20 rokov Forresta Gumpa: Pikošky, o ktorých ste určite nevedeli!

Forrest Gump
22.10.2014ZaujímavostiPred dvadsiatimi rokmi zavítal do slovenských kín Forrest Gump. Film režiséra Roberta Zemeckisa získal šesť Oscarov a dodnes patrí k najpopulárnejším filmom filmovej histórie. Ku Forrestovi Gumpovi sa viaže množstvo príbehov, historiek z natáčania a veľa ďalšieho. My sme pre vás pripravili desať zaujímavostí, ktoré sa ku kultovému filmu viažu. Niektoré možno poznať budete, iné nie, každopádne všetky majú jedno spoločné – Forresta Gumpa.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Forresta mohol hrať John Travolta

„Bola to chyba,“ takto stručne opísal svoje pocity John Travolta po tom, čo sa stal Forrest Gump hitom a on si uvedomil, že odmietol možno svoju životnú príležitosť. Práve sympatický herec neodmysliteľne spätý s muzikálom Pomáda, bol totiž jedným z najvážnejších kandidátov na hlavnú postavu láskyplného Forresta, avšak podobne ako Bill Murray alebo Chevy Chase i on ju odmietol. Ako neskôr uviedol, bolo to preto, že scenár, ktorý mu producenti predostreli, bol úplne iný než ten, s akým sa napokon pracovalo na filme a tento scenár sa mu nepáčil.


Mohlo by vás zaujať: Čo ste o Baywatchi nevedeli: Drogy, sexuálne škandály a DiCaprio


Legendárnu lavičku z filmu vydražili za $25.000

Rozmýšľali ste niekedy, odkiaľ to Forrest Gump rozprával svoj životný príbeh? Tak vedzte, že to bolo z lavičky, ktorá sa nachádzala v meste Savannah, v štáte Georgia. Po nakrútení filmu bola lavička umiestnená do miestneho historického múzea, kde ju chodilo obdivovať množstvo návštevníkov. V lete 2013 sa objavila v aukcií spoločne s ďalšími historickými artefaktami z éry Hollywoodu a bola predaná za $25.000. Odhadovalo sa pri tom, že jej cena nepresiahne ani polovicu z tejto sumy.

Vo filme si zahrali i niektorí príslušníci Hanksovej rodiny

Obsadením Toma Hanksa získali príležitosť stvárniť v kultovom filme menšie úlohy i niektorí členovia jeho rodiny. Červenovlasé dievča, ktoré mu neumožní si sadnúť vedľa nej v autobuse hrala Hanksova dcéra, Elizabeth, dnes úspešná scenáristka. Hanksov mladší brat Jim stvárnil jeho dabléra vo viacerých scénach, v ktorých Forrest utekal naprieč Južnou Karolínou. Jim Hanks je, mimochodom, v zámorí známym hercom, keďže nahovoril postavu Woodyho v obľúbenom animovanom filme Toy Story – Boj hračiek.


Mohlo by vás zaujať: Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia filmová séria všetkých čias


Groomovu novelu pred filmom veľa ľudí nečítalo

Nie je žiadnym tajomstvom, že inšpiráciou pre Forresta Gumpa sa tvorcom stala novela Winstona Grooma vydaná ešte v roku 1986. Rekordy predajnosti však rozhodne nelámala a počas nasledujúcich ôsmich rokov sa predalo len okolo 10.000 kópií. Keď bola však kniha alabamského autora sfilmovaná tieto čísla začali strmo rásť a len v roku 1995 sa predalo viac než 1.6 milióna výtlačkov, teda 160-krát viac než za osem predchádzajúcich rokov dohromady.

Dave Chappelle odmietol hrať Bubbu

Postavu Benjamina Befforda „Bubbu“ Blue, Forrestovho dobrého kamaráta z Vietnamu, zahral v kultovom filme Mykelti Williamson. Kým ten svoje účinkovanie vo filme miestami až ľutoval, iní boli sklamaní, že možnosť zahrať si Bubbu odmietli. Boli medzi nimi Ice Cube, David Alan Grier či Dave Chappelle. Práve Chappelle bol jedným z najvážnejších kandidátov, no účinkovanie odmietol, pretože sa domnieval, nielenže film bude prepadákom, ale i to, že postava Bubbu nezodpovedá jeho charakteru. S Hanksom si však napokon zahral a to v romantickej komédií Láska cez internet.


Mohlo by vás zaujať: Priatelia oslavujú 20. výročie: Toto ste o nich určite nevedeli


Forrestov dom by ste hľadali márne

Kým lavičku mohli chodiť fanúšikovia Forresta Gumpa obdivovať do múzea, tak jeho dom by hľadali márne. Dom, ktorý bol postavený na zelenej lúke na súkromnom pozemku v Colleton Country, bol síce plne funkčný, no postavený narýchlo v zhone a nesplňoval niektoré požadované predpisy. A na základe toho musel byť po nakrúcaní ihneď zbúraný. Práve však na území Colleton Country boli nakrútené niektoré nezabudnuteľné scény z filmu, vrátane tej, v ktorej Jenny hovorí svojmu milému kamarátovi nezabudnuteľnú repliku: „Forrest, utekaj!“

Haley Joel Osment videl Forresta Gumpa až pár rokov po uvedení

Ako asi viete, tak roztomilého syna Forresta Gumpa si zahral vo filme Haley Joel Osment. Ten si vyslúžil možnosť zahrať si vo filme po tom, čo režisér Robert Zemeckis videl reklamu na sieť pizzerií, v ktorej Osment účinkoval. Pre vtedy 4-ročného mladého chlapca predstavovalo nakrúcanie veľký zážitok – ako s odstupom času prezradil, naučil sa napríklad to, ako si zaviazať šnúrky na topánke. Sám seba však vo filme videl až oveľa neskôr, keďže film bol prístupný až pre divákov, ktorí mali viac než 13 rokov.  „Veľa vecí vo filme bolo príliš drsných, takže bolo vlastne fajn, že som to videl až neskôr,“ uviedol Osment.


Mohlo by vás zaujať: NAJ filmové prešľapy: Tieto chyby ste si zaručene (ne)všimli!


Terry Gilliam odmietol ponuku na režiséra Forresta Gumpa

Známy člen Monty Python Terry Gilliam patril medzi zopár režisérov, ktorí boli oslovení v súvislosti s Forrestom Gumpom. Podobne napríklad Barry Sonnenfeld, i on ponuku napokon odmietol. „Neveril som totiž scenáru,“ neskôr poznamenal. Robert Zemeckis mu však uveril, za čo ho pochválil aj samotný Gilliam. Ten povedal, že Zemeckis od prvých chvíľ vedel, ako to má natočiť a tak to napokon aj natočil. A ako dodal, spravil skvelú prácu.

Pokračovanie nevzniklo aj kvôli 11. septembru

Ako by pokračoval príbeh Forresta Gumpa? To je otázka, na ktorú by množstvo fanúšikov rado poznalo odpoveď, no to, či sa jej niekedy dočká v obrazovej podobe, je otázne. Pred dlhými rokmi mal Eric Roth pripravený scenár druhej časti Forresta Gumpa, ktorý mal pracovný názov Gump & Co (Gump a spol.). Začínal by na mieste, kde sa prvý film skončil, na autobusovej stanici, na ktorej by Forrest čakal na svojho syna, kým sa vráti zo školy. Pokračovanie však napokon nevzniklo. Tom Hanks, Robert Zemeckis i samotný Roth sa zhodli, že svet sa po 11. septembri natoľko zmenil, že by sequel už nemal význam.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvá Harryho Pottera: Robina Williamsa nechceli ani zadarmo


Forrestova filmová matka, Sally Fieldsová, bola v skutočnosti len o desať rokov staršia než Hanks

Forrestovu matku vo filme bravúrne stvárnila herečka a speváčka Sally Fieldsová. Tú do vedľajšej úlohy obsadili napriek tomu, že bola v skutočnosti len o niečo málo staršia než jej filmový syn, Tom Hanks – rozdiel medzi nimi bol iba desať rokov. Zaujímavé je to, že pre oboch hercov to nebola ich prvá spolupráca, šesť rokov pred Forrestom Gumpom sa stretli vo filme Pointa, kde však Fieldsová bola objektom záujmu mladého Hanksa. Vo filme si tiež zahral John Goodman, ktorého autor predlohy Winston Groom preferoval ako Forresta Gumpa.

Zdroj: Boris 

Tagy: Forrest Gump Tom Hanks

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov