VIDEO Pobavia, ale aj roztopia vaše srdce: Toto sú najlepšie animované krátkometrážne filmy

Piper
13.03.2020ZaujímavostiCena Akadémie, inak známa aj ako Oscar, je známa azda každému milovníkovi filmov a kinematografie. V priebehu slávnostného večera sa odovzdávajú sošky vo veľkom množstve kategórií. To bohužiaľ znamená, že niektoré sú prehliadané práve na úkor napríklad najlepšej hudby či réžie.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Medzi ne okrem iných patria napríklad aj najlepšie krátkometrážne animované filmy. Odovzdávajú sa od roku 1932, no úprimne, viete vymenovať aspoň tri, ktoré si odniesli domov cenu? Pozrite sa s nami na výber tých najmilších a najoriginálnejších. 

Flowers And Trees (1932, Walt Disney a Burt Gillett)

Začneme animákom, ktorý naštartoval celú túto kategóriu. Natočil ho v roku 1932 režisér Burt Gillett, pridukoval Walt Disney a viaže sa k nemu zaujímavý príbeh. Pôvodne totiž celý animák vznikal čiernobielo, no spoločnosť Technicolor vyvinula úplne nové kamery. Tie ale nikto nechcel využívať, až kým sa nepodarilo presvedčiť Walta Disneyho.

Ten súhlasil s tým, aby sa animák prerobil na farebný, no tvorcovia prestrelili rozpočet, pričom reálne hrozilo, že Disney zbankrotuje. Nakoniec sa ale z projektu vykľul veľký komerčný úspech.

Der Fuehrer's Face (1943, Jack Kinney a Walt Disney)

Der Fuehrer 's Face (pôvodne pod názvom Donald Duck in Nutz Land) je animovaný film, v ktorom sa objaví Káčer Donald, ktorý má nočnú moru o práci v továrni nacistického Nemecka, bol vyrobený v snahe predávať vojnové dlhopisy a je tiež príkladom americkej propagandy počas druhej svetovej vojny. Film bol režírovaný Jackom Kinneyem s pôvodnou hudbou Olivera Wallacea. Film je dobre známy pre pôvodnú pieseň "Der Fuehrer 's Face", ktorá ale bola v skutočnosti vydaná Spikom Jonesom ešte pred tým. 

Čo film, to magický klenot, ktorý treba vidieť: Hajao Mijazaki je Disneym japonskej animácie

V roku 1994 bol zvolený ako 22. z 50 najlepších animovaných filmov. Avšak kvôli svojmu propagandistickému charakteru a vyobrazeniu Káčera Donalda ako nacistu (aj keď neochotného), Disney nepustil film po prvom vydaní do ďalšieho obehu. Prvé vydanie v podobe DVD sa objavilo až v roku 2004 spolu s vydaním tretej vlny Walt Disneyho pokladov. My len dodáme, že rozhodne nejde o propagáciu nacistickej ideológie, od ktorej sa v plnej miere dištancujeme. 

Tin Toy (1988, John Lasseter a William Reeves)

Ďalší významný míľnik, tentokrát nie len na poli krátkometrážnych animákov, ale aj pre spoločnosť Pixar. John Lasseter dostal skvelý nápad na krátkometrážny animovaný film a po dlhej debate so Stevom Jobsom získal financie na tvorbu. V tom čase okrem iného vznikla aj prvá verzia softvéru RenderMan, ktorý sa používa pri vytváraní každého filmu od tohto štúdia.

Animácia pokročila, čo znamenalo aj zvýšený záujem odbornej i laickej verejnosti. Výsledkom bola premenená nominácia na Oscara. Išlo o prvý CGI animák, ktorý najcennejšiu sošku dokázal získať, čím sa v podstate začala prepisovať celá história kinematografie. 

Geri´s Game (1997, Jan Pinkava)

Soška v priebehu histórie putovala aj do Českej republiky. Jan Pinkava vytvoril napríklad aj celovečerný animovaný film Ratatouille. Animátor do roku 1997 pracoval na krátkometrážnom animáku Geri's Game, ktorý sa stretol s veľmi pozitívnou kritikou nielen odborníkov, ale aj divákov a o rok neskôr mu vyniesol (okrem množstva iných cien) aj Oscara za najlepšiu krátkometrážnu animovanú snímku.

Oscarový Jan Pinkava vytvoril animák Ratatouille: Disney mu všetko ukradlo!

Toho preberal priamo v deň narodenín svojej matky a počas príhovoru jej poslal český odkaz. Pre zaujímavosť, pri Toy Story 2 zase zastával úlohu story artistu. Práve vďaka tejto pozícii sa mu podarilo presadiť postavu Geriho z vyššie spomínaného animáku priamo do pokračovania prvého celovečerného animovaného filmu. V ňom staručký Geri vystupuje ako opravár hračiek.

Piper (2016, Alan Barillaro)

Animák Piper majú mnohí ešte v podstate čerstvej pamäti. Projekt totiž premiéroval pred celovečerákom Hľadá sa Dory, a to dokonca aj v našich kinách. My musíme uznať, že režisér Alan Barillaro sa skutočne prekonal.

Ich príbehy formovali naše detstvo: Pixar má za sebou bohatú históriu a skvelé animáky

Nádherná animácia a jednoduchý príbeh chytil za srdce azda každého v sále, čo len potvrdilo, že na tohoročných Oscaroch nemal v podstate žiadnu konkurenciu. My na záver dodáme, že je samozrejme nemožné priniesť všetky animáky v jednom článku. Dúfame preto, že sme pre vás namixovali dostatočne zaujímavý výber, ktorý vás pobavil aj chytil za srdce. 

Zdroj: telkáč 

Foto: Walt Disney/Pixar Animation, Video: YouTube/Cartoon Movies Collectors City, MegaSmash17, DING TUBE, mestizo1003, GiddyFilms, Trending Now, Pixar

Tagy: Oscary Cena Akadémie Piper Flowers And Trees Geri´s Game Tin Toy

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov