Na kultového Leona sa nezabúda: Zistite o tomto filme viac

Jean Reno a Natalie Portmanová v Leon
29.01.2015ZaujímavostiMal to byť „čistý akčný thriller“. Nič viac a nič menej. Zodpovedal tomu aj obyčajný názov určený špeciálne pre americké publikum „The Professional“ (Profesionál). Leon, ako ho poznáme my, sa však rýchlo ukázal byť niečím viac než len tuctovým „popcornovým“ produktom na sobotné popoludnie. Svedčí o tom i skutočnosť, že si v rebríčku na webe imdb.com drží 28. miesto medzi najlepšie hodnotenými filmami všetkých čias.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Dlhý kabát, slnečné okuliare a čapica. Aj takto si možno pamätáme postavu Viktora „Čističa“ z Bessonovej Brutálnej Nikity. Postava chladnokrvného vraha Bessona natoľko zaujala, že sa rozhodol, že mu venuje samostatný film. Zamýšľal ho pôvodne spraviť čistým akčným thrillerom, samozrejme, s mierou štylizácie a hyperbolizácie, ktorá bola Bessonovi od počiatku vlastná. Ako sa však film vyvíjal, jeho žánrové zaradenie sa stávalo čoraz viac a viac nejasným. Príčina bola jednoduchá, žena.


Mohlo by vás zaujať: Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia filmová séria všetkých čias


„Bessonove“ ženy nikdy neboli obyčajné, tuctové, ale práve naopak, vždy boli jedinečné, unikátne a zapamätaniahodné. Leeloo z Piateho elementu, Lucy z Lucy, Angela z Angel-A alebo aj Mathilde z Leonu boli a sú toho dôkazom. Besson vždy veľmi úzko dbal na to, aby jeho postavy boli, ako napísala Susan Hayward, „väčšie než sám život“. Aby, skrátka, vyčnievali nad ostatnými. A taká mala byť samozrejme aj Mathilde.

Besson túžil publikum provokovať a dráždiť. Mathilde nemala byť len „obyčajným“ dievčaťom, ale dospievajúcou lolitou, ktorá v Leonovi spozná muža svojho srdca. Jeho pôvodná (a napokon i čiastočne zavrhnutá) idea bola spraviť z Mathildy a Leona milencov. Za tým účelom dokonca pri jednej z privátnych projekcií zahrnul do filmu aj scénu, v ktorej sa Mathilde Leona opýtala či bude jej milenec. Americké publikum to však neprijalo a Besson z obáv, že to skazí celý jeho film, sa scénu rozhodol vystrihnúť.


Mohlo by vás zaujať: Herci a ich dvojníci: Kto zaskakuje za hviezdy pri náročných scénach?


Na romantickú strunu sa však rozhodol hrať aj naďalej a do role Mathildy obsadil v tom čase ešte nie príliš známu Natalie Portmanovú. Kastingovému riaditeľovi Toddovi Thalerovi sa síce spočiatku nepáčila, no Bessona nadchla. Nielen tým ako hrala, ale aj tým, aká bola – hoci mala len jedenásť rokov, tak v skutočnosti vyzerala oveľa staršou. A za takú ju aj Besson vo filme považoval. Nechal ju „fajčiť“ (hoci v skutočnosti nikdy nefajčila), piť, strieľať, chodiť oblečenú ako Marilyn Monroe a hovoriť o láske ako zrelá žena.

Proti Mathilde v tejto atypickej romanci postavil Leona. Dospelého muža so srdcom dieťaťa. „Je to príbeh o dvoch deťoch, dievčati a chlapcovi. Obaja majú 12 rokoch, aspoň v ich hlavách, obaja sú stratení a milujú jeden druhého,“ opísal Besson film v rozhovore pre The Guardian. Kým Leonov zásobník bol vždy plný nábojov, jeho srdce bolo prázdne a on sám bol emočne vyprahnutý. A ako 12-ročný tínedžer objavil v Mathilde spriaznenú dušu.


Mohlo by vás zaujať: Písali dejiny: Najlepšie filmy podľa historických osobností


Leon sa tak ukázal byť skutočne oveľa viac než „čistým akčným thrillerom“, akým mal pôvodne byť. Bol oveľa viac žánrovým mixom, filmom, ktorý provokoval svojou témou, motívmi i spracovaním. Bol to film Bessonovsky štylizovaný, nepravdepodobný a tým i vábivý. Veď kde inde by ste mohli vidieť romancu (so sexuálnym podtextom) medzi 12-ročným dievčaťom, ktorej vyvraždili rodinu vrátane 3-ročného brata a 50-ročného profesionálneho zločinca, ktorému to ako Reno hovorí, pomalšie myslí? Azda len u Luca Bessona.

Desať vecí, ktoré ste o Leonovi možno ešte nevedeli:
1. Okrem Jeana Rena boli favoritmi na hlavnú úlohu aj Mel Gibson alebo Keanu Reeves.
2. Samotná Natalie Portmanová i jej rodičia boli striktne proti tomu, aby vo filme Mathilde fajčila. Luc Besson teda navrhol, aby ukázali, ako prestane fajčiť.
3. Do úlohy Mathilde bola zvažovaná aj Liv Tyler, avšak napokon ju odmietli, keďže ako 15-ročná sa producentom zdala byť príliš stará.
4. Scéna, v ktorej Gary Oldman hovorí s Mathildiným otcom o tom, ako obľubuje Beethovena, bola čistá improvizácia.
5. Interiér Leonovho bytu bol nakrútený v Paríži. Veľa iných exteriérových scén bolo ale nakrútených v New Yorku.
6. Scéna, v ktorej sa Natalie Portmanová oblečie ako Marilyn Monroe bola inšpirovaná filmom Waynov svet.
7. Americký trailer k filmu obsahoval melódiu z Brutálnej Nikity, zo staršieho Bessonovho filmu
8. Natalie Portmanová mala problém s plačom na povel a preto si pomáhala mentolkami.
9. Luc Besson napísal scenár i k sequelu, ktorý sa mal odohrávať o niekoľko rokov po udalostiach z prvého Leonu a dôraz mal klásť na Mathilde. Štúdio ho však odmietlo financovať.
10. Spôsob práce Garyho Oldmana v podobe častých improvizácií Natalie Portmanovú veľmi inšpiroval pri herectve.

Zdroj: Boris  zimbio.com 

Tagy: Jean Reno Natalie Portmanová Leon

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj