Legendárny režisér veril svojmu talentu: Jeho kamera dokázala z braku vyčarovať umenie

25.07.2021ZaujímavostiAmerický filmový režisér Vincente Minnelli, ktorý zomrel pred 35 rokmi, 25. júla 1986, sa preslávil najmä radom muzikálov, ale aj bohatým spoločenským životom. Otec herečky Lizy Minnelliovej, ktorý bol štyrikrát ženatý, získal Oscara v roku 1951 za snímku Američan v Paríži s Genom Kellym v hlavnej úlohe, ktorý získal celkom osem Oscarov, a v roku 1958 za film Gigi, ktorý zožal zlatých sošiek dokonca deväť.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Minnelli sa narodil v Chicagu 28. februára 1903 v rodine kočovného divadelníka. Ako jediné z piatich detí talianskeho otca, ktoré prežilo rané detstvo, skončil aj malý Minnelli nutne u divadla. Od učňovských skúseností s výzdobou výloh sa cez navrhovanie kostýmov a kulís dostal k réžii prestížnych revue na Broadwayi. Odtiaľ ho do Hollywoodu priviedol producent štúdia MGM Arthur Freed.

Počas svojej kariéry zostal Minnelli MGM až na pár výnimiek verný, aby pre Freeda nakrútil svoje slávne muzikály Stretneme sa v St. Louis, Pridaj sa k nám alebo už spomínané Američan v Paríži a Gigi. Ako režisér vynikal Minnelli schopnosťou evokovať city štýlovými prostriedky: piesňami, tancom, farbami či kulisami. "Iba Minnelli za každých okolností verí, že jeho kamera má moc premeniť brak v umenie a zrno v kaviár. Minnelli verí viac v krásu ako v umenie," vyhlásil o ňom významný americký kritik Andrew Sarris.

Minnelli bol štyrikrát ženatý (raz s filmovou hviezdou Judy Garland), vo svojom poslednom filme A Matter of Time z roku 1976 režíroval svoju slávnu dcéru Lizu.

Zdroj: ČTK 

Foto: YouTube/Oscars, Video: YouTube/BroadwaytoRio

Tagy: Vincente Minnelli

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov