manžela, aby zabezpečila nástupníka na trón.

Kráľovná Kristína (2015)

Počuli ste už niekedy o kráľovnej Švédov, Gótov a Vandalov, veľkoprinceznej Fínska, veľkovojvodkyni Estónska a Karelska a panej Ingrie? Nie? Tak to by ste si mali pozrieť film od fínskeho režiséra Miku Kaurismäkiho o extravagantnej kráľovnej Kristíne. Celé obsadenie je medzinárodné a jednu z najvýznamnejších kráľovien Švédska, ktorá milovala lov, drsné vtipy, umenie a vojenské stratégie, stvárnila herečka Malin Busk.


Mohlo by vás zaujímať: Nežijú, no stále zarábajú: Týmto hercom chodia na účet milióny aj po smrti


Kráľovná Margot (1994)

Nemecký historický film je adaptáciou rovnomenného románu od Alexandra Dumasa a vznikol pod režisérskou taktovkou Patrice Chéreau. Príbeh Markéty z Valois prezývanej Margot sa odohráva v období náboženských vojen medzi katolíkmi a hugenotmi. Svadbou s navarrským kráľom mala upokojiť rozbúrené tábory. V čase jej vlády došlo aj k tzv. Bartolomejskej noci. Film nie je vhodný pre veľmi citlivé duše, keďže ide o dosť presvedčivé zobrazenie krvavých historických udalostí. O kvalite snímky však nie je pochýb - získala niekoľko ocenení.

Kráľovná (2006)

Film režiséra Stephena Frearsa ukazuje britskú kráľovskú rodinu a zákulisie vysokej politiky v čase tesne po smrti milovanej princeznej Diany. Rolu kráľovnej Alžbety II. získala fantastická Helen Mirren, ktorá si za svoj výkon odniesla Oscara, Zlatý Glóbus aj cenu BAFTA. Herečka mala aj možnosť sa s panovníčkou niekoľkokrát stretnúť, no tá si film pozrieť odmietla.


Mohlo by vás zaujímať: Komiksovky, biografie, rozprávky aj akčné filmy: Toto nás čaká v druhej polovici roka


Mladá Viktória (2009)

V prostredí plnom zvratov, intríg a lstí, kde sa nedá veriť ani vlastnej rodine, sa ocitá mladučká Viktória, ktorú skvelo stvárnila Emily Blunt. Táto historická dráma sleduje začiatok jej vlády a zameriava sa aj na vzťah s jej manželom, princom Albertom. Réžie sa chopil Jean-Marc Vallée.

Autor: © Zoznam/mb

Foto: koláž Telkáč, Video: Youtube

Tagy: Cate Blanchett Helen Mirren Emily Blunt Kráľovná

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov