Rozdali ceny českej filmovej kritiky: Najlepší film roku 2020, objav či herečka sú známi

07.02.2021ZaujímavostiČeskí filmoví kritici vybrali ako najlepší film roku 2020 čiernobielu historickú drámu Bohdana Slámu Krajina ve stínu. Okrem úspechu v hlavnej kategórii snímka vyniesla i ocenenie pre najlepšiu herečku Magdaléne Borovej. Film Agnieszky Hollandovej Šarlatán o prírodnom liečiteľmi Jánovi Mikoláškovi dostal cenu za réžiu a vďaka Ivanovi Trojanovi tiež za najlepší mužský herecký výkon.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Ceny sa v sobotu odovzdávali v pražskom Divadle Archa bez publika, záujemcovia mohli ceremoniál naživo sledovať na ČT Art. Film Krajina ve stínu, dráma z dediny v pohraničnom Vitorazsku, natočil režisér Bohdan Sláma a producenti Martin Růžička a Jindřich Motýľ. Cenu za hlavnú ženskú úlohu vo filme inšpirovanom skutočnými osudmi vyniesla Magdaléne Borovej rola Márie Veberovej, Češky dotknutnej tragédiami sudetských dejín.

"Som vďačná, že môžem byť súčasťou Krajiny v tieni, a mám radosť, že sa Márii dostalo takej pozornosti, pretože jej skutočným predobrazom je pani Korbelová, o ktorej nám jej syn pán Ferdinand Korbel veľa rozprával. Jej cesta by nám mohla byť inšpiráciou do chvíľ, kedy nám v živote dochádza odvaha ísť ďalej," povedala pri preberaní ceny Borová.

Slámov film má ďalšie šance na ocenenie pri cenách Český lev, získal v nich 15 nominácií. Výsledky usporiadatelia oznámi 6. marca. O jednu nomináciu menej, teda 14, má v cenách Český lev Šarlatán a tiež film režiséra Slávka Horáka Havel inšpirovaný životom Václava Havla, na ktorý filmoví kritici pri svojich cenách nespomenuli. Sedem nominácií na leva, teda na cenu Českej filmovej a televíznej akadémie, má film Modelár Petra Zelenku popisujúci rad súčasných politicko-spoločenských problémov, ktorému v sobotu kritici udelili cenu za najlepší scenár.

Najlepším dokumentom sa stal film V síti

Najlepším dokumentom v Cenách českej filmovej kritiky sa v sobotu stal najnavštevovanejšia snímka minulého roka V síti, počin Barbory Chalupovej a Víta Klusáka, odkrývajúci praktiky online sexuálnych predátorov. 

Cena pre objav roka pripadla Jindřichovi Andršovi, režisérovi dokumentárneho filmu Nová šichta o baníkovi, ktorý po zatvorení bane hľadá nové životné uplatnenie. Experimentálny dokument FREM natočený v Antarktíde, vyzdvihla kategóriu Audiovizuálny počin. Režisérka Viera Čákanyová a jej spolupracovník Tomáš Klein boli ocenení za kameru.

Ceny českej filmovej kritiky v reakcii na rozkvet domácej krátkometrážne tvorby v posledných rokoch tiež zriadili osobitny cenu pre krátky film. Prvou ocenenou sa v tejto kategórii stala snímka Anatomie českého odpoledne od Adama Martinca, hraný portrét českej spoločnosti z letného kúpaliska. Z ocenenia v kategórii Mimo kino sa radovali tvorcovia krimi séria Českej televízie Zradcovia.

Zdroj: ČTK  telkac 

Foto: Photo © Bontonfilm

Tagy: Šarlatán Krajina ve stínu Ceny českej filmovej kritiky V síti

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov