Sumy, z ktorých sa točí hlava: Toto sú filmy z roku 2019, ktoré v kinách zarobili najviac

Josh Brolin ako Thanos vo filme Avengers: Endgame
31.01.2020ZaujímavostiSumarizovanie minulého roka zavŕšime pohľadom na svetové tržby najúspešnejších filmov. Môžeme povedať, že ide o skutočne rekordný rok, pretože v zozname TOP10 najlepšie zarábajúcich filmov nájdeme až deväť, ktorým sa podarilo prekonať hranicu jednej miliardy dolárov. To je naozaj veľký posun, keďže v roku 2018 bolo takýchto filmov iba päť, v roku 2017 dokonca len štyri. Poďme sa teda bez ďalších zbytočných rečí pozrieť na projekty, ktoré na plnej čiare ovládli minulý rok v kinosálach.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

10. Rýchlo a zbesilo: Hobbs & Shaw (758 miliónov dolárov)

Ako sme už spomínali vyššie, ide o jediný film v tomto zozname, ktorý neatakoval hranicu jednej miliardy dolárov. Keď sa títo dvaja postavili prvýkrát tvárou v tvár vo filme Rýchlo a zbesilo 7, bola z toho nenávisť na prvý pohľad. Predĺžená ruka spravodlivosti Luke Hobbs (Dwayne Johnson) a zbehnutý agent britskej tajnej služby Deckard Shaw (Jason Statham) boli proti svojej vôli nakoniec donútení spolupracovať a napriek nekonečnej averzii sa im to celkom podarilo.

Aj preto by ich nemalo zaskočiť, že dostali spoločnú zákazku, nájsť a zneškodniť tajnú britskú agentku, ktorá údajne zbehla do nepriateľského tábora. Shaw má v tejto operácii celkom jasnú motiváciu, pretože ich spoločným cieľom je jeho mladšia sestra Hattie (Vanessa Kirby). Povedané slovami klasika, všetko je však úplne inak, čo Hobbs aj Shaw zistia hneď potom, ako ju nájdu.

9. Star Wars: Vzostup Skywalkera (1,047 miliardy dolárov)

Star Wars sú príbehom, ktorý si zamilovali už tri generácie divákov. Nezabudnuteľné scény, postavy a v neposlednom rade hudba sú niečím, čo dnes už pozná azda úplne každý. Všetko však má svoj koniec (minimálne teda epos o rode Skywalker). Tisíce fanúšikov po celom svete túžobne čakali na decembrovú premiéru, ktorá je vyvrcholením celej série. 

Život herečky Belly Thorne: S kariérou začala, keď mala šesť týždňov, dnes ju láka porno

Príbeh sa posunul o jeden rok po udalostiach predchádzajúceho filmu s podtitulom Last Jedi. Rey dokončuje svoj výcvik, zatiaľ čo v preďalekej galaxii sa začína vynárať nepriateľ takých rozmerov, s akým nerátali ani samotní povstalci.Je nutné povedať, že takéto tržby sú pre túto ságu určite veľkým sklamaním, za čo môže hlavne znechutenie divákov z predchádzajúceho filmu, či neuspokojivý koniec tejto epizódy. 

8. Aladin (1,050 miliardy dolárov)

Od premiéry novej filmovej verzia Aladina ubehol už nejaký ten piatok. V kinách však tiež prekoncal magickú hranicu tržieb v podobe jednej miliardy dolárov, vďaka čomu ho môžeme bez akýchkoľvek pochýb označiť za gigantický hit. O to sa postaral hlavne Will Smith v úlohe Genieho. Ten sa skvele popasoval s tým, aby nekopíroval prácu Robina Williamsa z animovanej predlohy.

Celý projekt je prešpikovaný nádherným vizuálom, ktorý hýri farbami a spolu s veľkolepými kulisami tvorí skvelú zmes, ktorá sadne azda každému. Menším problémom pre deti môže byť v konečnom dôsledku dĺžka, ktorá sa prehupla cez dve hodiny. Mnohí sa však zhodujú na tom, že pôvodná animovaná verzia je predsa len lepšia.

7. Joker (1,071 miliardy dolárov)

Joker je právom jedným z najdiskutovajších filmov posledného roka. Je hereckým koncertom Joaquina Phoenixa, ktorý ponúka najkomplexnejší pohľad na vznik jedného z najikonickejších filmových/komiksových záporákov. Do histórie sa zapíše aj svojou nekonvenčnosťou a brutalitou, ktorá už v mainstreamovej tvorbe taká prítomná nie je, tobôž nie v komiksovom žánri.

Miluješ fantasy filmy? TOTO sú najlepšie série, aké kedy vznikli

Mimochodo, všetko nasvedčuje tomu, že štúdio Warner Bros. už aktívne pracuje na pokračovaní. Ide o pomerne prekvapivé vyjadrenie, keďže Joker pôvodne vznikol bez akýchkoľvek plánov na druhú časť. Dej by sa mal posunúť o niekoľko rokov vpred, takže budeme sledovať Jokerov nárast moci v meste Gotham. Okrem toho môže na tomto ročníku získať aj rekordné množstvo Oscarov.

6. Toy Story 4 (1,073 miliardy dolárov)

Nie, nie je to také svieže ako jednotka, vtipné ako dvojka a tak brutálne emotívne ako trojka. Napriek tomu však Toy Story 4 prichádza s našliapanou jazdou, ktorá dokáže nielen pobaviť, ale aj solídne rozplakať. Nebudem klamať, pri premiére v kine sa našlo len málo ľudí (vrátane dospelých), ktorí si spoločne so mnou utierali nenápadne pri deťoch slzy. A práve to je dôvod, prečo všetci Pixar tak veľmi milujeme.

Táto filmová spoločnosť patriaca pod Disney v priebehu rokov už veľakrát potvrdila svoje kvality a presvedčila divákov, že na jeho projekty sa jednoducho oplatí chodiť do kina. Výsledkom sú aj v tomto prípade tržby vo výške viac ako jednej miliardy dolárov. 

5. Captain Marvel (1,128 miliardy dolárov)

Marvel nás vo svojom Marvel Cinematic Universe zobral opäť do minulosti. Film Captain Marvel sa odohráva v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia a je tak úplne prvým dobrodružstvom z doteraz nevideného obdobia filmového sveta Marvel. Film sleduje príbeh Carol Denversové, z ktorej sa stala jedna z najmocnejších superhrdinek sveta.

VIDEO Otrasné a zbytočné: Tieto pokračovania skvelých filmov radšej nemali vzniknúť

Keď sa Zem dostane do vojny medzi dvoma mimozemskými rasami, Denversová sa ocitá s malou skupinou spojencov priamo v srdci konfliktu. Ide o prvý film v Marvel, kde je hlavnou postavou žena, no divákov po celom svete výkon Brie Larson príliš neoslnil. V pláne je určite aj pokračovanie, tak dúfame, že si napraví reputáciu aj u tých, ktorí o nej momentálne pochybujú.

4. Spider-Man: Ďaleko od domova (1,131 miliardy dolárov)

A opäť Marvel. Po udalostiach z Avengers: Endgame sa Spider-Man stretáva s celkom novou zodpovednosťou. Vo svete, ktorý sa navždy zmenil, však naňho číhajú aj nové hrozby. Peter sa s priateľmi vyberie oddýchnuť si na prázdniny do Európy, no Nick Fury sa ho snaží presvedčiť, aby sa pridal k novému superhrdinovi menom Mysterio v boji proti záhadným Elementálom. To je však úplný opak toho, čo chce Spider-Man.

Spidey opustil New York a vydal sa na výlet po Európe (vrátane Prahy), čo mu určite prospelo. Nové destinácie sa po šiestich filmov o povúčom hrdinovi priam pýtali, no a ľudia to v kinách náležite ocenili. Snímka dokázala zarobiť 1,131 miliardy dolárov, čo je naozaj slušné číslo. Nie je teda žiadny prekvapedím, že ho v najbližších rokoch uvidíme opäť. 

3. Frozen 2 (1,420 miliardy dolárov)

Oficiálna synopsa pokladá zásadnú otázku, prečo sa Elsa narodila s magickými schopnosťami? Odpoveď na ňu ju láka, no zároveň však ohrozuje jej milované kráľovstvo. Spolu s Annou, Kristoffom, Olafom a Svenom sa vydávajú na pozoruhodnú a nebezpečnú cestu. V prvom filme sa Elsa obávala, či jej schopnosti nie sú pre svet príliš mocné a nebezpečné. V Ľadovom kráľovstve 2 musí dúfať, že sú dostatočné.

Slovenský film trhá rekordy návštevnosti: A čísla stále rastú!

Príbeh dorazil do kín po dlhých šiestich rokoch od premiéry prvej časti, takže sa rozhodne bolo na čo tešiť. Rodičia s deťmi doslova zaplavili kiná, čoho výsledkom boli tržby atakujúce hranicu 1,5 miliardy dolárov. O pokračovaní nepadlo ani slovo, no možno je dobre, že tento príbeh sa opäť na pár rokov uloží k ľadu. 

2. Leví kráľ (1,656 miliardy dolárov)

Rok 1994. Do kín prichádza najnovší animák od štúdia Disney, ktorý nás berie na dobrodružstvo do ďalekej Afriky. Spievajúce zvieratá, sympatickí hrdinovia, perfektná hudba Hansa Zimmera a piesne Eltona Johna, no a okrem iného aj scéna, ktorá nejednému dieťaťu spôsobila na niekoľko dlhých dní traumu. Mufasova smrť v Levom kráľovi priklincovala do sedadiel aj dospelých a asi sa nájde len málokto, kto by si tento animák neužil. Výsledkom boli nadšené recenzie, tri Zlaté glóbusy a dva Oscary.

Rok 2019. Technologický vývoj pokročil vražedným tempom a už ubehla pomerne dlhá doba, čo sa v Disney rozhodli vytvoriť hraný remake takmer každého komerčne úspešného projektu. Každý z nich sa viac či menej podaril. Po Knihe Džunglí, ktorá nám dokonale predstavila, čo dnes už dokážu tvorcovia vizuálnych efektov, dostal jej režisér Jon Favreau (Iron Man, Iron Man 2) ponuku, ktorá sa neodmieta. Nakrútiť „hranú“ verziu mimoriadne úspešného animáku Leví Kráľ. Výsledkom sú skvelé tržby, no chladný film, ktorý sa na svoju animovanú predlohu ani zďaleka nechytá.

1. Avengers: Endgame (2,797 miliardy dolárov)

Vrchol najväčšej filmovej franšízy (Marvel Cinematic Universe) s názvom Avengers: Endgame vlietol tento rok v apríli do kín ako víchor. Očakávané tržby sa podľa expertov mali za prvý víkend po celom svete zastaviť niekde na hranici 900 miliónov dolárov. Endgame však všetky výpočty zmietol zo stola a z kín si odniesol šialenú sumu vo výške 1,209 miliardy. Za štyri dni! Aj tí najväčší pochybovači tak začali pripúšťať možnosť, že poslední Avengeri by mohli v celosvetových tržbách prekonať Avatara (2,789 miliardy dolárov).

To sa však nestalo. Tržby sa zastavili v tesnom závese za veľdielom režiséra Jamesa Camerona. O tom však v Disney/Marvel nechceli ani počuť, a preto sa rozhodli do kín film uviesť opäť. Tentokrát však pridali niekoľko bonusových scén a poctu Stanovi Leemu, tvorcovi väčšiny komiksových postáv od Marvelu. A to už dokonale stačilo.

Celosvetové tržby snímky Avengers: Endgame sa momentálne zastavili na sume 2,790 miliardy dolárov, vďaka čomu má historická tabuľka po desiatich rokoch nového kráľa. Otázkou však zostáva, na ako dlho. O dva roky totiž do kín príde pokračovanie Avatara a je veľmi pravdepodobné, že pred jeho uvedením pošle štúdio 20th Century Fox (teraz už pod hlavičkou Disney) jednotku opäť do kín, vďaka čomu opäť pozbiera zopár miliónov.

Zdroj: telkáč 

Foto: Disney/Marvel Studios, Video: YouTube/The Fast Saga, Star Wars, Will Smith, Warner Bros. Pictures, Pixar, Marvel Entertainment

Tagy: Rýchlo a zbesilo Spider-Man Toy Story Star Wars Ľadové kráľovstvo Leví kráľ Aladin Joker Avengers: Endgame Captain Marvel

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov