Drsné aj nechutné: Na tieto filmy treba naozaj pevné nervy

Hostel, Nymfomanka, Antikrist, Hounddog, Visitor Q, Mučeníci
25.11.2014ZaujímavostiNeustále doťahovačky a boje medzi tvorcami a cenzormi. Aj tak by sa dala popísať história kinematografie. Na jednej strane sa tvorcovia snažia presadzovať nové spôsoby vyjadrovania, na strane druhej kritici a cenzori chcú určiť hranicu toho, čo ešte je únosné. Máme tu však aj rebelov, ktorí filmy dotlačili až za hranice únosnosti. Ponúkame vám snímky, ktorých tvorcovia absolútne nedbali na útlocitných a konzervatívnych divákov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Nymfomanka

Ak by ste mali vybrať súčasného režiséra, ktorý šokuje divákov ako nikto, bezpochyby by to bol dánsky provokatér Lars von Trier. Vo svojom poslednom režisérskom počine Nymfomanka neostal svojej povesti nič dlžný. Film rozdelený do dvoch častí beží dve hodiny a všetko sa točí okolo Zoe (Charlotte Gainsbourg) – žene závislej na sexe, ktorú si k sebe do bytu zavolá starý mládenec (Stellan Skarsgaard) po tom, čo ju na ulici počul šťavnato opisovať detaily zo svojho sexuálneho života. Je to vrchol majstrovo diela alebo iba štvorhodinový brak prepchatý sexom? Uznajte sami, v každom prípade však film vyvolal búrlivé reakcie.


Film o Putinovi: Známy režisér chce ukázať, čo USA nechcú vidieť


Hostel

Film zasadený do prostredia Slovenska, ktorý hovorí o tom, ako zle môže dopadnúť dovolenka, vyvolal dostatočne búrlivé reakcie najmä na našom území. Kto už len si dovolí ukázať inú krajinu v zlom svetle? No predsa režisér  Eli Roth. Ubytovňa v odľahlom slovenskom meste plná krásnych európskych dievčat – sen každého chlapa, ktorý sa podarilo nájsť americkým študentom. Pohodový priebeh udalostí však vystrieda kruté uvedomenie si, že situácia je oveľa nebezpečnejšia a zvrátenejšia, ako sa mohlo zdať.


Halloweenska dávka strachu: 10 hororov, ktoré musíte vidieť


Mučeníci

Film Mučeníci patrí do kategórie nových francúzskych extrémov a má aspoň povrchovú podobnosť s Hostelom. Niekoľko rokov po tom, čo bola ako dieťa mučená na čudnom opustenom bitúnku, Anna Assaoui verí, že našla páchateľa a požiada priateľku Luciu, aby jej pomohla upratať neporiadok. Čo odlišuje Mučeníkov od podobných filmov sú vznešené ambície, ktoré nútia podivný kult vykonávať tortúry – ešte skôr, ako si ukoja svoje sadistické chúťky, sa považujú za súčasť tajomného spolku, ktorý hľadá osvietenie. Anna koniec koncov nie je považovaná za obeť ale za priekopníčku s novými pohľadmi na stav jedinca.


Najhoršie herecké výkony: Aj hviezdy to vedia pokaziť


Antikrist

Niekoľko rokov pred tým ako Nymfomanka rozvírila rôzne debaty, Lars von Trier spolupracoval s Charlotte Gainsbourg na inom projekte, ktorí ľudí pobúril – Antichrist. Názov môže znieť tak, že ním chceli vyprovokovať hnev medzi náboženskými organizáciami – čo určite bol jeden z dôvodov- ale Von Trier sa snažil použiť film na preskúmanie hlbokých teologických problémov, samozrejme s hororovým pozadím. Mrzačenie pohlavných orgánov bolo dostatočné na pobúrenie verejnosti bez ohľadu na náboženskú príslušnosť. Niekoľko ľudí vraj počas premietania na filmovom festivale v Cannes odpadlo. Nie nadarmo je jedný, z najviac provokatívnych Trierových filmov.


Rozčúlení ľudia v kinách: Toto ich najviac hnevá na upútavkách


Visitor Q

Film, ktorý otvára otázka: „Už ste to robili so svojím otcom?“ nepotrebuje rozsiahle vysvetľovanie, prečo sa dostal na tento zoznam. Visitor Q, režírovaný asi najradikálnejším a kontroverzným režisérom dnešných čias pracujúcim v Japonsku Takashi Miike, sa zaradil medzi tie filmy, ktoré by si ľudia s problémovým žalúdkom nemali pozrieť. Otváracia incestná scéna dcéry – prostitútky s vlastným otcom posúva hranice, ktoré by v reálnom živote do takej miery posunul len totálny zvrhlík. A to, že sa podivný cudzinec vyspí s každým členom rodiny, by pre tých, čo sa už s režisérovými filmami stretli, nemalo byť prekvapenie. Aj keď film obsahuje aj vtipné scény, tie sú okamžite vystriedané podivným tichom, kedy už len čakáte, čo ešte môže Visitor Q v ďalšej scéne na váš žalúdok hodiť.


Tarantino prekvapuje fanúšikov: Režisérsky mág chce ísť do dôchodku


Hounddog

Hviezdou drámy je Dakota Fanning ako problémové mladé dievča menom Lewellen žijúce v päťdesiatych rokoch v Alabame, ktorej zmyslom života je hudba Elvisa Presleyho. Ide o známy príbeh, takže ak v ňom bolo nejaké klišé, režisérka Deborah Kampmeier ho vypátrala a hodila na obrazovku. Dakota Fanning je snáď jedinou záchranou filmu a jej výkon zachránil Hounddog pred upadnutím do úplného chaosu. Využitie mladého hereckého talentu do takéhoto filmu bolo ostro kritizované a na festivale v Sundance dostal pomenovanie Film znásilnenia Dakoty Fanning.

Zdroj: telkac.sk  whatculture.com 

Foto: telkac.sk

Tagy: Hostel Nymfomanka Antikrist Hounddog Visitor Q Mučeníci

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov