Ešte nikdy ste sa necítili byť starší: Od premiéry týchto filmov ubehlo už 20 dlhých rokov

Gladiátor
12.05.2020ZaujímavostiMnohokrát si ani neuvedomujeme, ako rýchlo v skutočnosti beží čas. Dni sa zlievajú a roky naozaj plynú „ako voda.“ Jedným z ukazovateľov, kedy si naozaj uvedomíme silu času, sú naše obľúbené filmy. Je to priam neuveriteľné, no všetky snímky zo zoznamu nižšie tento rok oslávia (či už oslávili) 20 rokov od svojej premiéry. Aj vy sa už začínate cítiť akýsi starí?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Gladiátor (réžia - Ridley Scott)

Príbeh rímskeho generála Maximusa začína, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď cisárov syn dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády.

V Černobyle si zahral hlavnú úlohu: Kto je herec, ktorý stvárnil sovietskeho fyzika Legasova?

Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi. Päť prememených nominácií na Oscara z 12 tiež dokazuje to, že Gladiátor je dnes už jednoducho zlatou klasikou. 

Americké psycho (réžia - Mary Harron)

Uhladený 27-ročný Patrick Bateman je prototypom úspešného "yuppieho" - pracuje na Wall Street v renomovanej firme, býva v luxusnom byte. Navzdory slušnému spoločenskému postaveniu a úzkostlivej starostlivosti o vlastný vzhľad si uvedomuje, že je bezvýznamným človekom. Skrývané frustrácie si začne vybíjať brutálnym vraždením nepohodlných spolupracovníkov, bezbranných mileniek i neznámych ľudí.

Skvelý výkon Christiana Balea sa vám určite vryl do pamäte. Príbeh o vyprahnutosti ľudskej duše, o povrchnej spoločnosti, o nevšímavosti okolia, o nenápadnej obetavosti, o záhadných mrazničkách a nových vizitkách. To všetko prináša "ženským okom" videná snímka režisérky Mary Harron podľa kontroverznej knihy Breta Eastona Ellisa.

Scary Movie (réžia - Keenen Ivory Wayans)

Príbeh sa začína v momente, keď si Drew robí popcorn vo svojom dome a zrazu zazvoní telefón, v ktorom sa neznáma osoba pýta, či má rada strašidelné filmy. Oznámi jej, že ju sleduje a chystá sa na ňu zaútočiť s nožom. Vystrašená žena utečie do záhrady, vrah ju ale stále prenasleduje a pri naháňačke ju vyzlieka až zostane len v podprsenke a nohavičkách. Podarí sa jej utiecť do auta, ale vrah je rýchlejší a nakoniec ju zabije.

VIDEO Nečakaný krok Brada Pitta: Zo žartu sa stala realita, odniesol si to aj Trump

Otvorí sa séria mnohých vrážd. Všetko sa pritom začalo presne pred rokom, keď skupina tínedžerov zrazila autom muža a utiekla od jeho mŕtveho tela. Aspoň si teda mysleli, že je mŕtvy. Postupne si však začali uvedomovať, že to práve údajná mŕtvola má na svedomí vraždy v meste. Zo skupinky šiestich kamarátov sa postupne vytrácajú všetci. Paródia na horory sa stala milovanou i nenávidenou klasikov, ktorá si stále dokáže nájsť svojich divákov.

X-Men (réžia - Bryan Singer)

Mutanti sú ľudia s nadprirodzenými schopnosťami, ktorých odlišnosť sa prejavuje až v puberte a spôsobuje ju evolučný skok ľudského druhu. Cynický dospelý Magneto, ktorý ovláda kovové veci pomocou magnetického poľa, očakáva vojnu medzi príslušníkmi svojho druhu a obyčajnými ľuďmi. Jeho bývalý priateľ Charles Xavier (Patrick Stewart) presadzuje zase mierové spolužitie.

Magneto (Ian McKellen) chce pomocou špeciálneho žiarenia zmeniť na mutantov mocných tohto sveta, ktorí sa zídu na zasadnutí OSN. On i Xavier majú suitu bojujúcich mutantov, ktorí medzi sebou bojujú. Cieľom Xaviera a jeho pomocníkov (X-Men) je zabrániť katastrofe a zachrániť mladú mutantku Rouge (Anna Paquinová), ktorá má proti svojej vôli poslúžiť Magnetovým cieľom.

Charlieho anjeli (réžia - McG)

Keď mladého atraktívneho multimilionára Erica Knoxa, zakladateľa a šéfa úspešnej spoločnosti Knox Technologies, ktosi unesie priamo z jeho firmy, je viac ako jasné, že jeho neprítomnosť bude pre jeho podnik znamenať neuveriteľné finančné straty – alebo dokonca možno i jeho zánik! Preto nie je žiadnym prekvapením, že na jeho vypátranie a oslobodenie z rúk únoscov najmú tých najlepších agentov na svete! Teda, vlastne agentky – Natalie, Dylan a Alex, troch krásnych, inteligentných a skvelo vytrénovaných Charlieho anjelov!

VIDEO HBO predstavilo svoj nový hororový seriál: Zakryte si oči, toto určite nebude pre deti

Akčné krásky, ktoré sa prostredníctvom jemne, ale neprehliadnuteľne šľahnutého „priameho nadriadeného“ Bosleyho riadia pokynmi svojho tajomného šéfa Charlieho, ktorého - okrem jeho mena a hlasu – vôbec nepoznajú, však budú tentoraz musieť nielen prevetrať svoj ženský šarm a znalosti bojových umení, aby spacifikovali „zlých chlapcov“ a odhalili skutočnú pravdu o tomto mimoriadne háklivom prípade.

Stroskotanec (réžia - Robert Zemeckis)

Systémový inžinier firmy FedEx Chuck Noland má svoj osobný a pracovný život rozvrhnutý doslova na minúty - a jeho večne uponáhľaná profesia ho často nečakane odvádza ďaleko od milovanej Kelly Frearsovej, ktorú by si raz rád vzal za manželku. Chuckov hektický životný štýl sa dramaticky zmení, keď sa lietadlo, ktorým na Štedrý deň cestuje z USA do Ázie (ako inak, opäť raz za prácou), dostane do búrky a následne sa zrúti do Pacifického oceánu. 

Chuck katastrofu síce prežije, ocitne sa však na najodľahlejšom a najosamelejšom mieste, aké si kedy vedel predstaviť – na opustenom ostrove! Zbavený „barličiek" civilizácie i vnútorného pocitu večnej časovej tiesne zisťuje, že k tomu, aby si uchránil holý život, si najprv musí zaistiť vodu, jedlo a aspoň provizórne útočisko. Keď prekoná i to, pochopí, že jeho najväčším nepriateľom v tomto exotickom vyhnanstve bude samota. Silný film, ktorý dokáže dojať aj po dvadsiatich rokoch.

Zdroj: telkáč 

Foto: Universal Pictures, Video: YouTube/Movieclips Classic Trailers, Miramax,

Tagy: X-Men Scary Movie Charlieho anjeli Gladiátor Stroskotanec Americké Psycho

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov