Ceny BAFTA sú rozdané: Ovládla ich favorizovaná snímka, TOTO sú všetci víťazi! Princ William chýbal

12.04.2021ZaujímavostiCeny BAFTA za najlepší film, herečku aj réžiu získala v nedeľu snímka Krajina Nomádov. V road movie čínskej režisérky Chloé Zhaoovej hrá Američanka Frances McDormandová šesťdesiatnicu, ktorá cestuje naprieč Amerikou v dodávke. Cenu BAFTA za najlepšieho herca má 83-ročný Anthony Hopkins, ktorý vo filme The Father (Otec) stvárnil starého muža zápasiaceho s demenciou.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Dráma Krajina nomádov je čiastočne fikcia o komunite seniorov na ceste naprieč Amerikou v karavane. Okrem spomínaných troch cien si od akadémie odnieslo ešte cenu za najlepšiu kameru.

"To, ako zaobchádzame s našimi starými ľuďmi, hovorí veľa o tom, kto sme ako spoločnosť, a musíme to robiť lepšie," povedala Chloé Zhaoová. Tá sa po Kathryn Bigelow v roku 2010 stala len druhou ženou, ktorá túto cenu za najlepšiu réžiu získala. Jej Krajina nomádov je favoritom aj tohtoročných amerických Oscarov.

Film Father získal dve ceny

Film francúzskeho režiséra Floriana Zeller The Father dostal okrem ceny pre najlepšieho herca i cenu za najlepší adaptovaný scenár. Cenu za najlepší animovaný film a za najlepšiu hudbu získal film štúdia Pixar Soul (Duša). Najlepším neanglickojazyčniu snímkou sa stala satira Chľast dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga. Najlepší pôvodný scenár mala podľa poroty čierna komédia Nádejná mladá žena, ktorá si odniesla aj ocenenie pre najlepší britský film.

Tohtoročné slávnostné udeľovanie britských filmových cien BAFTA sa z tradičného februárového dáta posunulo o dva mesiace kvôli pandémii Covidu-19 a konalo sa virtuálne. Svoj plánovaný vstup do ceremoniálu v londýnskej Royal Albert Hall zrušil kvôli štátnemu smútku po piatkovom úmrtí manžela kráľovnej Alžbety II. princa Philipa jeho vnuk princ William. Prenos začal poctou princovi Philipovi, ktorý sa v roku 1959 stal prvým prezidentom akadémie.

Víťazov vyhlásili aj Hugh Grant či speváčka Priyanka Chopra Jonas

Víťazov jednotlivých kategórií chodili na scénu oznamovať osobnosti ako herec Hugh Grant alebo herečka a speváčka Priyanka Chopra Jonas. Laureáti si ich ale neprichádzali osobne prevziať a v hľadisku im netlieskalo žiadne publikum.

O ceny BAFTA sa môže uchádzať akýkoľvek film, ktorý sa v danom roku premietal v britských kinách. Podobne ako Zlaté glóbusy sú aj ceny BAFTA vnímané ako predzvesť Oscarov, ktorí sa budú udeľovať za dva týždne.

Vlaňajší ročník britských filmových cien poznamenala kritika, že v hereckej kategórii boli nominovaní len belosi a v kategórii za najlepšiu réžiu bol nedostatok žien. BAFTA tak čelila tlaku, aby bol tohtoročný výber pestrejší. Viac ako polovica z 24 tohtoročných kandidátov neboli belosi.

Ďalší víťazi

Herec vo vedľajšej úlohe:

Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah (Judáš a čierny mesiáš)

Herečka vo vedľajšej úlohe:

Jun Jo-čung - Minari

Dokument:

Moja učiteľka chobotnica - réžia Pippa Ehrlichov, James Reed

Pôvodný scenár:

Emerald Fennellová - Nádejná mladá žena

Obsadenie:

Lucy Pardeeová - Rocks

Strih:

Mikkel EG Nielsen - Sound of Metal (Zvuk metalu)

Zvuk:

Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolencová, Carlos Cortés a Phillip BLADH - Sound of Metal (Zvuk metalu)

Filmová scénografia:

Donald Graham Burt, Jan Pascale - Mank

Kostýmy:

Ann Rothová - Ma Rainey - matka blues

Masky:

Sergio Lopez-Rivera, Larry Cherry, Mia Nealová a matika Anoffová - Ma Rainey - matka blues

Vizuálne efekty:

Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley a Scott Fisher - Tenet

Vynikajúci debut britského scenáristu, režiséra alebo producenta:

Remi Weekes - Jeho dom

Krátky film:

The Present (Darček) - réžia Farah Nabulsiová

Animovaný krátky film:

The Owl and the Pussycat (Sova a mačička) - réžia Mole Hill

Cena pre vychádzajúcu hviezdu:

Bükk Bakrayová

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/Searchlight Pictures via AP, FIle; Video: YouTube/Totalfilm.cz

Tagy: BAFTA Father Antony Hopkins

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov