Najprv ceruzka a papier, potom kamera: Toto sú najlepšie filmové debuty režisérov animákov

Brad Bird nakrútil Rodinku Úžasných a neskôr aj Mission Impossible: Ghost Protocol
25.07.2019ZaujímavostiKeď sa raz v Hollywoode nejako zapíšete, veľmi ťažko zmeníte to, ako vás v ňom ľudia vnímajú. Toto je veta, ktorou sa ľudia spomenutí v tomto článku rozhodne neriadili. Každý z nich totiž začínal ako režisér animovaných filmov, ktoré sa stali populárnymi na celom svete. Potom však dostali chuť sadnúť na režisérsku stoličku hraného filmu, pričom sa im podarilo opäť naplno skórovať. A o kom je reč? Pohodlne sa usaďte, predstavíme vám päticu tých najlepších!
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Andrew Adamson (Shrek, Narnia: Lev, šatník a čarodejnica)

Kde bolo, tam bolo, v jednom ďalekom močiari žil zelený obor menom Shrek, ktorého drahocenná samota bola náhle otrasená inváziou otravných rozprávkových postavičiek. V jeho jedle sú myši, v jeho posteli veľký zlý vlk, v dome a v jeho okolí tri prasiatka a ďalší, všetci vyhostení zo svojho kráľovstva zlým lordom Farquaadom. Odhodlaný zachrániť ich domov (nehovoriac o svojom) Shrek uzavrie dohodu s Farquaadom a vydá sa zachrániť z pazúrov zlého draka krásnu princeznú Fionu, aby sa stala Farquaadovou nevestou. A zvyšok už predsa poznáte.

Andrew Adamson ukázal, že nemá problém ukočírovať veľké projekty plné magických tvorov (režíroval aj dvojku). A práve to zavážilo v roku 2004 najviac. Práve vtedy dostal možnosť sadnúť na stoličku mimoriadne očakávaného hraného projektu, ktorým bol prvý diel (fanúšikovia kníh sa môžu oháňať príbehom Kôň a jeho chlapec) populárnej britskej knižnej série od spisovateľa C. S. Lewisa, Narnia: Lev, šatník a čarodejnica.

Tvorcovia konečne oznámili štvrtú fázu Marvelu: VIDEO Epické pokračovanie Doctora Strangea

Po veľkom finančnom úspechu sa pustil hneď do pokračovania s podtitulom Princ Kaspian, na trojke už nepracoval. Momentálne by mal ešte tento rok doručiť svoj nový projekt s názvom Inherit the Earth. O filme je však až príliš veľké ticho. Jeho hraný filmový debut sa však navždy zapísal do našich sŕdc. 

Travis Knight (Kubo a kúzelný meč, Bumblebee)

Predstavte si, že máte na konte iba dve snímky a obe sa stretli s pomerne dobrým prijatím u publika a zároveň aj solídnymi tržbami po celom svete. Znie to dobre, však? Presne týmto sa môže pochváliť Travis Knight, ktorý sa pred tromi rokmi podpísal pod animák Kubo a kúzelný meč. Pokiaľ vám to nič nehovorí, mali by ste banovať. Tento projekt bol totiž dokonca nominovaný na Oscara za najlepší animovaný film. 

Kubov rozprávačský talent mu pomáha uživiť seba aj svoju chorú mamku. Každý deň odchádza do neďalekej dediny, kde ohromuje obyvateľov svojimi príbehmi. Kubo sa však musí vrátiť domov pred zotmením, pretože ak by tak neurobil, postihla by ho strašná kliatba. Jedného večera sa vrátiť nestihne a varovanie sa premení na skutočnosť. Kubo si zrazu uvedomí, že sa stal hrdinom vlastného dobrodružného príbehu. V sprievode chytrej a drzej Opice a trošku bláznivého Chrobáka sa vydáva po stopách svojho otca, legendárneho samuraja.

Nádherný príbeh od legendárneho štúdia LAIKA si získal mnohých. A očividne aj pánov v oblekoch v štúdiu Paramount. Tí mu totiž zverili prvý spin-off finančne mimoriadne úspešnej, no kvalitatívne mizernej filmovej série Transformers. Bumblebee sa podaril, minimálne z pohľadu celej tejto filmovej série (môže sa pochváliť lepším hodnotením, ako posledné tri filmy). Pre Knighta tak išlo rozhodne o úspech, aj keď odvtedy sa neupísal žiadnemu ďalšiemu projektu. 

Tim Burton (Frankenweenie, Pee-Weeho veľké dobrodružstvo)

Tima Burtona dnes skutočne pozná takmer každý. Žijúca režisérska legenda však tiež začínala len s animovanými projektami, ktorého vrchol bol kraťas Fankenweenie. Victor Frankenstein je mladý chalan, ktorý má pomerne netradičný koníček - filmárčinu. Svoj prvý režijný počin premieta jedno dopoludnie rodine a spolužiakom. Hlavnú úlohu vo filme hrá jeho milovaný pes Sparky. Viktor sa stretol s nadšenými reakciami, no krátko na to nečakane prišiel o svoju hviezdu - Sparky chvíľu po projekcii filmu umiera pod kolesami auta a zdá sa, že z Victora vyprchala všetka chuť do života. Ale iba do chvíle, kým im v škole profesor biológie na žabe neukáže, ako možno pomocou elektriny dodať mŕtvemu organizmu život. 

Šialená a geniálna: Helena Bonham Carter a jej najlepšie filmové postavy

Burton sa po tomto projekte pustil do svojej hranej prvotiny, ktorou bola skvele obsadená dobrodružná komédia Pee-Weeho veľké dobrodružstvo. Hlavná postava je dospelým mužom, ktorý sa správa ako decko a verte nám, ide o vcelku úchylný film, pri ktorom sa však budete smiať ako zmyslov zbavený. Predsa len, je to prvý hraný Burton a okrem iného a prvá spolupráca so skladateľom Dannym Elfmanom. Tu sa začala písať jedna skvelá kapitola kinematografie, vážení. 

Phil Lord & Chris Miller (Oblačno, miestami fašírky, 21 Jump Street)

Dnes v Hollywoode asi nenájdete vyťaženejšiu dvojicu, než akou sú práve Phil Lord a Chris Miller. Táto, stále pomerne mladá dvojica dobyla Hollywood originálnou animovanou snímkou Oblačno, miestami fašírky. Príbeh o vynálezcovi, ktorého posledný výtvor spôsobuje meteorologické vájavy plné jedla, si zamilovali deti po celom svete. Mimochodom, dvojica na pokračovaní už nepracovala, čo je na ňom aj poriadne vidieť. Dostali totiž omnoho lepšiu ponuku. A že ju teda využili naplno.

Schmidt a Jenko sa na strednej škole k smrti nenávideli a neskôr, v policajnej akadémii, sa z nich stali najlepší priatelia. Hoci nepatria k tomu najlepšiemu, čím sa môže policajný zbor chváliť, majú možnosť svoju povesť napraviť. Budú pridelení k tajnej policajnej jednotke Jump Street pod vedením kapitána Dicksona. Namiesto zbraní a policajných odznakov sú však vyzbrojení školskými batohmi a učebnicami - majú sa totiž tajne infiltrovať medzi mládež. A tak sa obaja musia postaviť hrôze a nervozite z návratu na strednú školu a znova zažívať všetky problémy, o ktorých si mysleli, že sú už dávnou minulosťou.

Retro sci-fi, ktoré pohltilo svet: VIDEO Stranger Things sme však vôbec nemuseli vidieť!

Skvelá komédia 21 Jump Street, ktorá sa dostala pokračovania (a dokonca sa šuškalo aj o trojke, ktorá mala byť s spojení s Mužmi v čiernom) sa okamžite stala gigantickým komediálnym hitom, ku ktorej sa ľudia radi vracajú aj po rokoch. Lord a Miller tak zostali zasypaný ponukami od všetkých štúdií, natočili extrémne úspešný LEGO príbeh, chvíľu pracovali aj na spin-offe Star Wars o Hanovi Solovi a napísali scenár k oscarovému animáku Spider-Man: Paralelné svety. Momentálne naplno makajú na projekte Artemis, ktorý vychádza z rovnomennej knihy Andyho Weira. 

Brad Bird (Rodinka Úžasných, Mission Impossible 4)

Kráľ animovaných filmov, ktorý pod hlavičkou Pixaru vytvoril Rodinku Úžasných, podlo sa podpísal pod projekt Čecha Jana Pinkavu a priniesol solídny návrat spomínanej rodinky v roku 2018. Brad Bird má svoju nepopierateľnú stopu v histórii kinematografie (spomeňme často prehliadaný projekt Železný obor). Klenot Pixaru (ktorého dnes už pochovali obvinenia z obťažovania a finančný prepadák Tomorrowland) si však v roku 2011 pauzu od animákov, aby po piatich rokoch nakrútil pokračovanie úspešnej filmovej série Mission Impossible. A svoj prvý hraný film, samozrejme. 

Špionážna agentúra IMF má obrovský problém. Práve keď jej eso, Ethan Hunt, vykonávalo tajnú operáciu v Moskve, spáchal ktosi úspešný bombový útok na Kremeľ. A pretože sa všetky nitky zbiehajú práve v IMF, americký prezident dá pre istotu od agentúry oficiálne ruky preč vyhlásením "Ghost Protocol", čím ju odreže od zdrojov, zázemia, podpory a z jej členov urobí ľudí na odstrel. Krátko po tomto byrokratickom údere zomiera násilnou smrťou jej oficiálny šéf. Ethan Hunt sa preto pokúsi o nemožné. Spoločne s trojicou verných a odhodlaných kolegov sa pokúsi nájsť páchateľa útoku a zmyť tak zo seba všetku vinu.

Zdroj: telkáč 

Foto: Paramount Pictures, Video: YouTube/Movieclips Classic Trailers, Larizza94, Paramount Pictures, Sony Pictures Entertainment, Video: Youtube

Tagy: Tim Burton Shrek Narnia 21 Jump Street Rodinka Úžasných Travis Knight Kubo a kúzelný meč Bumblebee Andrew Adamson Frankenweenie Pee-Weeho veľké dobrodružstvo Phil Lord & Chris Miller Oblačno miestami fašírky Brad Bird Mission Impossible 4

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov