Obľúbená i nenávidená komédia: Sám doma priviedol Culkina do dôchodku

Sám doma 2: Stratený v New Yorku
23.12.2014ZaujímavostiBuď ho milujete, alebo nenávidíte. Iná možnosť v prípade obľúbeného vianočného filmu neexistuje, ibaže by ste ho nikdy predtým nevideli. Komédia plná humorných situácií, neopakovateľných hlášok a dobrodružstva, ktoré sa odohráva práve počas najkrajších sviatkov. Dámy a páni, Kevin bude aj tieto Vianoce Sám doma.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Najobľúbenejšiu vianočnú komédiu snáď ani nie je nutné predstavovať. Pri tvorbe filmu Sám doma sa inšpirovali iným Culkinovým hitom – Uncle Buck, kde hral aj John Candy (Polka man). Rola nezabudnuteľného Kevina bola napísaná na mieru Culkinovi, tvorcovia však vyskúšali ešte stovku chlapcov, aby si boli svojim výberom istí. Jedným z nich bol aj Jeffrey Wiseman, ktorý si zahral otravné a zvedavé decko od susedov.


Filmy plné vianočného ducha: Tieto vám spravia šťastné a veselé


Culkin do dôchodku v štrnástich

Predstaviteľ obľúbeného Kevina však nemal také príjemné detstvo ako sám doma. Jeho otca, ktorý mu zároveň robil agenta, nezaujímalo, v akom filme bude hrať. Dôležitá bola preňho suma, ktorú Macaulay Culkin zarobí. Neskôr sa jeho rodičia rozviedli a hlavným dôvodom boli, čuduj sa svete, financie. Kariéra detskej hviezdy však netrvala dlho, keďže sa ju ako štrnásťročný rozhodol  ukončiť. „Idem do dôchodku,“ s takými slovami skončil a preto sa v treťom pokračovaní Kevinových príbehov už neobjavil. Objavil sa síce v ešte pár snímkach, no žiadna z nich mu nepriniesla takú slávu ako práve Sám doma.


Vianočné české klasiky pohladia srdce aj pobavia: Videli ste všetky?


Marv a Henry by to neprežili

Zlodeji Marv a Henry sú nesmrteľní. Tak to vychádza každému, kto videl čo i len pár pascí, ktoré na nich malý Kevin nachystal. Podľa lekárov by to v reálnom živote neprežili, takže to pre svoje dobro neskúšajte. Aj keď to je, priznávam, dosť lákavé. Prepracovaný plán boja nakreslil samotný Culkin, pretože zvykol pripravovať rôzne pasce.

Máte však po všetkej tej paráde pocit, že nič z toho, čo sa udialo vo filme, by sa dnes už nestalo? Nuž, nie ste ďaleko od pravdy. Teraz sa totiž nemusíte báť toho, že by vám vypadnutý prúd zabránil ráno vstať v správny čas. Buzz by svoju tajnú nepeknú frajerku nemusel schovávať, pretože by už boli vo vzťahu na nejakej sociálnej sieti a Peter McCallister by sa nezbláznil z pohybov na účte, pretože by ho o všetkom informovali na internet bankingu či pomocou sms. Veľa vecí by sa udialo aj v tomto filme inak, ale potom by už Kevin nemal ani najmenšiu šancu ostať doma sám.

Aj majster tesár sa utne a tvorcom komédie to tiež párkrát ušlo. Napríklad pri naháňačke v New Yorku Kevin rozsypal viditeľne menej korálok, ako sme ich mohli vidieť pri páde zlodejov.


Internet zaplavili šokujúce správy: Kevin zo Sám doma mŕtvy!


Malému dobrodruhovi sa podarilo v priebehu jedného roka zvýšiť svoj vek o dva. V prvej časti totiž niekoľko ráz spomínali, že je osemročný a v New Yorku sa stratil vo veku desať rokov. To by nič nebolo, keby rodičia na policajnej stanici nepovedali, že podobná udalosť sa im stala presne pred rokom.

Čo by ste ešte mali vedieť?

  • Scéna s tarantulou je skutočná. Daniel Stern, ktorý stvárnil jedného z lupičov Marva, súhlasil s tým, že bude mať na tvári živého pavúka. No aby sa tarantula nevystrašila, zahral scénu bez zvuku. Krik doplnili k obrazu neskôr.
  • Pamätáte si nepeknú Buzzovu priateľku z fotky? Pekná veru nebola, no nebola to ani priateľka. V skutočnosti šlo o režisérovho syna, pretože mal pocit, že takto uraziť teenagerku by bolo kruté.

  • Rola Harryho bola najskôr ponúknutá Robertovi De Niro a Jonovi Lovitzovi. Tí to však odmietli.
  • Gangsterský film, ktorý Kevin použil na svojské účely, v skutočnosti neexistuje. Angels with Filthy Souls bol vytvorený len pre účely filmu a inšpiroval ho veľkolepý film Angels with dirty face.
  • Promo fotka, ktorá sa sype zo všetkých článkov o tomto filme bola vytvorená podľa vzoru slávnej maľby od Edvarda Muncha – Výkrik.

Viac než len zábava: Filmy, ktoré zmenia váš pohľad na život


  • Všetky scény boli natáčané v Chicagu. Parížske letisko bolo vlastne medzinárodné letisko O'Hare a luxusné sedadlá v prvej triede pri lete do Paríža boli postavené na basketbalovom ihrisku miestneho gymnázia.
  • Daniel Stern (Marv) mal pri scénach s bosými nohami v skutočnosti na sebe gumené ponožky telovej farby.

Zdroj: telkac.sk 

Foto: internet

Tagy: Sám doma Macaulay Culkin John Candy Daniel Stern

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov