Väznený ukrajinský režisér napísal list: Doživotné následky kvôli hladovke

03.11.2018ZaujímavostiUkrajinský režisér Oleh Sencov, väznený v Rusku, oznámil, že jeho zdravotný stav sa po ukončení hladovky zlepšil. Podľa ruského spravodajského serveru Meduza to napísal v liste svojmu priateľovi a aktivistovi pre ľudské práva Nikolajovi Ščurovi.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Sencov si od roku 2015 odpykáva dvadsaťročný trest vo väzení za terorizmus. Toho sa mal dopustiť počas ruskej anexie ukrajinského polostrova Krym, keď sa pokúsil podpáliť kanceláriu vládnej strany Jednotné Rusko.

Zdravotný stav Sencova sa zlepšuje

V polovici mája tohto roka zahájil filmár protestnú hladovku, ktorú prerušil po 145 dňoch. Dôvodom bolo oznámenie lekárov, že bude napojený na umelú výživu. Na jeho zhoršujúci sa zdravotný stav upozorňovali počas hladovky mnohí umelci a politickí predstavitelia po celom svete.

Ščur o liste od Sencova informoval vo štvrtok na svojom facebooku. „Cítim sa lepšie, oveľa lepšie ako pred mesiacom. Výsledky testov, samozrejme, ešte nie sú dobré, ale nie sú tak zlé, ako predtým. Na infúziách už nie som od konca minulého týždňa, konečne. Teraz už je to v podstate o diéte, pozorovania a tabletkách na maličkosti. Takže si nerobte príliš starosti - prežil som,“ citoval aktivista z listu, ktorý je vraj z 29. októbra.

Ruská väzenská správa hodnotila stav väzneného Ukrajinca po celú dobu jeho hladovania ako uspokojivý. Sestra filmára Natalja Kaplanová ale v polovici októbra oznámila, že Sencov je na jednotke intenzívnej starostlivosti a hladovka bude mať na jeho zdraví trvalé následky. To však ruské úrady popreli s tým, že jeho prevoz na jednotku intenzívnej starostlivosti nebol potrebný.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/AP, SITA/AP/Russian Federal Penitentiary Service, Video: YouTube/ Slovensko a Česko za Olega Sencova

Tagy: režisér Oleg Sencov hladovka

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov