Originálna komédia prekvapila: Zaujala kritikov a žne úspech

Grandhotel Budapešť
10.01.2015ZaujímavostiKoprodukčná komédia Grandhotel Budapešť režiséra Wesa Andersona prekvapila ako čelný kandidát na ceny Britskej filmovej akadémie (BAFTA), ktorých nominácie včera zverejnili v Londýne.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Grandhotel Budapešť bol nominovaný v 11 kategóriách, vrátane najlepšieho filmu, najlepšieho pôvodného scenára, najlepšej réžie a najlepšieho herca pre Ralpha Fiennesa ako legendárneho šéfa hotelového personálu.


Mohlo by vás zaujať: Prepadáky roku 2014: 10 najhorších filmov aj so slovami kritikov


V hereckej kategórii sú jeho súpermi Eddie Redmayne za postavu vedeckého génia Stephena Hawkinga v Teórii všetkého a Benedict Cumberbatch ako Alan Turing vo filme Kód Enigmy, ktorý dostal deväť nominácií. Kategóriu najlepší herec uzatvárajú Michael Keaton vo filme Birdman a Jake Gyllenhaal ako pochybný novinár v snímke Nightcrawler.

Birdman režiséra Alejandra Iňárritu dostal desať nominácií. Timothy Spall, ktorý si za postavu maliara J. M. W. Turnera v rovnomennej snímke Mr. Turner odniesol z filmového festivalu v Cannes cenu pre najlepšieho herca, nomináciu BAFTA nezískal.


Mohlo by vás zaujať: Zverejnili mená hviezd, ktoré budú odovzdávať Zlaté Glóbusy


V ženskej hereckej kategórii boli nominované Felicity Jonesová za Teóriu všetkého, Amy Adamsová za Big Eyes, Julianne Mooreová za Still Alice, Rosamund Pikeová za Stratené dievča a Reese Witherspoonová za film Divočina.

Viaceré nominácie si odniesli tiež filmy Chlapčenstvo režiséra Richarda Linklatera a dráma Whiplash, ktorú režíroval Damien Chazelle. Oba filmy majú po päť nominácií.


Mohlo by vás zaujať: Filmoví kritici rozhodli: Toto je z minulého roka to najlepšie


V kategórii najlepší film boli na cenu BAFTA nominované filmy Birdman, Chlapčenstvo, Grandhotel Budapešť, Kód Enigmy a Teória všetkého. V separátnej kategórii najlepší britský film sa umiestnili filmy Kód Enigmy, Teória všetkého, severoírska dráma s názvom '71, triler s mimozemšťanmi Under the Skin a animovaný rodinný film Paddington o dobrodružstvách medveďa, ktorý si v Londýne hľadá novú rodinu.

O víťazoch rozhodne 6500 členov Britskej filmovej akadémie. Mená laureátov oznámia slávnostne v londýnskej Kráľovskej opere 8. februára. Ceny BAFTA sú považované za indikátor pravdepodobného úspechu filmov na Oscaroch, ktorých nominácie zverejnia na budúci týždeň.


Mohlo by vás zaujať: Najočakávanejšie filmy roka: Tieto snímky nesmiete minúť


Zoznam filmov podľa počtu nominácií BAFTA, ktoré získali:

11: Grandhotel Budapešť
10: Birdman
10. Teória všetkého
9: Kód Enigmy
5: Chlapčenstvo
5: Whiplash
4: Interstellar
4: Mr. Turner
4: Nightcrawler
3: Pride

Zdroj: TASR 

Foto: internet

Tagy: Grandhotel Budapešť BAFTA

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov