Veľkolepý Pán prsteňov: Tolkien súhlasil len kvôli finančným suchotám

Pán prsteňov
26.11.2014ZaujímavostiKeď prepukla mánia známej trilógie, každý sa chcel stať hobitom, elfom alebo aspoň trpaslíkom a presťahovať sa do malebnej Stredozeme, kde by určite dostal šancu sprevádzať spoločenstvo prsteňa na strastiplnej a namáhavej ceste. Natoľko na fanúšikov zapôsobil bezkonkurenčný Pán prsteňov, divákmi milovaný a kritikmi chválený.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Šialenstvo s názvom Pán prsteňov sa začalo 7. apríla 2001, keď sa objavil prvý trailer, ktorý si v priebehu dňa stiahlo 1,6 miliónkrát. Najambicióznejší filmový počin uchvátil množstvo divákov. Spísanie scenára trvalo tri roky a každodenne sa menil. Mnoho návrh pochádzalo priamo od hercov, keď sa s postavami zžili. Celú ťarchu réžie niesol na vlastných pleciach  Peter Jackson, preto aj natáčanie prebiehalo výlučne v jeho domovine na Novom Zélande. Tvorcovia vychádzali z knižnej predlohy od J. R. R. Tolkiena, na ktorej pracoval celých dvanásť rokov. Úspešná trilógia sa zaradila medzi filmy s najvyšším zárobkom.


Z papiera na zelené plátno: Najlepšie filmové adaptácie kníh


Špeciálne pre tento film bolo vytvorených niekoľko softvérových programov. Jeden z programov napríklad umožňoval dať každej postave svoj vlastný mozog a oči. Na základe videného táto postava používala svoj mozog a podľa toho sa aj správala. Takže namiesto toho, aby samostatne animovali dvadsaťtisíc postáv, stačilo ich iba vložiť do krajiny a oni už hrali sami za seba. Technika má však svoj svet a keď robili masovú scénu s ohyzdmi, ktorí mali vyraziť do boja svojim typickým spôsobom, sa prejavila. Stlačili tlačidlo, ako vždy, ale oni sa zrazu otočili a začali utekať na úplne opačnú stranu.


VIDEO Pre všetkých lenivých študentov: Motivačná reč za milión!


Toto ste určite nevedeli

  • Frodo opúšťa kraj ako 50 ročný. Rovnako starý bol aj Bilbo, keď sa vydával na svoju neočakávanú cestu.


Herec Sean Bean: Búrlivák, ktorý si musel zvyknúť na umieranie


  • Sauron nie je prvý temný pán, ktorý sa objavil v Stredozemi. Jeho predchodcom bol Melkor, ktorému Sauron slúžil. Po Melkorovej smrti sa jeho následníkom stal práve Sauron.
  • Pri scéne, v ktorej umiera Boromir, má predstaviteľ Aragorna na nohách niečo, čo vyzerá ako obyčajné tenisky.

  • Orlando Bloom (Legolas) nemal dabléra, čo sa mu ale vypomstilo, pretože si zlomil rebro.
  • Členovia štábu zjedli každý deň 1460 vajec.

Finančná bomba menom Hobit: Rovnaký režisér, trikrát vyššie náklady!


  • Elijah Wood dostal rolu Froda tak, že sa počas prestávky v natáčaní iného filmu prezliekol do nohavíc a voľnej košele. Zahral sa na hobita, jeho priateľ George Huang ho natočil a nahrávku poslal Petrovi Jacksonovi.
  • Orlando Bloom strávil dva mesiace tým, že sa učil, ako ma zaobchádzať s lukom.


Orlando Bloom a Bieber sa pobili: Kvôli tomuto to nepoučiteľný Justin schytal!


  • Viggo Mortensen súhlasil s natáčaním aj napriek tomu, že nikdy nestretol Petra Jackson a nečítal ani žiadnu Tolkienovu knihu. K roli Aragorna ho presvedčil jedenásťročný syn Henry.
  • Scéna, v ktorej sa Gandalf  v Bilbovom dome udrel hlavou o strop, vôbec nebola v scenári. Ian McKellen sa omylom udrel o kulisy a Jacksonovi sa tak zapáčilo, ako McKellen scénu dohral, že scénu vo filme nechal.

  • Príbeh Pána prsteňov pôvodne nemal byť sfilmovaný, pretože Tolkien nemal filmárov v láske – hlavne tých hollywoodskych.

Zdroj: telkac.sk  internet 

Foto: internet

Tagy: Pán prsteňov

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov