Drzí predavači či nechtiac sex s mŕtvym zákazníkom: Aj o tom je najkradnutejšie VHS roka

07.08.2019ZaujímavostiAmerická verzia znie Clerks, česká Mladí muži za pultem a v slovenskom preklade je názov filmu Podvodníci z New Jersey. Nech už si vyberiete ktorékoľvek pomenovanie, pozretie tohto filmu nebudete rozhodne ľutovať.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Ak vás obslúžia, neznamená to ešte, že vás majú radi. Snímka rozoberá príbeh dvojice pohodlných obchodníkov, ktorí štvú zákazníkov, hádajú sa o filmoch a dokonca hrajú aj hokej na streche obchodu. Možno strohý popis deja, ktorý je však oveľa pestrejší, než sa na prvý pohľad zdá. 

Čiernobielo natočený príbeh jedného dňa v živote predavača Danteho Hicksa (Brian O'Halloran) a jeho kamaráta zo susediacej videopožičovne Randala Gravesa (Jeff Anderson) je v podstate záznamom ich prerušovaného dialógu na najrozličnejšie témy, od sexuálnych vzťahov cez obľúbené filmy až po najrôznejšie druhy bizarných zákazníkov, s ktorými sa stretávajú. 

Snímka vyšla z dielne amerického režiséra Kevina Smitha. Ten patrí medzi najvýraznejšie postavy generačného nezávislého filmu. Film bol natočený za 21 dní v obchodíku QuickStop Groceries, kde režisér od svojich 19 rokov pracoval. Vznikal s minimálnym rozpočtom - údajne viac než vlastné výrobné náklady (22 000 dolárov) predstavovali práva na použitú hudbu (27 000 dolárov). Zarobil však na tú dobu parádnu sumu - 3,2 milióna dolárov.

Tento film získal aj neoficiálny titul "najkradnutejšie VHS roka" vo videopožičovniach v USA. To iba svedčí o jeho popularite. Okrem toho dostal množstvo festivalových ocenení, napríklad Cenu divákov na MFF v Deauville a tri nominácie na Independent Spirit Award (najvyššie americké ocenenie nezávislého filmu) - za herecký debut (Jeff Anderson), prvý scenár (Kevin Smith) a prvý film ( Scott Mosier, Kevin Smith).

Síce slovo fuck a jeho iné verzie zaznejú vo filme až 91-krát, pôvodný americký dabing je neoceniteľný. A samotný dej? Bláznivé situácie, pri ktorých zostáva až rozum stáť. Na túto vetu si možno spomeniete, ak uvidíte celý film. Veď môže mať niekto omylom sex s mŕtvolou. Môže. Toto dielo jednoducho nie je tak úplne bežné, možno práve preto získalo taký úspech.

Zdroj: telkáč 

Foto: Miramax Films, Video: Youtube

Tagy: Podvodníci z New Jersey

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov