Poznáte easter eggy? V známych filmoch sa objavujú často, toto sú tie najslávnejšie

Indiana Jones
05.04.2019ZaujímavostiEaster eggy vám možno na prvé počutie vôbec nič nehovoria, no určite ste sa s nimi vo filmoch už chtiac-nechtiac stretli. Ide o skrytý symbol, scénu či postavu vo filme, ktorá je určená len pre vycibrené oko pozorného diváka. Ich počiatky sa datujú do roku 1975, konkrétne do filmu The Rocky Horror Picture Show, kedy malo osadenstvo hľadať skryté easter eggy. Väčšinu z nich sa však vtedy nepodarilo nájsť. V priebehu rokov sa toho veľa zmenilo a my tu pre vás máme tie najslávnejšie. Zachytili ste všetky?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Star Wars v Dobyvateľoch stratenej archy

Dve slávne a mimoriadne populárne série, ktoré okrem prítomnosti herca Harrisona Forda spája aj produkcia, ktorá prebiehala pod taktovkou štúdia LucasFilm. Nie je teda žiadnym veľkým prekvapením, že v príbehoch o najslávnejšom archeológovi môžeme nájsť hneď viacero referencií na príbehy z preďalekej galaxie.

Najslávnejším easter eggom sa však stal ten z Dobyvateľov stratenej archy, kde môžeme vidieť známych robotov R2-D2 a C-3PO. Konkrétne ide o scénu, kde Indy nájde archu. V pozadí môžeme medzi hieroglyfmi vidieť aj jeden, ktorý vyobrazuje dvojicu obľúbených robotov.

Wolverine v Najväčšom showmanovi

Hugh Jackman a komiksová postava Wolverine neodmysliteľne patria k sebe aj napriek tomu, že sa s ňou herec rozlúčil už pred dvomi rokmi. Jeho meno sa však už navždy bude spájať s týmto legendárnym hrdinom. To si uvedomovali aj tvorcovia muzikálu The Greatest Showman.

Hneď počas úvodných titulkov vzdali tejto ikonickej postave poctu. V nich môžeme v rohu vidieť ornament, v ktorom je jasne vidieť Wolverinove drápy. Aby bol tento malý easter egg doladený do dokonalosti, tvorcovia do stredu umiestnili veľkonočné vajíčko (ang. easter egg).

Starbucks v Klube bitkárov

Filmová ikona konca deväťdesiatych rokov o absolútnej strate hodnôt, anarchistických hlbinách v každom z nás a živote v permanentnom déjà vu konzumnej spoločnosti. Film, ktorý úplne narušil pravidlá mainstreamu, ukázal na veľkom plátne šokujúce násilné scény, obnažené pohlavné orgány a inteli­gentný terorizmus. 

Režisér David Fincher si povedal, že v každej jednej scéne by chcel mať pohár z obľúbenej siete kaviarní Starbucks. Možno tomu nebudete veriť, no je to naozaj tak. Režisér to vysvetlil tak, že pred začiatkom nakrúcania sa všade začali tieto kaviarne objavovať. FIncher si povedal, že tento rastúci trend ukáže priamo vo filme. 

Žiarenie v Toy Story

Toy Story sa stalo vôbec prvým celovečerným animovaným filmom. Okrem sŕdc miliónov detí (a dospelých) si však získal aj množstvo fanúšikov easter eggov. Tým najznámejším a najneočakávanejším je práve referencia na hororovú lahôdku The Shining, ktorá vychádza z knihy Stephena Kinga, pričom na strieborné plátno ju priviedol majster vo svojom obore, Stanley Kubrick. 

Ide práve o koberec, na ktorom sa v horore malý chlapec hrá. Iba málokto by čakal, že tvorcovia sa rozhodnú do detského animovaného príbehu zasadiť práve takýto easter egg. Ten tam ale skutočne je a predstavitelia potvrdili, že ide naozaj o referenciu na známy hororový projekt. 

E.T. v Star Wars

Opäť sa vrátime k obľúbenej hexalógii, pretože ani tej sa easter eggy nijako nevyhli. George Lucas vrátil Stevenovi Spilebergovi referenciu v Indiana Jonesovi, a to konkrétne v Skrytej hrozbe, prvom prequeli, ktorý do kín prišiel roky po pôvodnej trilógii. 

E.T. sa možno nakoniec predsa len vrátil domov, no ani to mu nezabránilo zúčastniť sa rokovania senátu na Coruscante. Na stretnutí sme mohli vidieť nie jedného, ale rovno troch zástupcov tejto mimozenskej rady, čím sa tvorcovia medzi sebou takpovediac vyrovnali. 

Batman v Superman v Ja, legenda

Will Smith to v símke Ja, Legenda rozhodne nemal (takmer sám) v New Yorku ľahké. Aspoň si ale mohol do kina skočiť na najnovšiu komiksovku Batman v Superman. Ako je ale možné, že sa snímka, ktorá premiérovala až o toľko rokov neskôr, dostala do tohto filmu?

Scenárista a producent Akiva Goldsman totiž napísal prvý nástrel scenára pre tento projekt, ktorý sa ale v tom čase vôbec nezrealizoval. Akiva si ale povedal, že by bolo zábavné použiť do filmu reklamný banner na premiéru tohto filmu. 

Zdroj: telkáč 

Foto: SITA, Video: YouTube/Film School Hooligans, Movietard, The Take by ScreenPrism, Larmon VanWinkle, All About Life, limaniner34,

Tagy: E.T. Toy Story Star Wars Wolverine Indiana Jones Klub bitkárov

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov